Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (Cinemart)

Aniki

Vyjádřit jedním slovem, vo co tady vlastně gou? Dá se...karikatura! V závěru snímku už bylo opravdu do očí bijící, jak to chtěli mít tvůrci co nejrychleji za sebou. Do předešlého děje totálně rychlokvašně naroubovanej zlom, střelba a konec. Takové události by si zasloužily určitou péči, rozpracování jednotlivých postav a hlavně větší stopáž. Taková čtyřdílná minisérie by dle mne zmíněnému vyhověla mnohem, mnohem lépe. Každopádně třeba Vajdu mám opravdu rád, poprvé jsem jej začal brát více na vědomí v úžasném seriálu z roku 95' Konec velkých prázdnin. Je to profík a i zde ukázal, že opravdu "vie". Jinak povrchnost, nehloubka, schématizmus, božemuj proč Mórová? a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho předlouho. Nelíbilo, nezaujalo...velmi podprůměrná tendenčka. ()

Daniel2003

Já teda nevím, ale takhle odvážný film funguje jako pocta Kuciakovi, protože shrnuje naprosto otevřeně to, na co přišel. Připočíst musím taky perfektní kameru (vážně mají Slováci lepší kameru než my?!) i casting. Super! ()

mkee

To, čo (azda naivný) volič označoval pred pár rokmi ako "hoaxy" a "konšpirácie" sú dnes nielen živé rozhovory a nahrávky (aj) na youtube (v súdnom konaní paradoxne naďalej posudzované iba ako "nezákonný dôkaz"), ale aj začaté trestné stíhania a prvé "hlavy"... Film o prebiehajúcej obrode, za ktorou stál odvážny novinár, a ktorý sa snáď jedného dňa dočká citeľného morálneho impaktu na spoločnosť a hlavne jej politických lídrov. ()

PamelaJJK

Politická dramata či thrillery podle skutečných událostí a postav (ať už historických či současných) ze zatuchlého česko - slovenského rybníčku nemusím. Přijde mi, že je neumíme. Ale Slováci mi tímto dokázali opak. Nemíním hodnotit bulvárnost, (ne)korektnost, patolízalství a nevím co ještě, autora předlohy. To mě v podstatě nezajímá. Přistupoval jsem k tomu jako k fiktivnímu příběhu, který nevychází ze známých (a notně nechutných) událostí. A při této optice je Sviňa sviňsky dobrý politický drama thriller. Obsazením počínaje, pokračujíc přes vizualitu a hudbu až po atmosféru a děj. Při jeho sledování mrazí, protože co si budeme nalhávat. Bylo by asi naivní domnívat se, že u nás (ale i kdekoliv jinde) "TO" je jinak... Poltika(aření) byla/-o, je a vždy bude svinstvo... ()

Alex_01

Slováci na tom nejsou líp ani hůř. Je tam stejně jako u nás problém se stylem a dramaturgií. Bylo tam prostě až moc píchání a to i na místech, kde to šlo prostě vynechat-jako wtf bratia?? No každopádně bych se víc položil do té vyšetřovací stránky filmy, dal tam flashbacky, jaku u JFK, to by bylo nice. Nicméně velmi důležité téma-ala zdvižený prst. ()

panki9922

Podobne ako pri napr. filmovom spracovaní Milady, si aj Janko Kuciak zaslúžil lepšie filmové spracovanie ale nie je to prepadák. Môžme sa baviť o zjavných hereckých, či dialógových nedostatkoch... Subjektívne ale hodnotím film vysoko, pretože emócie mnou počas filmu lomcovali. Z hercov poteší výkon Jožka Vajdu a Diany. Škoda niekedy až prílišného tlačenia na pílu v podobe vulgarizmov a nahoty. V závere vládlo v kinosále hrobové ticho a kvapla aj slza (slza zlosti a žiaľu) - no pri tak závažnej téme, slzu nevyroní asi skutočne len tá SVIŇA. ()

Fajolo

Ten film je tak politický, že ho ani nedokážem hodnotiť bežnými filmovými kritériami. Je produktom prevládajúcich nálad v našej spoločnosti a pre Slováka je nemožné oddeliť názor na film od názoru na súčasnú slovenskú politiku. Človek musí žiť minimálne v Česku, aby sa na tento film mohol pozrieť ako na film. ()

Astonko

Skôr ako zfilmovaná kniha mi to prišlo skôr ako zcelo-večernené Za Sklom. To, že zfilmovaná je len polovica knihy by mi ani tak nevadilo, dokonca je to vlastne dobre, pretože inak by to už bolo prekomplikované a plné nedotiahnutých liniek. ALE: ani tá zfilmovaná časť sa vo väčšine nezhodovala s knihou a bola omnoho zjednodušená. Odlišovala sa tak v detailoch, ktorých pozmenenie nemenilo nič ani na náročnosti sfilmovania (ich zmena tak bola úplne bezpredmetná, ako napríklad dôvod, prečo Miška zostala doma), ako aj v zásadných záležitostiach (objednávateľ vraždy). Trochu mi to teda kazilo zážitok z filmu ale kniha a film sa porovnávať nemajú, preto to vysoké hodnotenie. Film sám o sebe totižto nie je vôbec zlý, s vynikajúcimi hereckými výkonmi (najmä p. Vajda bol skvelý ako Wagner) a atmosférou, z ktorej najmä na konci mrazí a nechá vás bez slov 7/10 ()

kacer4

Na slovenské pomery dobrý film. A je škoda, že na pomerne dobrý príbeh je potrebná inšpirácia realitou. Miestami to bolo až nechutné. Ako nastavenie zrkadla je to super. Ako filmový zážitok nie (až na Gabiku O O). ()

KukulienkaHO

Viackrát počas sledovania filmu a hlavne po skončení mi prišlo doslova zle. Z umeleckého hľadiska to nie je nič extra. Veľmi priemerný snímok, ktorý má ale fantastických hercov. Vajda (Wagner), Mórová (Direktorka), Heriban (Ňuňu) a mnoho ďalších skvelých. Príbeh je vlastne stručné odrozprávanie "väčšiny" káuz SMER-u, ktoré za tie roky napáchal. Aj keď je veľa z nich zveličených, ale preháňať nikdy neuškodí. Pôsobí to ale ako nejaká zlepenina množstva malých príbehov a udalostí, ktorú drží pokope lepidlo s názvom postavy. Navyše sa "Sviňa" neodohráva v takom veľkom časovom rozpätí, aby toľko zločinov nepôsobilo predsa len divne. Každopádne, film svoju úlohu určite splnil. SMER voľby nevyhral a určite na tom má podiel aj "Sviňa". Za nečestnú antikampaň to nepovažujem, pretože aj oni povyťahovali svinstvá na Kisku. P.S.: Na film som bol v kine 29.2., čo bol aj dňom volieb. Keď sa film skončil, v sále zostalo hrobové ticho. To som ešte nikdy nezažil. Dúfajme a držme palce Igorovi, Rišovi, Veronike a Borisovi nech to vyjde (teraz je ale prioritou Korona). ()

zodiak217

Asi jeden z najlepších slovenských filmov aké som videl za posledné roky. Toto sa naozaj deje okolo nás v takomto štáte žijeme a vidieť to cele takto pokope je naozaj silné. Samozrejme veľa vecí bolo upravených pre filmové účely, ale tie udalosti sa naozaj stali a bohužiaľ do seba zapadajú. To mafiánsko - politické zákulisie tu stále je a je pre nás obrovskou výstrahou aj do budúcna. Pekne sa tvorcom podarilo zobraziť poprepletanost jednotlivých sfér cez cirkev, politiku, podnikateľské prostredie až po zneužívanie maloletých. Skutočne dobrá práca. Na tejto film sa dá pozerať aj opakovane lebo je tak neskutočne skutočný, že sa minimálne my Slováci uvedomíme, čo sa to tu deje?! ()

misiaq

Film treba brat s nadhladom, nevyobrazuje realitu ale ide o pozmenenu a zdramatizovanu podobu udalosti ktore maju urcity zaklad v realnych skutkoch a udalostiach ako sa odohrali. Takze ak niektore postavy az napadne evokuju skutocne osoby, zrejme sa v nich autor velmi silno inspiroval. Ale v podstate ide o jedno a sice o poukazanie na to, ze niekto kto sa citi nedotknutelny a hra sa na sedu eminenciu a taha za nitky moze tiez skoncit. To intro a outro hovori za vela. Tento a podobny scenar nie je nicim novym ani originalnym, jedine co je na tom zaujimavejsie je, ze sa to tyka nedavnej historie. V niektorych momentoch mi to pripomenulo Suburru, kde jeden mafioso tiez tahal za silne nitky a hladal stale spojencov, ktori by pre jeho vec mohli byt uzitocni. ()

argo.smile

Ono to nebolo zlé ako možná pravda alebo fikcia. Kniha od pána "krivá huba" s jeho nepriacnymi názormi má vôbec nezaujala a film by u mňa dopadol tak isto keby nebolo Vajdu, ktorý "oného" pánka zahral veľmi dobre. Vlastné ťahal celý film. A v mojej dedine to už budú čítať všetci ... 3* s odretými ušami. ()

hufnagel

Je pravda,že chýbal tomu nadhľad,ale ako ukážka fungovania vysokej slovenskej politiky to úplne stačilo.Vajda sa zaskvel v roli písanej hádam na telo. ()

hony23

Sviňa! Ač se tvůrci dušují, že podobnost s reálnými postavami je čistě náhodná, okamžitě pochopíme, kdo je Fico, kdo Kočner a jak asi dopadne zvídavý novinář se svou snoubenkou. Ač nedokážu posoudit, co všechno si scénárista přimyslel oproti skutečným událostem, musím bratry Slováky pochválit za to, jak se s tím nepárali a ukázali na zločince ve vedení státu. I my máme v premiérském křesle svini, shodou okolností importovanou ze Slovenska, a tak prosím tvůrce tohoto filmu o natočení druhého dílu, který zmapuje život a dílo jednoho estébáka, co vyjebává s českým národem. ()

Saxos

Klid. Tohle se neděje jen u bratrů Slováků a vůbec nepochybujme, že na veřejnost prosákne jen velmi malá část těch prasáren. Závěr: sice žádná filmařina, ale přesto doporučuji. ()

ZetDaElO

Slovenskí filmári nevedia rozvíjať príbeh a stupňovať napätie. Tak komplikovaný príbeh s tromi dejovými líniami napchať do 1,5 hodiny je viac ako odvážny počin. Žiaľ pocity po dopozeraní sú rovnakou rozpačité ako v prípade Únosu. Najlepším slovenským filmom nového milénia tak neohrozene ostáva Čiara. ()

fafejt001

JE jasné , o kterých lidech ten film je . Pojmenovali se věci tak , jak jsou . Vajda , Igonda , Mo´rová , Heriban tam sedli . I ten hnusnýýý zmrd, sorry , co dohlížel na holky , z toho výchovného ústavu pro nezletilé dívky . U nás takový film z politického prostředí , asi nikdo nenatočí . A že by látka byla . A církev vždycky mele svou . Oni nic , ale cena byla dobrá . Každému slušnému člověku musí být z tohoto filmu trochu nevolno . Mně tedy bylo . No všechno má svůj začátek i konec . Jak v politice , tak v životě . ()