Epizody(6)

Šestidílnou dramatickou minisérii Bludné kruhy, inspirovanou bestselerovým románem spisovatele Wallyho Lamba z roku 1998, zadaptoval a zrežíroval Derek Cianfrance. Mark Ruffalo ztvárňuje dva bratry – jednovaječná dvojčata - Dominicka a Thomase Birdseyovy v rodinné sáze, která sleduje jejich paralelní životy na pozadí epického příběhu o zradě, oběti a odpuštění ve Spojených státech 20. století. Seriál, který ukazuje Dominicka a Thomase v různých fázích života, začíná v jejich současnosti, kdy se oba bratři blíží střednímu věku, protkané Dominickovými četnými vzpomínkami na dospívání. (HBO Europe)

Recenze uživatele classic k tomuto seriálu (7)

Bludné kruhy (2020)

Poctivo, takmer každý jeden deň som absolvoval hodinovú dávku poriadnej mizérie, s protagonistom, ktorý bol vo väčšine stále zamračený, depresívny a melancholický, a ani sa mu nie je čo čudovať, keď nedal dopustiť na svojho milovaného (schizofrenického) brata, čo si (i)hneď na samý úvod extrémne skomplikoval svoju existenciu. Úsmev na jeho tvári sa síce dostavil, ale zrejme až na samom konci, kedy už mal hádam po úplne všetkých starostiach ? Sledoval som naprosto nekontrolovateľnú jazdu dvojičiek Dominicka a Thomasa Birdseyových, s častými nadhľadmi do minulosti, že v účinnej retrospektíve som ich spoznával, keď ešte vyrastali s nevlastným otcom Rayom a matkou s talianskými koreňmi, Concettinou, okolo ktorej sa vynáralo množstvo záhadných otáznikov... / Marky Ruffalo sa priam majstrovsky zhostil dvoj/role, ktorá mu snáď natrvalo zabezpečí uznanie od hereckých kolegov, až sa občas zamýšľam nad tým, ako sa im to vlastne podarilo tak hodnoverne nakrútiť, kedy obidvaja bratia sú tak strašne rozdielni, až sa musel jeden a ten istý herec na dvakrát stotožniť s dvomi postavami, no vždy odlišným spôsobom ? Najmä to vidieť v spoločných scénach, kde absolútne nerozoznáte šikovnú prácu strihu, veď sa na ňom podieľalo až 5 strihačov, a to už je čo povedať. Režisér a scenárista v jednej osobe Derek Cianfrance, sa dôkladne zaslúžil o to, aby som dal vôbec tomuto krátkemu seriáliku šancu, lebo si inak extra nezakladám na sledovaní nekonečných telenoviel. Oslovil ma. Výborná vec - roku 2020, teda z toho TV. SVETA ! HBO - klobúk dole ! ()

Epizoda 1 (2020) (E01)

„Viem, že toľko je pravda” , epizóda I. , je nová, mini-séria z dielne HBO, kedy sa herec Mark Ruffalo extrémnym spôsobom "prevtelil" do svojej postavy/postáv, pretože naprosto bravúrnym spôsobom stelesnil jednovaječné dvojičky: Dominicka a Thomasa, keď zrovna ten druhý, introvert, v samom úvode v knižnici vykoná istý, nepredvídateľný čin, ktorý sa s ním odvtedy bude iba viesť. Jednak majú smrteľne chorú matku, či kratšou retrospektívou zavítam do ich detstva s nevlastným otcom. Rôznymi (pre)strihmi sa posúvam po časovej osi, vpred a vzad, s tým, že režisérovi Derekovi Cianfranceovi sa veľmi dobre darí, aby udržal našu pozornosť počas celej hodiny, čo mu ide perfektne. Je to prehľadné. Je to surové. Je to depresívne. Je to ponuré a som vo veľmi veľkom očakávaní, ako sa vykryštalizujú ďalšie časti ? Na seriály si extra nepotrpím, ale táto novinka má perfektný potenciál, uvidím, ako neskôr, a dúfam, že si udrží úroveň hodne vysoko ?! Môj menovec podáva priam strhujúci, herecký výkon ! A sme na začiatku 90. rokov, čiže taký retro nádych je absolútne na mieste. Dajte tomu šancu. ()

Epizoda 2 (2020) (E02)

„Viem, že toľko je pravda” , epizóda II. , našťastie nezaostáva ani za tou prvou, a to je vôbec kľúčové, že je to tak. Na začiatok sa tvorcovia vracajú do minulosti dvojičiek Birdseyových, keď ako tretiaci základnej školy cestovali na školskú exkurziu k « soche Slobody » , počas čoho sa Thomas akosi zvláštne a nechtiac „zasekol” v busovom vécku, čím bol v podstate väčšinu spolužiakom iba pre smiech, až sa Dominick cítil strašne trápne... Domenico má oveľa viacej životného (hereckého) priestoru, ako Thomas, ktorý je momentálne na 15 dní zavretý na forenznom oddelení, a potom sa vlastne uvidí, čo ďalej ? Taktiež v depresívnom flashbacku, zisťujem, z čoho vznikla kríza medzi Dominickom a Dessou Constantine... ? Dom ešte absolvuje i jedno posedenie s Dr. Patel, ktorá mu prehrá audio nahrávku s Thomasom, až mi normálne behal mráz po chrbte, tak je to skľučujúce, že som ho nemusel vonkoncom ani vidieť, bohato stačilo len počuť ! Je to priam nabité samými, ťažkými emóciami, preto neodporúčam sledovanie labilným jedincom, ktorí akurát prežívajú neľahké obdobie plné všelijakých útrap. ()

Epizoda 3 (2020) (E03)

„Viem, že toľko je pravda” , epizóda III. , si tentokrát berie na mušku Dominicka, keď ešte chodil na školu v River Street. Minule to bolo presne opačne. Stále je tretiakom, že sa mu črtá konflikt s indiánskou spolužiačkou Penny Ann Drinkwater. Totiž, narozprával učiteľke istú historku, čím, v podstate, nadobro spečatil jej osud, t. j. „cintorín, ktorý leží za "Three Rivers" , vedie nakoniec ku Vodopádu, čo je vonkoncom ďalšie poznávacie znamenie” . Thomas je úplne z obliga a Ralph, tiež. Bratia sa dostali i na výšku, a opäť to medzi nimi vrie, tak trochu nepriamo. Domenico spoznáva Dessu a v prítomnosti chľastá, ako dúha, skrátka, neustále skáčem z minulosti a zase do súčasnosti. Dom stretáva Ralpha, ale už v dospelosti. S Dessou sa už pred nejakým časom rozišiel, že snáď » aktuálna « priateľka Joy Hanks mu jednu, ľubozvučnú novin(k)u raz večer oznámi, a to ním tak sakramentsky pohne, až totálne roztržitý do autá nasadá. A dočkám sa i vytúženého stretnutia medzi „siamskými dvojičkami” . A vôbec, vyznáte sa ešte v recenzii ? / Pochválim obsadenie Donnieho Masihia a Roccoa Masihia, ktorí stelesnili bratov za mladých čias, t. j. v ôsmych rokoch. Excelentný casting a výborne stvárnenie. Ich sekvencie sršia samou, temnou atmosférou. Derek vkuse režíruje, čo je iba fajn. Zaujímavá kamera, strih a hudba. Mark Ruffalo by mal obdržať za svoj herecký výkon množstvo ocenení ! ()

Epizoda 4 (2020) (E04)

„Viem, že toľko je pravda” , epizóda IV. , už poriadne pridáva na gradácii celkového, už tak vyhroteného deja, že som opäť v nemom úžase, čo si zase na mňa tí lišiacki tvorcovia prichystali... ?! Už keď si znovu myslím, že ma nemajú čím ďalším ohromiť, schytám takú ľadovú sprchu, ktorá ma definitívne presvedčí o pravom opaku ! Títo bratia sú snáď už odjakživa tak na seba extrémne a citovo (na)viazaní, ba ešte oveľa viacej, ako "Frasier a Niles Craneovci" , ktorí to (až) tak šialene nepreháňajú, i keď chodia spoločne na operu, či do kaviarne na kávu. Dominick by sa chcel už konečne od Thomasa oprostiť, čím len pridáva benzín do ohňa, čiže v „spätnom chode” sa vraciam do vysoškolských lavíc, aby som sa o tom sám presvedčil. Nielenže Cianfrance sedí na režisérskej stoličke a je mu dobre, ale zároveň si aj svedomito píše scenár podľa Lambovej predlohy, a tak má projekt pod naprostou kontrolou. Ruffalo ide z extrému do extrému, až je to úplne neuveriteľné, čím všetkým si jeho postava/postavy prechádzajú. Maximálne zložitým obdobím, že v jeho koži by som sa ocitnúť určite nechcel. 4 časti po sebe = 100 %, plné hodnotenie, a to sa mi už dlho nestalo, či už pri seriáli alebo pri filme. Vyšperkovaná záležitosť, ktorá sa stáva mojou extra obľúbenou. ()

Epizoda 5 (2020) (E05)

„Viem, že toľko je pravda” , epizóda V. , predstavuje doteraz vôbec najväčšiu záhadu... Je Dominick prekliaty ? Sú Birdseyovci snáď už odjakživa prekliati ? A kto ich vlastne preklial ? Bola to čarodejnica Ignazia Tucci... ? Nie je to náhodou všetko nezmysel o citovanej kliatbe ? Výbušný cholerik Domino sa bude horúčkovito venovať skúmaniu „curriculum vitae” Domenica Onofria Tempestu, ktorý bol jednak pôvodom jeho taliansky starký, alebo preložený životopis, je v podstate o to viac zaujímavejší, že zahŕňa a popisuje množstvo špecifických pamätí, ktoré nemohol nikto cenzurovať, a tak sa automaticky predhadzuje temná stránka osobnosti. Je to ospravedlnenie, keď má v krvi temperamentnú povahu ? Práve jednotlivé prestrihy na tieto sekvencie, mi to dôkladnejšie osvetlia. Zaznamenávam menší pokles seriálovej úrovne, kde som kvôli tomu musel ubrať 20 %, no i napriek tomu som vo väčšine priam nadšený, ako už dlho nie ! Občas sa v hercovi skrýva velikánsky talent, o ktorom by ste to asi nepovedali. Mýliť sa je ľudské, a teraz mi to i náramne vyhovuje. Výborný bol tiež Marcello Fonte, pozoruhodné obsadenie. Možno ste si ho všimli v Dogmanovi ? ()

Epizoda 6 (2020) (E06)

„Viem, že toľko je pravda” , epizóda VI. , ma strašne domotala, lebo už som si konečne myslel, že som vyriešil tú zložitú, « seriálovú rovnicu » , ale ani zďaleka to tak vôbec nebolo, čiže už teraz aspoň viem, že i napriek tomu, že som pozorne sledoval všetky "detaily" , neustále mi čosi tajomné unikalo, pretože som sa zase nechal zmiasť, ako už snáď dlho nie... ? A pritom som na „hlavnú pointu” (i)šiel spočiatku veľmi dobre, len som zrejme » ignoroval « zopár kľúčových indícii, ktoré tomu i nasvedčovali, a taktiež jestvuje aj „oficiálne, konečné stanovisko” , ku ktorému sa už asi skôr prikloním, ako k tomu (ne)oficiálnemu, ktoré som väčšinou považoval za to správne, čo by už bolo úplne silnou kávou... ? Vo mne to vyvoláva samé otázniky, prečo stále nemôžem uveriť tomu, čo sa napokon dozvedel Dominick Birdsey... ?! Som celkom zmätený alebo iba Derek Cianfrance to tak chcel ? Už sa príliš tlačilo na pílu, vyžmýkať čo najviac emócií, vyslúžiť si záverečnú katarziu, a my diváci sa máme k tomu ako stavať ? Stačí mi to ? Udalosť sezóny ! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů