Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (Cinemart)

Trailer

pepo

Poldruhahodinovy Saturday night live skec. A este omnoho horsi nez Unos. Skoda urcitych slusnych remeselnych aspektov, pretoze v tomto karikaturistickom a parodickom podani sa z toho strhujuci thriller nepodarilo dostat ani zhodou najvacsich zazrakov. A pritom je to tema, o ktorej treba rozpravat.Ale fakt nie sposobom, ze sa povazuju divaci za uplnych idiotov a komercny film za podradnu uroven kinematografie. Az som sa hanbil, ze som na rovnakom konci politickeho spektra ako tvorcovia. Verim, ze pre zahranicie by mohlo ist o obycajnu podpriemernu, remeselne slusnu a dramaturgicky priserne osetrenu zalezitost. Ale ak niekto cita slovensku tlac, tak prepis novinovych titulkov a sfilmovanie meme zo zomri nemoze stacit. 2/10 ()

Flego

Politický thriller na vysokej úrovni. Slovenskí filmári sa opäť pustili do vykreslenia spoločensko-politickej atmosféry v krajine posledných rokov a opäť sa im to podarilo. Film má šmrnc, rýchle tempo, vynikajúce herecké obsadenie, dobrý scenár ( ako predloha slúžia poviedky Arpáda Soltesza z rovnomennej knihy ) a precíznu réžiu. Problémom filmu je však jeho prílišná autenticita, napriek oznamu o čisto náhodnej podobnosti so skutočnými osobami je každému jasné, ktoré postavy sú vo filme zobrazené. Očakával by som po úspešných projektoch ( snímok Únos, tretia séria seriálu Za sklom ), že sa tvorcovia nebudú ustavične spoliehať na skutočnú realitu a príde k invencii a obohatia svoje filmy vymyslenými príbehmi hoci budú inšpirované skutočnými udalosťami. ()

EvilPhoEniX

Nečekaná pecka ze Slovenska mě udeřila přímo mezi oči a dost možná nejlepší tuzemský film posledních pár let. Sviňa je regulérní Gangsterka, kde funguje přesně vše jak má. Jozef Vajda hraje mafiána absolutně přesvědčivě a divím se, že film je nakonec pouhou fikcí. Je zde prohnilý politický systém, obchod s bílým masem, nucený sex, drogy, vraždy, podrazy, žurnalisté. Absolutně mě film svými kvality vykolejil a Sviňa se dostává na Evropskou úroveň a má blízko k Italským či Francouzským gangsterkám. Pro našince a milovníky mafiánských filmů takřka povinnost. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost*****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 8/10. ()

Slarque

Ohánění se skutečnými událostmi na mne nefunguje, pokud je film po všech stránkách špatný. Všechny postavy jsou plakátově černobílé, děj je natolik zhuštěný, až jsem si občas nebyl jistý, zda nekoukám na nějakou sestříhanou verzi (ostatně i nahoře v záhlaví to vypadá, že něco o pět minut delšího existuje), vizuálně ani herecky tu není nic podnětného. Takže pro mne jen aktuální politická rychlokvaška (30%). ()

marhoul

Arpáda Soltésza sleduji, čtu, poslouchám, zrovna nedávno mě dorazil podcastem slovenského Denníka N, kde rozvinul svou vizi o stavu současné společnosti a pošpekuloval o realitě budoucnosti blízké. Bylo to na panáka. Trefil se mi do mé aktuální skepse z lidstva jako takového. Ačkoli někdy přehání, je mi převážně sympatický svou hrubozrnnou prezentací, no a když hodně přestřelí, jeho věc. Obhájit si to vždycky dokáže. Napsal knihu Sviňa, podle níž je natočen tento film. Osobně práci režisérky Solčanské nemusím. Únos byla zfušovaná splácanina lokálního významu, která stěží oslovila člověka žijícího na druhém břehu Moravy, natož publikum vzdálenější. Mizerně natočená, pročež mi nešla pochválit ani z úcty k reálné minulosti, což je škoda, poněvadž takové téma si žádalo zpracování precizní! Samozřejmě Únos slovenské publikum oslovil, ale to podle mě nestačí. Když jsem se domákla, že Sviňu má v pařátech opět tato dáma, už jsem tušila... Filmu výjimečně hodnocení nedám, nebudu srážet jeho celkové skóre, protože fiktivní předloha trefně poukazuje na celou řadu závažných, nechutných bolestí, kterými si Slovensko aktuálně prochází a já mám tuto zemi velmi ráda. Aktivně sleduji, co se v ní děje a fandím všem, kteří to chtějí změnit. Kteří chtějí svoji malou zemi posunout dál. Každý apel k věci je důležitý, ačkoli si iluze nedělám. Zabedněný nacionalistický omezenec, který se nezajímá o nic, ale k urně trefí (bohužel), takový si lupen do kina určitě kupovat nebude, aby si pak popřemýšlel nad děním ve své společnosti v širším kontextu. Zajdou si na to zase jen ti, kteří se v situaci orientují s názory podobnými, jako tvůrci… Priatelia, nabudúci týždeň sa držte, nech vám to dobre dopadne! Bude to veľmi ťažké, ale možno motyka vystrelí a my, čo vás máme radi (ono se to možná nezdá, ale je nás dost), my vám to budeme srdečne priať. ()

• Vytvoriť titulnú skladbu k filmu oslovili tiež Katarínu Koščovú. Tvorcovia nakoniec vybrali skladbu od skupiny Hrdza. (giaruj)
  • „Rozhodli jsme se vytvořit žánrový film, který vypovídá nejen o této zemi, ale i o lidech moci a jejich charakterech. To, že film připomíná naši skutečnou realitu a objevují se tu postavy nápadně připomínající gaunery nejhrubšího zrna, je jen nešťastná náhoda,“ prohlásil o filmu režisér Rudolf Biermann. (Duoscop)
  • Film vznikl na motivy knihy slovenského novináře Arpáda Soltésze. Ten se v ní inspiroval skutečnými událostmi okolo vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. (raikonen16)