Rapa Nui - střed světa

Rapa Nui - Pupek světa

Rapa Nui

Akční / Drama

USA, 1994, 107 min

Kulturně i historicky velice výstižné. Stromová vegetace se dnes na Rapa Nui opravdu téměř nevyskytuje, což zamotalo na delší dobu hlavu archeologům, kteří se snažili rekonstruovat transport a vůbec celé vyhotovení moai. Celkem mi tam sedělo i to vzájemné vybití kmenů, kanibalismus. Vadila mi trochu ta angličtina, což se ale zase na rok '94 dá celkem pochopit. Spíš to zabilo to milostné kokrhání, těhotná žena žijící 6 měsíců téměř bez jídla a pohybu v jeskyni 2x1 metr, pak její slepota a po porodu zase vidíme? No a nechci být skeptická, ale tihle dva asi na bárce bez jakýchkoliv zásob Pitcairnovy ostrovy asi nezalidnili. Život je tak krutý. Holka žije 6 měsíců v jeskyni, ten se tam honí jak na Spartakiádě, a pak se vydají na moře vstříc jasné smrti. The End. Co by na to asi řekl Heyerdahl?(2.11.2014)

Rapu Nui (Velikonoční ostrov) - střed světa je příjemná dobrodružná oddychovka. Největším kladem je samozřejmě zajímavé prostředí a lehká snaha znázornit historii, neboť život na ostrově, působení klanů, stavba soch a kult ptačího muže je ve filmu zobrazeno dosti věrohodně. Sice příběh o milostném trojúhelníku spadá do označení "cliche", ale herci se do svých rolí poměrně hodí, tak ještě zůstanu u 4 hvězd, neboť to znázornění historického tématu zvedá film o jeden stupeň (protože takové filmy se netočí každý den).(7.7.2011)

Pohodová dobrodružná dráma z Veľkonočného ostrova. Stavanie sôch, tak typické pre túto kultúru, sa mi zdalo vierohodné a zaujímavé. To isté platí aj pre stvárnenie bežného života domorodcov. Film sa vlastne snaží o najpravdepodobnejšie vysvetlenie, prečo na ostrove nie je stromová vegetácia a musím uznať, že ponúknuté riešenie je logické. Súťaž o titul Vtáčieho muža sa zase postarala o slušnú dávku napätia a pobavenie. Milostný trojuholník mi tu však vadil, často odpútaval pozornosť od podstatnejších vecí. Jednoducho sa to sem nehodilo, aj keď na druhú stranu chápem tvorcov, že sa snažili snímok niečím okoreniť a zatraktívniť. Silný priemer. 65/100(21.1.2015)

Poutavý a ve své podstatě jedinečný snímek. Alespoň já jsem zatím žádný film z historie Velikonočního ostrova neviděl. Navíc podle toho, co jsem si přečetl na wikipedii se zde jednalo o docela věrné zachycení skutečnosti (stavba a transport moai, vykácení palem, kult Ptačího muže, válka kmenů). Natáčení probíhalo přímo na místě, takže i exteriéry jsou původní... a samozřejmě nádherné. Příběh mě taky nenudil, takže já nemám co vytknout. Jenom se divím, že je Rapa Nui dost neznámý film (na to, že ho produkoval Costner), i že má tak nízké hodnocení. Nezbývá, než ho popostrčit trochu výš :-)(14.10.2011)

• Martin741

Dalo msa to sfilmovat podstatne lepsie, ako Gibson natocil svoje Apocalypto - ako nieco desive, realne, hrozostrasne plne tortury krvi a náslia, kde vo vzduchu viselo nieco zlovestne - tak isto natocil Francis Ford Coppola svoj film Apocalypse now. Reziser Kevin Reynolds sa s tym ale nesral, pribeh je tucotvy, rezia je len rutinerska, kde vo vzduchu visi tak akurat amaterizmus rezisera a hercov. herci sa ani nesnazia, skor mi pripominali, : dobre, antocime to, nech uz je s tym svaty pokoj, aj tak mam n a poobedia na starosti A, B, C..... ostrov je sam o sebe dobry, len natocene je to otrasne, bez invencie, divak sa tych 107 moinut bude nudit ... fakt ako spackany film, necudujem sa, ze to komplet zhorelo . 20 %(8.8.2020)

• - Ve filmu je scéna, kdy na jakémsi domorodém surfu plave herec Jason Scott Lee po moři. Neplánovaně se však přes něj přehnala obrovská vlna, která ho srazila a on doopravdy utrpěl hluboké rány, pohmožděniny a šok. (Lynette)

• - Rapa Nui se natáčelo s rozpočtem 22 milionů dolarů. Bohužel kvůli obtížnému terénu a častým bouřkám se natáčení protáhlo o 7 dní déle a tak šly další 2 miliony přes rozpočet. (Lynette)

• - Snímek se natáčel po dobu 5 měsíců na Velikonočních ostrovech. (Lynette)