• Johnny.ARN

Solčanskú okrem Biermana platí Soroš, nevidím to inak. Zas účelka ako na pohľadanie. A zas vyfabulované veci bez dôkazov, bez skončeného vyšetrovania. A zas jej to tá tupá slovač zožrala a plní kiná jedno premietanie za druhým. Budú love na ďalšiu rozprávku. Neskutočný atak na emócie, snaha zarobiť nie len príbehom ale aj castingom a marketing. Proste trojka, čo na Slovensku funguje posledné roky. Plus populistická, akože mluva ulice, aby to divákovi bolo bližšie a neznelo to ako v slovenskom dabingu. Sviňa išla proste mimo mňa a dúfam, že aj mimo každého normálne zmýšľajúceho človeka. Jedine tie cecky ma tam bavili. 1 z 5 ( Kino Mladosť )(9.2.2020)

Já dám vysoké hodnocení a to především proto, že slovenští bratři maj koule na to pojmenovat čitelně a jasně ty strašně odporný věci a ukázat na viníky. Toho se u nás ve státě nikdy nedočkám. Musím říct, že mě bylo blivno, protože i když mě to spojení politiky a obchodu s bílým masem ještě ke všemu za náklady státu přišlo už až moc fest, celkový podání a hlavní pointa spojení organzovaného zločinu a politiky s církví na mě působila bohužel velmi věrohodně. Toho slovenského novináře je mě strašně líto a u některých scén se ve mě vařila krev, bohužel já jsem v tomhle pesimista a nemyslím si, že se něco změní, pokud se nezměníme my všichni, ale říkej to ve státě, kde mnozí zdejší kolegové považují za normální stahování filmů co běží v kinech, hold někdo stahuje eu dotace někdo filmy, každý dle svých možností. Navíc volat po odvolání Babiše a dovolávat se tzv demokratických stran, který tenhle stát dávno před Babišem proměnili v Palermo na mě působí jak hodně absurdně cynická komedie. Sorry Slováci, že jsem si to gaunerství co se u Vás děje / dělo a o kterým vypovídá tento film převedl na naše poměry, ale takový jsem měl pocity během tohoto filmu. Občas mě ten film přišel příliš "zrychleny" a v mnohém nedovyprávěný, ale podstata sdělení je natolik silná, že přemlátí i určité výhrady, které bych k filmu měl.(12.2.2020)

Solčanská to opäť zubami nechtami dala na priemer, pričom Sviňa je technicky určite lepšie zvládnutá než Únos. Trochu sa obávam, že za to môže viac menej Biermann. Ak sa pozrieme na Sviňu ako na politický triler bez prizerania sa na reálne okolnosti cez lupu, tak mi vychádza nasledovné. Scenáristi si nedokázali ujasniť, kto je hlavná postava. Pritom film nepripomína ani klasickú mozaiku príbehov, kde to nevadí. Výsledok je potom taký, že tu máme najskôr viacero scén s predstaviteľmi cirkvi. Tí sa potom na hodinu odporúčajú. V polovici je nám zrazu predstavený novinár, tu hneď je z neho hlavná postava a na konci sa zase vracajú cirkevní hodnostári, aby len niečo múdre povedali. Celá linka s kšeftami s cirkvou tak všetko zbytočne zdržuje a odkladá. Nerozumiem, prečo Sviňa nemohla byť hneď od začiatku filmom s jasným zameraním na novinára ako jasnú hlavnú postavu a jeho vyšetrovanie. Sviňa by tak mohla byť zovretejšia, napínavejšia a nemusela tak zakrývať nedostatky za pátos v závere a tú spoločenskú nadhodnotu, ktorá automaticky akože všetky nedostatky zmazáva, pretože odvaha tvorcov a podobne. Bohužiaľ to tak úplne nefunguje. Nakoniec som ale viac spokojný, než som dúfal.(20.2.2020)

Tak sme sa od Únosu ďaleko nepohli. Sviňa sa rovnako ukrýva za nepriame pomenovania a podobnosť s realitou "čisto náhodnú." Pôsobí to úsmevne. Bobo pije colu, zháňa peniaze vlastnou hlavou, nakladá (Troškovú)... a tak ďalej. Marko Igonda je ale v roli príliš nevýrazný a len ťažko mu uveríte profil rešpektovaného politika. Pri Vajdovej postave však musím vzdať Hold. Základom sú Kočnerovi podobné vetné konštrukcie, ktoré vyšli scenáristom na jednotku. Kostými dávajú Vajdovmu zjavu potrebnú honosnosť, nadraďujú ho nad ostatné postavy. Vajdov výkon naozaj prekvapil a niekde v kútiku duše by som si želal aby to tak fungovalo aj u iných postáv. Avšak naspäť ku filmu, ktorého podobnosť s realitou je "čisto náhodná." Rozumiem, že film rozoberá veľmi čerstvé udalosti, že z právneho hľadiska by si nemálo ľudí zrejme vyrobilo problém, avšak bolo skutočne potrebné vkladať tú jedinú vetu na začiatok ? I tak film divák neustále s realitou spája , tej fikcie tam naozaj veľa nie je a i to čo je prikrášlené sa dá väčšinou ľahko spojiť. V istých momentoch môžeme dokonca pohodlne pozorovať ako scenáristi umelo vkladajú postavám do úst slová len za účelom spojitosti s reálnym. (áno, Ave ty, Ave ja... facepalm striedali priblblé úsmevy). Napokon však vďaka vhodne zvolenému a zakomponovanému citátu film v závere pôsobí tak ako si to Solčanská želala a v mysli ostáva ona smutná myšlienka, že mnohé čo sme videli sa v našej malebnej krajine stalo a to čo sa nestalo, by sa v podstate bez problémov stať mohlo.(8.2.2020)

Facka s príchuťou surovej slovenskej reality, ktorá má v tomto čase obzvlášť svoju spoločenskú dôležitosť. Ak posledné roky nežiješ v jaskyni, a zaujímaš sa o dianie na Slovensku, tak ťa toho vo filme asi moc neprekvapí... Každopádne, na naše pomery je to velmi dobrý film. Určite si ho povinne daj, keď sa chystáš ísť o dva týždne voliť. A zober aj babku s dedkom a ďalších rodinných príslušníkov, ktorí sa chystajú voliť mafiánske sviňe alebo extrémizmus... A dúfam, že sa chystáš ísť voliť, lebo treba!!!(16.2.2020)

• - Titulnú pieseň k filmu naspievala skupina Hrdza, ktorej repertoár tvoria najmä ľudové piesne v modernom šate. Titulnou piesňou sa stala "Slovensko moje, otčina moja", ktorej najznámejšiu úpravu poznáme od skladateľa a kňaza Jozefa Strečanského, ktorého prenasledovali v období komunizmu. (giaruj)

• - Film vznikl na motivy knihy slovenského novináře Arpáda Soltésze. Ten se v ní inspiroval skutečnými událostmi okolo vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. (raikonen16)

• - Film se natáčel v Trenčíně, Bratislavě, Nitře, Šamoríně a v jejich blízkém okolí. (Bioscop)