Rapa Nui - střed světa

Když v 18. století na Velikonoční neděli objevili holandští mořeplavci nejodlehlejší místo na Zemi, našli zde několik znepřátelených klanů bojujících proti sobě a domnívajících se, že jsou jedinými lidmi na světě. Společnost rozdělená na dvě kasty - dlouhouší a krátkouší, měla přísná pravidla a tabu stanovená hlavním kněžím. Dva muži, člen vládnoucího rodu Noro (Jason Scott Lee) a kameník Make (Esai Morales) bojují v závodu o titul Ptačího muže. Během příprav vyvrcholí dlouho trvající konflikty rozdělující společnost a závěrečné boje ji rozdělí definitivně. (ArnoldJ)

Forty-

Tak veľkonočné ostrovy sú moja veľká srdcovka. Keď som sa o tomto filme dopočul tak som sa tešil, ale to tak býva ... Takúto ultimátnu famóznu tému režisér obalil story za 5 korún. Totálne klišé, celý hlavný hrdina aj so svojimi pretekami aj vyvolenou nedosiahnuteľnou. Keby mal tento film poriadneho režiséra, mohlo z toho byť majstrovské dielo, lebo téma je na to perfektná. Nechajte si zájsť chuť ak sa tešíte na nejakú mystickú históriu, lebo vám naservírujú len slabý priemer, ktorý podržala akurát tak dobrá tématika. Rapa Nui je pre mňa jedno veľké sklamanie. ()

Kotsour

Nečekaný objev a velké překvapení - moc pěkný film, který měl pro mě přínos hned v několika rovinách. Divák má možnost se blíže seznámit s historií Velikonočních ostrovů, stavění soch Moai a společenské struktury na ostrově, což mi přineslo mnoho nových a velmi zajímavých poznatků (ostrov je nejvzdálenějším a tedy i nejizolovanějším obývaným ostrovem od pevniny na světě). Tyto skutečnosti jsou navíc ve filmu znázorněny velmi reálně, celý snímek je natáčen na skutečném Velikonočním ostrově a např. scéna se závodem o získání vejce a tedy i titulu Ptačího muže je natáčena na skutečném ostrůvku, útesu i zálivu, kde kdysi mladí ostrované tuto zkoušku skládali. Další rovinou je dějová linie, tedy válka klanů, ničení vegetace s následným hladomorem a střídání panovníků, kteří prosazují zájmy své a svých klanů. V malém měřítku zde máme možnost vidět, jací my lidé skutečně jsme. Možná právě takovýto "malý model nás lidí" by měl být oním impulsem k zamyšlení. ()

crjules

Originalni a napinavy film. Co na tom, ze pri scene ze zavodu, kdy zapolici muzi bezi po upati hory - maji na sobe boty !!! :) ()

Zombiepod

Otrepaná príbehová osnova vynikajúco zasadená do netradičného prostredia Veľkonočných ostrovov obohatená ceľkom vierohodnou legendou a teóriou. Slušne zahraté a napínavé, hudobne kvalitné, a na každom rohu cítiť Costnerovu produkciu. Škoda že k tomuto filmu som sa dostal až teraz, na svoj vek má stále svoje kvality. ()

dzberry

Politikaření a moc je humusoidní, kácení stromů je nepromyšlené, místní obdoba olympijských her je značně neférová...a láska je mocná (ostatně jako všude jinde na světě) čarodějka. A to vše na Velikonočním ostrově. Pohádka pro domoroďátka. ()

Phex

Film hodně podobný třeba Apocalyptu. Také jeho děj je zasazen do období úpadku kdysi velké a prosperující civilizace. Vše co o životě na Velikonočním ostrově víme je zde myslím dosti věrně zobrazeno (jen ty sochy se přepravovali vleže obličejem dolů). K tomu dobrý příběh - výsledek 4*. ()

v3s

Málokdy dávám takhle nízké hodnocení, ale tenhle film mě naštval. Hlavně proto, že měl neskutečný potenciál a stalo se z toho tohle. Prostředí samozřejmě krásné, herci taky, ale ten děj a dialogy to celý zabilo. Opravdu jsem se bál každé další "povídací" scény, protože každá věta byla utrpení, hlavně v podání "vrtošivého staříka". Děj víceméně nudně teče, je očekávatelný až běda, jediné překvapení přinesla až klimatická anomálie v závěru. Na film jsme se chtěli podívat, abychom se dozvěděli něco o zemi, ze které pochází nový kamarád, ale ten nás předem varoval, že to je blbost. Asi bych byl taky naštvaný, kdyby jediný historický film o mé zemi bylo něco alá Kněžna Libuše. ()

mottleone

Osobně neznám moc filmů o domorodých kmenech, takže sem byl příjemně překvapen. Historická pohádka, využívající "neúplně" doložené dějiny - což já rád (Troja/Alexandr). Děj je v celku béčkovitost, ale pozornost udrží neokoukané exteriéry, úsměvně přirozená naivita domorodců, typická 90'ková akce i kamera, parádní turnaj, smutné eko poselství i lehce tragikomické finále. Jen bych filmu ubral pár minut, aby byl o něco stravitelnější. Věřím ale, že kdybych to prvně viděl jako dítě, tak film hltám a fandím hrdinovi o sto šest - takže za mě ukojených 65-70% a spokojené 3* ()

Miroslav.Zac

Kdo nemá tento typ filmu rád, ten ho asi neocení, ale kdo ho uchopí jako hranou formu ukazující pád jedné malé civilizace, kterou ovšem můžete ve větším měřítku použít i na tu naši, západní, ten bude spokojený. Vzhledem k "prázdnotě" ostrova i jednání postav zde o exotičnosti, jejíž absencí se tady někteří ohání, nemůže být ani řeč. Je to syrový, tvrdý film, popisující dobu, o které točí. Nic víc, nic míň. ()

koumes.

Klasický příběh o touze a vytrvalosti, s primitivním dějem v pěkném prostředí, ale s příjemným napětím ()

JerryPilsen

Na exteriérech postavený příběh,který funguje právě na mystéru Velikonočního ostrova.Základní schéma je vlastně jednoduché,ale hodně zajímavě pojaté. ()

xladik

Za mě skvělé,upřímně tyto filmy vy měly dostávat 5 už jen proto,že voda je tam voda a člověk je člověk ()