Rapa Nui - střed světa

Rapa Nui - Pupek světa

Rapa Nui

Akční / Drama

USA, 1994, 107 min

Rapu Nui (Velikonoční ostrov) - střed světa je příjemná dobrodružná oddychovka. Největším kladem je samozřejmě zajímavé prostředí a lehká snaha znázornit historii, neboť život na ostrově, působení klanů, stavba soch a kult ptačího muže je ve filmu zobrazeno dosti věrohodně. Sice příběh o milostném trojúhelníku spadá do označení "cliche", ale herci se do svých rolí poměrně hodí, tak ještě zůstanu u 4 hvězd, neboť to znázornění historického tématu zvedá film o jeden stupeň (protože takové filmy se netočí každý den).(7.7.2011)

Kulturně i historicky velice výstižné. Stromová vegetace se dnes na Rapa Nui opravdu téměř nevyskytuje, což zamotalo na delší dobu hlavu archeologům, kteří se snažili rekonstruovat transport a vůbec celé vyhotovení moai. Celkem mi tam sedělo i to vzájemné vybití kmenů, kanibalismus. Vadila mi trochu ta angličtina, což se ale zase na rok '94 dá celkem pochopit. Spíš to zabilo to milostné kokrhání, těhotná žena žijící 6 měsíců téměř bez jídla a pohybu v jeskyni 2x1 metr, pak její slepota a po porodu zase vidíme? No a nechci být skeptická, ale tihle dva asi na bárce bez jakýchkoliv zásob Pitcairnovy ostrovy asi nezalidnili. Život je tak krutý. Holka žije 6 měsíců v jeskyni, ten se tam honí jak na Spartakiádě, a pak se vydají na moře vstříc jasné smrti. The End. Co by na to asi řekl Heyerdahl?(2.11.2014)

• tron

Zánik rajského ostrova, ktorý v skutočnosti vôbec nemusel byť rajský, je sám osebe zaujímavý a dráždivý. Súperenie domorodých klanov, šialené mystické rituály, „kocka ľadu“, kanibalizmus, to všetko by sa dalo pokojne sfilmovať tak omračujúco, ako Apokalypsa alebo Boh múch. Ako niečo obrovské, temné, ťaživé, zlé, zlovestné, hrôzostrašné, znepokojivé a desivé. No režisér sa uspokojil s tuctovým príbehom a neoriginálnymi postavami, medzi ktorými panujú nezaujímavé vzťahy. Neviem, kde sa stala chyba. Či to malo byť takéto hlúpe od začiatku alebo to takto domagoril až producent Kevin Costner v strižni. Neviem si vysvetliť záhadnú minutáž (dve smrtiace hodiny na scenár, ktorý by si zaslúžil o hodinu menej), nepríjemný rozdiel medzi veľkolepými scénami a scénami, ktoré akoby sa nakrútili na dvore Costnerovej vily. Neviem si vysvetliť komediálne scény brutálne skombinované s až hororovými (úmrtia, šialenstvo) a nahotinkami (prsia v každom zábere). Výsledkom je bizarný, kuriózny (a zlý) mix dospelého filmu s komediálnou rozprávkou. Herecké výkony sú približne rovnako otrasné, v čele s neuveriteľným Jasonom Scottom Lee.(12.4.2017)

• Forty-

Tak veľkonočné ostrovy sú moja veľká srdcovka. Keď som sa o tomto filme dopočul tak som sa tešil, ale to tak býva ... Takúto ultimátnu famóznu tému režisér obalil story za 5 korún. Totálne klišé, celý hlavný hrdina aj so svojimi pretekami aj vyvolenou nedosiahnuteľnou. Keby mal tento film poriadneho režiséra, mohlo z toho byť majstrovské dielo, lebo téma je na to perfektná. Nechajte si zájsť chuť ak sa tešíte na nejakú mystickú históriu, lebo vám naservírujú len slabý priemer, ktorý podržala akurát tak dobrá tématika. Rapa Nui je pre mňa jedno veľké sklamanie.(24.1.2011)

Vcelku baviaci dobrodružný film s úchvatnou kamerou, skvelou hudbou a nejedným instantným žánrovým klišé..Snaha sa cení a ja v tomto prípade oceňujem štvorhviezdicovým hodnotením, za okrem vyšsie spomenutého [mínus tie klišé a veľké plus V-Y-N-I-K-A-J-Ú-C-O natočené scény birdman competition] najjmä za poctivý prístup k téme keďže tvorcovia si evidentne dali námahu, dôkladne naštudovali fakty i mýty o histórii Rapa Nui a výsledkom je tak podľa môjho názoru relatívne vydarený pokus o komplexné a autentické priblíženie jednej fascinujúcej etapy dejín najizolovanejšieho ostrova našej planéty..Napriek relatívnej spokojnosti s touto Reynoldsovou verziou mi ale nedá nevyjadriť názor, že pád stromov, kamenných obrov a následne i celej ostrovnej civilizácie je tučný šťavnatý námet, ktorý by si zaslúžil kvalitnejšie filmové spracovanie, niečo temnejšie, tragickejšie, drsnejšie, monumentálnejšie, proste niečo čo by ma nielen zaujalo, slušne pobavilo na jeden večer ale vyrazilo by mi dych a navždy sa vrylo do pamäti..Nezostáva než dúfať, že toto moje filmové želanie bude jedného dňa splnené.(30.5.2012)

• - Natáčení bylo velmi náročné jak pro filmový štáb, tak pro herce a to kvůli obtížnému terénu a nevyzpytatelnému počasí. (Lynette)

• - Ve filmu je scéna, kdy na jakémsi domorodém surfu plave herec Jason Scott Lee po moři. Neplánovaně se však přes něj přehnala obrovská vlna, která ho srazila a on doopravdy utrpěl hluboké rány, pohmožděniny a šok. (Lynette)

• - Rapa Nui se natáčelo s rozpočtem 22 milionů dolarů. Bohužel kvůli obtížnému terénu a častým bouřkám se natáčení protáhlo o 7 dní déle a tak šly další 2 miliony přes rozpočet. (Lynette)