Ztraceno v překladu

• USA Lost in Translation (více)

Jak se asi řekne japonsky „Stojí to za..."? Moderní Tokio ve své supervelkoměstské anonymitě. Agresivní, pulzující, nevšímavé, fascinující, zábavné i odtažité... Cizí – alespoň pro dva Američany, kteří se tady náhodou ocitnou ve stejnou dobu – a ve stejném hotelu. Herec Bob má v Tokiu natáčet reklamu na whisky, o hodně mladší Charlotte doprovází manžela fotografa. Oba si tady připadají ztracení, nerozumějí jazyku, kultuře; oba mají spoustu času – a oba trpí nespavostí. Náhodné setkání, pár společných dní a pocit blízkosti pomáhají oběma překlenout osamění v neznámém prostředí – a možná oba dva získají i něco navíc... (Česká televize)

Asertio

Na tenhle film musí člověk mít tu "správnou" náladu. Viděl jsem první půlku a bylo to tak strašně nudné a nijaké, že jsem to radši vypnul. O několik dnů později, už v zcela jiném rozpoložení, jsem se rozhodl, že to teda dokoukám. A ono to tak strašné nebylo. Sice jsem litoval Japonce, že je jejich krásná země vykreslená tak depresivně a ponuře (hlavně díky tomu šedému filtru) a jejich národ jako nudný a bezcharakterní, ale to byl hold záměr autorů, aby mohlo dojít k navázání kontaktu hlavních hrdinů. A gradace jejich vztahu byla vážně uvěřitelná. Scarlett i Bill potěšili, sexuální napětí (ve své osobité formě, naprosto odlišné od bouřlivých vzplanutí dvou mladých lidí, jaké se ve filmech zpravidla objevují) mezi nimi se ke konci filmu dalo už krájet, až mě docela mrzelo, že dal Murray přednost nějaké náhodné flundře z baru a mezi hlavními hrdiny tak k ničemu nedošlo. Ale to se ostatně dalo o začátku čekat. :-) Resumé - něco mezi, takže tři hvězdičky, třeba to napodruhé bude lepší. ()

truby

Lehkost, jednoduchost a krása. Žádné zbytečnosti a složitosti, prostě dva malinko frustrovaní lidé, kteří se náhodu potkají, porozumí si, prožijí spolu bezstarostný týden a rozloučí se a konec. Vím, že věci jež vypadají samozřejmě a jednoduše, na konec i hezky a umí potěšit, není většinou snadné stvořit. A to je umění. To je Lost in Translation. ()

LadyEsik

Uznávám, že vykreslení dvou lidí, Boba Harrise (Murray) a Charlotte (Scarlett Johansson) v velkoměstě, které jim nerozumí a kterému nerozumí oni, je podařené. Jejich přátelský vztah také, že se nevyvinul v sex jen oceňuji. Jinak mě film ale nudil a nedal mi zhola nic. Nemyslete si, oceňuji psychologické filmy, ale tento příliš velkou sondu nesestrojil. Stálé omýlání toho stejného, nic hlubšího. ()

Plechpetr

Osmutnil mě ten konec, že z toho nic moc nebylo no, ale jinak snímek opravdu krásný. Viděno ve škole, když byly uzavřeny známky. ;) ()

Drom

Děcka, viděli jsme ten samej film? Plně se ztotožňuju s komentáři uživatelů, kteří dávají tomuto veledílu odpad, ač já tak kriticky hodnotit nechci, neb odpad musí být něco pro mě extra odpornýho. Ale vážně bych jako charakteristiku použil mnohokrát opakované nuda, nuda, šeď, šeď. Zcela vážně. Takhle nudnej film jsem dlouho neviděl, bylo to nebetyčné utrpení, kterým jsem se prokousával asi třikrát a musím konstatovat, že jsem v něm nenašel naprosto nic, co by mě nejakým způsobem chytlo nebo se mě dotklo. Šedivé nezajímavé scény, nudné výměny frází, nulový spád, vše se táhlo jako hlen za hlemýžděm a i toho sledovat, jak si to slizí po chodníku, by byla větší zábava. A že to dostalo oskara? No já už dlouho takovou věc neberu za směrodatnou, oskara totiž, stejně jako nobelovku, může v dnešní době dostat kdokoliv/cokoliv. Ne, děkuji, tohle byl otřesný zážitek a rozhodně se tím znovu nudit už nikdy nechci. ()

cartwheel

Dechberoucí konec. Dechberoucí Bill Murray. 98 minut mých pocitů z Japonska. Jsem ráda, že jsem se v Tokiu cítila stejně jako Scarlett. ()

mupimup

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ne-li ten vůbec nejoblíbenější. Setkání dvou lidí rozdílné minulosti, rozdílného pohlaví a věku, spojených v obraně proti uniformitě hotelových prostor a tíze na duši, mě stále znovu baví nenásilným vtipem, stále znovu dojímá ztraceností a hledáním postav, stále znovu nutí k zamyšlení nad smyslem, strachem z prázdnoty a nad okamžiky, které se nevracejí. Bill Murray je tu bezesporu ve své nejlepší formě, v přerodu z prvoplánových komediálních poloh do vyzrálého hereckého minimalismu, který najednou dodává scénám zcela jiný zábavný rozměr. Pro film je vůbec typický humor, který se nevysmívá, vycházející často z obyčejných situací (scény z baru, z nemocniční čekárny, při karaoke), ale rovněž hluboké okamžiky rodící se ze stavu, kdy už únava nedovolí se společensky usmívat a kdy všechno co uděláte je opravdové. Vyjímečná citlivost vyprávění se odráží zejména ve vztahu Boba a Charlotte. Přirozená přitažlivost se tu mění v srdečnou náklonnost, která zůstává srdečnou náklonností bez potřeby erotického podtextu, se silnou finální scénou, která by měla bolet, ale přesto zanechá dojem něčeho naplněného. Moje periodické filmové pohlazení. Díky Sofie. ()

iCube

Nechápu jak mě mohl tolik dojmout tak zdánlivě jednoduchej a zvláštní film. Posledních 30 minut jen :)))))))))))))))))))))) do nejtěžší křeče. ()

Ducke

Takový typ filmů mám nejraději, musím říct, že jsem přesná cílovka + odehrává se to v Japonsku, takže jinak než za plný počet to nejde. ()

Biopler

Je vidieť, že tento film točila žena. Je krásne citlivý a divák pozvoľna prijíma príbeh nabitý melanchóliou, pocitom odcudzenia. Scarlett Johansson a jej dievčenský zjav, krásne vlasy, nesmelý prejav - to celé musím vychváliť, skutočne citlivo vybraná herečka. Mužský prvok reprezentovaný životom unaveným Bobom alias Murraym, ktorý je zakotvený v ako-tak šťastnom manželstve, od ktorého si ako reklamná hviezda občas oddýchne. Výborne napísané postavy, skvelý námet, pekné hudobne podfarbené komorné scény, vedie "Alone in Kyoto". Čo ma málo mrzí sú trošku zbytočne dlhé telefonáty Boba so ženou, ktoré už beztak simple tempo ešte viac naťahujú, a začiatočný gýčový artový záber na priesvitné nohavičky. Čo ma mrzí viac je vsunutý mužov ľahký románik pred koncom filmu, ktorý mi do celého jemného a citovo vybalansovaného produktu skrátka absolútne nesedí. Záverečné scény - županový pokec v bare, lúčenie v hoteli i lúčenie na ulici nádherné. ()

Jakubik

Proti uměleckým filmům nic nemám. Pár jich je skutečně dobrých a koukatelných. Tady ale opravdu nechápu to vysoké hodnocení. Dobrý herecký výkon Murryho a japonců je dost málo na to kvalitní film. Bylo to hodně mimo. Nebýt Murryho tak jsem to po 30 minutách vypnul… ()

tranquill

"Zdálo se mi, že toho řekl mnohem víc." Film také jistě řeší více, než jen pocit osamění a sblížení v cizí zemi. Avšak režie a časté cizojazyčné pasáže mne místy uváděly v nudu. ()

Razzor_82

Tenhle film mi nesedl. Prostředí hezkého Tokia, herci podali maximum, jenže se to celé nějak táhlo v divném oparu nesourodosti postav až to upadlo do těžké nudy! Hra na náhodné setkání nepůsobila u mě věrohodně. Krásná a akční Scarlett a zapšklý podivín Bill nemají pranic společného a jejich přátelství bych jim opravdu nesežral. Coppola chtěla spojit dva protiklady jenže to u mě se to nepodařilo a bylo to bez emocí. Ani závěrečná loučící se scéna mě nijak nedojala, naopak jsem si říkal ať už to skončí! 5/10 ()

Solly

Asi budu muset tento snímek vidět znovu. Přiznávám , že i mě dostala jeho atmosféra, ale na 5 hvězdiček určitě ne. Je to velmi netradiční film v pomalém tempu, někdy mám pocit až příliš, který táhnou hlavně herecké výkony. I když některé postavy mi přijdou spíš rušivé. ()

chlebos

Bylo zajímavé sledovat jak dva lidé, kteří se vůbec neznají spolu najdou společnou řeč a báječně si rozumí. Připomělo mi to moje cesty vlakem, kdy potkáte nějakého zajímavého člověka a celou cestu si s ním povídate jako kdyby to byl váš odvěký známý. Potom přijde čas loučení a to jen proto, že vaše cesta vede někam jinam. Celý film je navíc umocněn báječnou atmosférou megapole jménem Tokio. O japonské kultuře dnešních dnů jsem již něco slyšel a měl jsem možnost poznat jak tvrdí jsou japonští obchodníci. Každopádně je jejich styl života natolik odlišný od našeho, že to musí někoho i šokovat. Báječný film, skvělý Bill Murray a Scarlett Johhansson sice není nějaká super kočka, ale přišla mi děsně sexy. Film mě také přivedl na myšlenku kulturních rozdílů různých civilizací a jenom jsem si potvrdil, že pro to, aby nebyl ohrožen světový mír není potřeba svrhnout jednoho diktátora, ale je potřeba se jiným kulturám a náboženstvím snažit porozumět a naslouchat. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005