Rapa Nui - střed světa

Rapa Nui - Pupek světa

Rapa Nui

Akční / Drama

USA, 1994, 107 min

Vcelku baviaci dobrodružný film s úchvatnou kamerou, skvelou hudbou a nejedným instantným žánrovým klišé..Snaha sa cení a ja v tomto prípade oceňujem štvorhviezdicovým hodnotením, za okrem vyšsie spomenutého [mínus tie klišé a veľké plus V-Y-N-I-K-A-J-Ú-C-O natočené scény birdman competition] najjmä za poctivý prístup k téme keďže tvorcovia si evidentne dali námahu, dôkladne naštudovali fakty i mýty o histórii Rapa Nui a výsledkom je tak podľa môjho názoru relatívne vydarený pokus o komplexné a autentické priblíženie jednej fascinujúcej etapy dejín najizolovanejšieho ostrova našej planéty..Napriek relatívnej spokojnosti s touto Reynoldsovou verziou mi ale nedá nevyjadriť názor, že pád stromov, kamenných obrov a následne i celej ostrovnej civilizácie je tučný šťavnatý námet, ktorý by si zaslúžil kvalitnejšie filmové spracovanie, niečo temnejšie, tragickejšie, drsnejšie, monumentálnejšie, proste niečo čo by ma nielen zaujalo, slušne pobavilo na jeden večer ale vyrazilo by mi dych a navždy sa vrylo do pamäti..Nezostáva než dúfať, že toto moje filmové želanie bude jedného dňa splnené.(30.5.2012)

Velmi príjemné prekvapenie. Nádherný dobrodružný film o domorodom kmeni z Veľkonočného ostrova. Snahou autorov bolo serióznou cestou odhaliť tajomstvo tohoto záhadného ostrova. A musím povedať, že sa im to nadmieru podarilo, celé to pôsobí veľmi vierohodne. Skvelý námet, rýchle tempo a výborne spravené akcie vám nedovolia odísť od filmu. Nie je núdza ani o napätie, ani o humor, ani o vygradovaný záver. Postavy sú sympaticky, aj keď charakterovo nie zložité. Mužskému oku dobre padnú polonahé domorodky. V niektorých veciach to pripomína Gibsonove Apocalypto, aj keď záver dopadol možno inak, ako väčšina divákov očakáva. Hodnotenie: 90%(21.1.2014)

Rapu Nui (Velikonoční ostrov) - střed světa je příjemná dobrodružná oddychovka. Největším kladem je samozřejmě zajímavé prostředí a lehká snaha znázornit historii, neboť život na ostrově, působení klanů, stavba soch a kult ptačího muže je ve filmu zobrazeno dosti věrohodně. Sice příběh o milostném trojúhelníku spadá do označení "cliche", ale herci se do svých rolí poměrně hodí, tak ještě zůstanu u 4 hvězd, neboť to znázornění historického tématu zvedá film o jeden stupeň (protože takové filmy se netočí každý den).(7.7.2011)

• Forty-

Tak veľkonočné ostrovy sú moja veľká srdcovka. Keď som sa o tomto filme dopočul tak som sa tešil, ale to tak býva ... Takúto ultimátnu famóznu tému režisér obalil story za 5 korún. Totálne klišé, celý hlavný hrdina aj so svojimi pretekami aj vyvolenou nedosiahnuteľnou. Keby mal tento film poriadneho režiséra, mohlo z toho byť majstrovské dielo, lebo téma je na to perfektná. Nechajte si zájsť chuť ak sa tešíte na nejakú mystickú históriu, lebo vám naservírujú len slabý priemer, ktorý podržala akurát tak dobrá tématika. Rapa Nui je pre mňa jedno veľké sklamanie.(24.1.2011)

Pohodová dobrodružná dráma z Veľkonočného ostrova. Stavanie sôch, tak typické pre túto kultúru, sa mi zdalo vierohodné a zaujímavé. To isté platí aj pre stvárnenie bežného života domorodcov. Film sa vlastne snaží o najpravdepodobnejšie vysvetlenie, prečo na ostrove nie je stromová vegetácia a musím uznať, že ponúknuté riešenie je logické. Súťaž o titul Vtáčieho muža sa zase postarala o slušnú dávku napätia a pobavenie. Milostný trojuholník mi tu však vadil, často odpútaval pozornosť od podstatnejších vecí. Jednoducho sa to sem nehodilo, aj keď na druhú stranu chápem tvorcov, že sa snažili snímok niečím okoreniť a zatraktívniť. Silný priemer. 65/100(21.1.2015)

• - Snímek se natáčel po dobu 5 měsíců na Velikonočních ostrovech. (Lynette)

• - Některé historické údaje, které film vyobrazuje, jsou diskutabilní. Zničení lesů na ostrově je však skutečností. (Terva)

• - Rapa Nui se natáčelo s rozpočtem 22 milionů dolarů. Bohužel kvůli obtížnému terénu a častým bouřkám se natáčení protáhlo o 7 dní déle a tak šly další 2 miliony přes rozpočet. (Lynette)