Traja chrobáci

(TV film)
  • USA Three Bugs (festivalový název)
Komedie / Rodinný
Československo, 1976, 49 (31) min

Josef Dvořák, Bolek PolívkaOta Jirák v půvabné klauniádě o třech nezbedných broučcích... Nápad a jádro libreta vzniklo v roce 1975 v Dánsku, kde autoři pracovali jako námezdní mimové v kodaňském pouličním divadle. Po návratu do ponuré a otrávené Prahy se věci ujal režisér Janík Roháč, jediná optimistická a zábavná bytost v tehdejší Československé televizi. Postavil lajnu Polívka–Jirák–Dvořák, která se zmocnila této mimické grotesky s nadšením. Společným úsilím vznikl pořad, který rok po svém vzniku dostal cenu na televizním festivalu pořadů pro mládež Prix de Jeunesse v Mnichově. Tento vznik se neobešel bez problémů. Nebyly kupodivu politické, ale ryze umělecké. Boj se strhl kolem dekorací. Známý a dodnes milovaný brněnský výtvarník navrhoval dekorace malované, Roháč chtěl gigantické doslovné zvětšeniny. Výtvarnou verzi označil za „bábkové divadlo“, což byl z jeho úst ortel smrti. Dnes, kdy klíčovaní trpaslíci brázdí světové obrazovky v libovolně zvětšených prostorách a kradmo se dotýkají iluzivních předmětů, Bolek, Ota a Pepa se dřeli s opravdovým čtyřmetrovým teploměrem, pětimetrovou zápalkou a dva metry vysokým hrnkem na čaj. Boj se zdivočelou kukačkou, vyrážející ze své garáže v hodinách byl opravdový a Otův pobyt ve chladnoucím čaji v hostivařských ateliérech byl zdraví opravdu nebezpečný. Spor o dekorace měl tragikomickou dohru – rozzuřený výtvarník dal Roháče k soudu za plýtvání veřejnými prostředky. Pořad byl završením zlaté éry pofialkovské groteskní pantomimy a na dlouhou dobu jediným povyražením svého druhu. Jeho reprízy jsou přijímány s potěšením a obdivem a autoři by byli samozřejmě polichoceni, kdyby se Traja chrobáci stali naším vlastním Mrazíkem pro další a další generace českých a samozřejmě slovenských televizních diváků. (Česká televize)

jan72

Neviem aký superlatív ešte pridať, je to skutočne ojedinelé dielo. Traja chrobáci prichádzajú v zápalkovej krabičke do makrosveta ľudí, pascou na myši sa katapultujú do kukučkových hodín, spadnú dolu, jeden z nich do čaju. Z prechladnutia ho vylieči výrobok firmy Spofa tablety Isonal, ktroý sa dávkuje malou zápalkovou detonáciou. Potom si zakrepčia na gramofóne, zahrajú si chebový poker a sami sa odošlú v obálke naspäť domov, na lúku. ### Pridávam sa k "nascendi", tiež ma zaujíma, ktorý idiot vystrihol pasáž s kukučkou. Dávno to v TV s touto scénou nedávali. Dúfam, že to v archíve STV nepoškodili. ()

LaValse

Možná jsem moc infantilní, když s nadšením pozoruji tři herce, co pobíhají po gramofonové desce převlečeni za brouky. Na tohle by měly děti koukat! ()

Pitryx

Naprosto úžasná blbůstka. Obdivuji ty machry, co stavěli ty „kulisy“. A samozřejmě i ty tři mimy. Myslím, že jde o neškodnou a hezkou zábavičku vhodnou ne jen pro děti, ale pro všechny generace. ()

PATWIST

Paráda, ako malý som to videl veľakrát, možno aj 15krát, vždy som chcel aby mi to pustili z kazety u babky :-) A pred tým na ňej bolo nahrané Malý unavený Joe (1972) tak sme to museli pretáčať :-D ()

ostravak30

Josef Dvořák a Boleslav Polívka jsou komici. A vždycky si vystačili s minimem slov. Boleslav Polívka je v podstatě od přírody mim. Jediným překvapením pro mě byl Ota Jirák, kterého jsem v kostýmu, navíc o víc jak 40 let mladšího nepoznal. I na dnešní dobu jsou unikátní dekorace a působí opravdu věrohodně. Některé gagy byly hodně dobré, jiné slabší, ale jako celek je to docela unikát. Moc lidí, kteří něco podobného dělali nebylo a dále se tomu věnoval prakticky jen B. Polívka. A ani těch filmů příliš nevzniklo. ()

Bratr

Nádherná a přitom tak vzácná groteska, kterou jsem viděl pouze párkrát a vždycky, když ji vidím, koukám na ni s němým úžasem. ()

Max Q.

Teď jsem to pouštěl mé pětileté dceři a na jejích reakcích jsem poznal, jak je tento snímek nadčasový a univerzální. ()

Víteček

Vytvořené prostředí obdivuji a jsem celkem ohromen, ale i když bych chtěl, tak mě to prostě nebavilo, tak jak bych chtěl. ()

furrec

čisto nostalgicky za 5 hviezdičiek, teraz by to už bolo určite za menej, ale na pekné spomienky sa nezabúda... ()

lele

Je to nápadité a brouci jsou vtipně pojatí, štětky místo tykadel a Bolek má boty skoro jak já :D ale jinak dějem mě to docela nudilo, pár vtipných momentů to nezachrání. ()

Peky

Až se trochu stydím, že v dětství se mi to líbilo. Jedna hvězda z nostalgie a za kulisy, všechno ostatní příšerný. ()

Vonter

Moc fajn nápad a kulisy. Ale takhle to zeslonit a ještě v podání takových celebrit! Z takového námětu se mělo vytřískat daleko víc! Ukrutná veselice při sledování Chrobáků se tudíž koná jen v jeslích a v domově důchodců u našich nejletitějších spoluobčanů, odkud se ozývá bujarý, hurónský smích. A jestli neumřeli, tak se smějí dodnes. P.S. Kdo si na konci filmu připadal jak po výplachu mozku, ať dá like. ()

cachanell

Klasika, kterou jsem jako dítě milovala. Stále příjemná, zábavná a koukatelná. Vždy se se na ní ráda podívám. Pobavím se. ()