Sviňa

Sviňa

Scumbag

Drama / Thriller

Slovensko, 2020, 104 min

Pri komentovaní tohto filmu je pomerne náročné odhliadnuť od politických súvislostí (vrátane kvázi konšpiračnej teórie o možnom vplyve filmu na blížiace sa voľby), no ja budem hodnotiť viac menej len z pohľadu divácko - filmárskeho. Opäť raz sa potvrdzuje, že film ako médium reflektuje obraz doby, stav kultúry a do istej miery aj národného charakteru, a zatiaľ čo bratia češi produkujú vo veľkom prevažne komédie, slovenská produkcia čerpá zo (žiaľ) bohatej studnice dramatický udalostí a výsledkom sú v prevažnej miere politické drámy / thrillery. Neviem do akej miery film kopíruje predlohu od A. Šoltésa ale jeho základný príbehový oblúk je podaný koncepčne, pre diváka prehľadne a zrozumiteľne, samozrejme s využitím mnohých už "zľudovených" hlášok ("colu, pijem len colu"), ktoré vo veľmi zjednodušenej a skrátenej forme (predsa len nie je možné zhrnúť predmetné udalosti do hodiny a pol) poskytujú divákovi priestor na stotožnenie "fikcie" s realitou. Do akej miery je podávaná fikcia len fikciou a do akej realitou však až na niektoré výnimky ostáva len v rovine špekulácie. Isté však je, že pokiaľ je čo i len polovica predkladanej filmovej fikcie skutočnosťou, je to strašidelné a znepokojivé. Znepokojivé v takej rovine, že hoci priemerný človek má predstavu ako funguje politika a život vo "vysokej spoločnosti", v bežnej rovine uvažovania si niečo také nepripúšťa - akoby sa ho to ani netýkalo. Ono sa to ale týka všetkých. Po poslednej scéne a stmavení obrazu nastalo v kine také ťaživé ticho, aké som ešte nezažil. Bolo to silné, ... s horkou pachuťou v ústach. Našťastie je to len film ... (kiežby) P.S.: Jožko Vajda exceluje.(9.2.2020)

• marhoul

Arpáda Soltésza sleduji, čtu, poslouchám, zrovna nedávno mě dorazil podcastem slovenského Denníka N, kde rozvinul svou vizi o stavu současné společnosti a pošpekuloval o realitě budoucnosti blízké. Bylo to na panáka. Trefil se mi do mé aktuální skepse z lidstva jako takového. Ačkoli někdy přehání, je mi převážně sympatický svou hrubozrnnou prezentací, no a když hodně přestřelí, jeho věc. Obhájit si to vždycky dokáže. Napsal knihu Sviňa, podle níž je natočen tento film. Osobně práci režisérky Solčanské nemusím. Únos byla zfušovaná splácanina lokálního významu, která stěží oslovila člověka žijícího na druhém břehu Moravy, natož publikum vzdálenější. Mizerně natočená, pročež mi nešla pochválit ani z úcty k reálné minulosti, což je škoda, poněvadž takové téma si žádalo zpracování precizní! Samozřejmě Únos slovenské publikum oslovil, ale to podle mě nestačí. Když jsem se domákla, že Sviňu má v pařátech opět tato dáma, už jsem tušila... Filmu výjimečně hodnocení nedám, nebudu srážet jeho celkové skóre, protože fiktivní předloha trefně poukazuje na celou řadu závažných, nechutných bolestí, kterými si Slovensko aktuálně prochází a já mám tuto zemi velmi ráda. Aktivně sleduji, co se v ní děje a fandím všem, kteří to chtějí změnit. Kteří chtějí svoji malou zemi posunout dál. Každý apel k věci je důležitý, ačkoli si iluze nedělám. Zabedněný nacionalistický omezenec, který se nezajímá o nic, ale k urně trefí (bohužel), takový si lupen do kina určitě kupovat nebude, aby si pak popřemýšlel nad děním ve své společnosti v širším kontextu. Zajdou si na to zase jen ti, kteří se v situaci orientují s názory podobnými, jako tvůrci… Priatelia, nabudúci týždeň sa držte, nech vám to dobre dopadne! Bude to veľmi ťažké, ale možno motyka vystrelí a my, čo vás máme radi (ono se to možná nezdá, ale je nás dost), my vám to budeme srdečne priať.(21.2.2020)

Politický thriller na vysokej úrovni. Slovenskí filmári sa opäť pustili do vykreslenia spoločensko-politickej atmosféry v krajine posledných rokov a opäť sa im to podarilo. Film má šmrnc, rýchle tempo, vynikajúce herecké obsadenie, dobrý scenár ( ako predloha slúžia poviedky Arpáda Soltesza z rovnomennej knihy ) a precíznu réžiu. Problémom filmu je však jeho prílišná autenticita, napriek oznamu o čisto náhodnej podobnosti so skutočnými osobami je každému jasné, ktoré postavy sú vo filme zobrazené. Očakával by som po úspešných projektoch ( snímok Únos, tretia séria seriálu Za sklom ), že sa tvorcovia nebudú ustavične spoliehať na skutočnú realitu a príde k invencii a obohatia svoje filmy vymyslenými príbehmi hoci budú inšpirované skutočnými udalosťami.(8.2.2020)

Snaha vypustiť film Sviňa do kín pred parlamentnými voľbami mala za následok vytrieskanie kapitálu na úkor kvality. Je to smutné, ale pochopiteľné. Mne prekážala kvalita scenára a dialógov, na ktoré trpí väčšina našej kinematografickej produkcie. Ďalej mi tam chýbala určitá dávka fantázie v rámci fiktívnych názvov strán, firiem, či mien. S kreativitou súvisí aj fakt, že sa dali oveľa menej kŕčovito zapracovať reálne odkazy na štýl pitia Coly, našich ľudí a im podobných. Strih bol rozháraný. Dá sa možno špekulovať o snahách nejakej filmárskej postmoderny, no mne to prišlo ako skákanie z hrušky na jabloň a naspäť na hrušku, ktorá medzi časom zhodila listy a narástli na nej slivky. Lepšie by bolo dotknúť sa jednej témy, než to takto zauzliť. Herecké výkony boli u niektorých veľmi obstojné, no napríklad Heriban mi prišiel, že skôr hrá svoju postavu z Hornej Dolnej, než by mal stvárňovať Kali...ňuňa. Na začiatku filmu som bol spokojný s detailom typu, že Bratislavský hrad ešte nie je pretretý na bielo, no keď do roku 2012 zasadili Nové Nivy a takmer dostavaný Sky Park, optimizmus ma prešiel. Film má cieľovku, na ktorú vybafol s ťažkou témou a ňou ju aj uspokojil. Tiež som cítil to napätie a bol som neochotne zvedavý, ako spravili tvorcovia záver, o ktorom sme všetci vedeli, aký bude (na rozdiel od filmu Únos, kde som detaily nemal také ukotvené v pamäti). No napriek silnému filmu so silnou a najmä aktuálnou problematikou, som bol z vyššie spomínaných vecí sklamaný. Stačilo si dať trochu viacej záležať.(5.3.2020)

Zmiesane dojmy. Necital som predlohu, takze neviem rozlisit, co bolo v Solteszovej knihe a co si dotvorili tvorcovia filmu. Vo filme je vela prvoplanovych, trapnych, priam az ubohych klise a tiez amatersky posobiacich detailov. Asi by to nebol Soltesz, keby si nekopol do Cirkvi a veriacich. Ale smiesne a lacno posobiaca "nabozenska TV", osoba tajomnika, ciastocne aj biskupa zbytocne zivia primitivne proticirkevne predsudky. No a potom tie nedotiahnute detaily - raz sa vo filme uvadza, ze resoc. zar. spada pod rezort vnutra, inokedy pod soc. veci. Wagnerovi odtahuje auto prislusnik mestskej policie, ktora spada pod mesto, vo filme ho Wagner riesi s min. vnutra. Mohli tam dat statneho policajta, a hned by to tak nebilo do oci. Podobnych nedomyslenych amatercin je vo filme dost. Plus niektore osoby posobia velmi neautenticky. Kazdopadne "Kocner, Tomankova, Tomanek, Troskova" posobili uveritelne 😊.(26.2.2020)

• Jozef Vajda

• - Vytvoriť titulnú skladbu k filmu oslovili tiež Katarínu Koščovú. Tvorcovia nakoniec vybrali skladbu od skupiny Hrdza. (giaruj)

• - „Rozhodli jsme se vytvořit žánrový film, který vypovídá nejen o této zemi, ale i o lidech moci a jejich charakterech. To, že film připomíná naši skutečnou realitu a objevují se tu postavy nápadně připomínající gaunery nejhrubšího zrna, je jen nešťastná náhoda,“ prohlásil o filmu režisér Rudolf Biermann. (Duoscop)

• - Film Sviňa, ktorý opisuje prepojenia zločincov a mafiánov na slovenských politikov si za 3 týždne v slovenských kinách pozrelo rekordných 315 320 divákov. [Zdroj: dobrenoviny.sk] (cappolo)