Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (Cinemart)

Arsenal83

Pre mňa veľké prekvapenie. Mentálne som bol dlhodobo nastavený na jasný odpad - nemám rád, keď sa takzvaní umelci tvária, že ich povolaním nie je komedianstvo, ale snažia sa ovplyvňovať verejnú mienku svojimi vraj intelektuálnymi názormi. Nemám rád, keď film slúži ako propaganda, najmä ak úmyselne ide do kín tesne pred voľbami. Ale hodnotím odhliadnuc od toho. Na slovenský politický thriller to je nakrútené pútavo, zaujímavo, vidíme tam samozrejme paralely s reálnymi osobami a udalosťami, a hoci niečo je domyslené, všetko sedí ako skladačka do seba. Plusom sú mužské herci, všetci traja hlavní zvládli svoje roly nad mieru, ale Vajda bol absolútnou jednotkou. Napriek tomu, že kniha je vulgárna, film sa toho do istej miery vyvaroval, čakal som tam toho viac. Rovnako film nebol taký brutálny, ako som čakal, ja by som v určitých scénach pritvrdil, téma zneužívania aj vražda novinára mohla byť priblížená detailnejšie. No a mínusom sú herečky, tie zase nič neukázali okrem nahoty a taká Marcinková ani to. Celkovo hodnotím nadpriemerne. A je naozaj zaujímavé, kam sme sa ako národ dostali, keď najpredávanejší knižný titul na pultoch sa volá Sviňa. ()

MM_Ramone odpad!

Arpád Soltész je známy tým, že zúrivo nenávidí všetko národné a slovenské. V minulosti sa prezentoval tým, že hrubo urazil všetkých Slovákov: „Slovaci sú čvarga v východnej Európy ako Poliaci a Maďari. Tí čo furt otŕčali dlaň, ale odmietali čokoľvek dávať. Fuj, však to sú už prakticky Rusi, to je horšie než Sýrčania a Eritrejci dokopy“. Soltész prejavil aj nenávisť k celej bielej rase: „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“. O každom človeku, ktorý nesúhlasí s jeho pokriveným svetonázorom hovorí, že je "čvarga, chamraď, chrapač, svoloč, lúza, spodina, zberba". Svojím agresívnym a nenávistným vystupovaním robí hanbu nielen liberálnej scéne, ale aj rodičom zavraždeného novinára Jána Kuciaka, po ktorom pomenoval svoje pseudo-investigatívne centrum. No a na základe literárnej predlohy tohto kaviarenského primitíva bol v roku 2020 natočený film "Sviňa". Podľa názvu som predpokladal, že to bude jeho autobiografia. Zhliadol som však len akýsi zmätený, manipulatívny, podradný, angažovaný, politicko-výchovný thriller. Z odpadu sa vyprodukoval iba odpad! ()

kajas

Tenhle thrillerový příspěvek našich bratrů se může směle postavit vedle všech "Příběhů kmotra", "Expozitur" a "GangsterKáček". Organizovaný zločin propojený s nejvyšší politikou, vraždění, znásilňování, prostituce nezletilých. Správně slizcí záporáci a samozřejmě všudypřítomný odkaz na reálný předobraz investigativního novináře a jeho snoubenky. Nepříjemná podívaná, která mě ale emocionálně příliš nezasáhla. ()

Fiftis odpad!

Zasraná propaganda od liberálov, za každú cenu zničiť Smer (nie som volič Smeru), čomu nasvedčuje aj dátum premiéry. Túto snímku najviac prezentujú a propagujú protislovenské živly typu Arpád Soltész, ktorý by si v kinosále na premiére určite preťahoval predkožku, pokiaľ by ju mal. Herci vám zahrajú čokoľvek za prachy, aj vám pôjdu protestovať na námestia, sú to nenažrané svine, ktoré sú známe tým, že volia pravicu, ako v minulosti napríklad SDKÚ či SaS. Hérečky typu Zuzana Fialová a Zuzana Maurery nahrali za prachy reklamu primátorovi Vallovi pred voľbami, ten nakoniec vyhral a prvé čo urobil bolo, že si zvýšil plat. Tie isté Zuzanky videom podporili inú Zuzanku a to Pezinskú skládku Čaputovú, ktorá pľuje na demokraciu a vracia zákony, ktoré parlament aj 2x presadil. Áno, Smer má toho na rováši veľa, ale tento boj je už zúfalý a trápny. Nevedia ho proste poraziť čestne. Proti nim je celý mainstream, platený mimovládkami a Sorošom. A najlepšie je, že ich chcú vystriedať Matovič, ktorý zneužil vlastnú mater na daňové podvody a jeho stará vlastní polovicu Trnavy, Truban, ktorý hovorí študentom na školách, aký je to skvelý pocit mať v sebe metanfetamín po užití drog, Beblavý po uši namočený v Gorile, či Kiska, ktorý zbohatol na úžere, krátil dane a je napojený na popradskú mafiu v súvislosti s kradnutými pozemkami. Tu doslova platí z kaluže do blata. Zbohom Slovensko. ()

Vančura

Mně se to líbilo. Současných slovenských filmů se ke mně dostane naprosté minimum (řekl bych, že se jich ročně asi ani moc netočí), ale když už se poštěstí na nějaký narazit, tak jsem snad pokaždé byl nadšený (z posledních let se mi vybavují třeba filmy Špína nebo Kandidát, které mi i přijdou podobného ražení jako Sviňa). Jozef Vajda v hlavní roli je absolutně bezchybný a bavil mě i zbytek herců (za zmínku stojí např. hodně atraktivní Gabriela Marcinková). Naprosto chápu, že 2 roky po Kuciakově smrti přišli Slováci s filmem, který toto téma zpracovává - ten krátký časový odstup je za mě v pohodě, spíš si jenom říkám, jestli ten film bude za něco stát třeba i za 20 let, až si to už nebude nikdo pamatovat... Každopádně celkem mě překvapuje ta silná kritika od Slováků, kterou zde vidím v mnoha komentářích; možná jenom neznám tak dobře ten kontext, ale osobně mi na tom filmu asi nic zásadního nevadí a sednul mi. ()

• Titulnú pieseň k filmu naspievala skupina Hrdza, ktorej repertoár tvoria najmä ľudové piesne v modernom šate. Titulnou piesňou sa stala "Slovensko moje, otčina moja", ktorej najznámejšiu úpravu poznáme od skladateľa a kňaza Jozefa Strečanského, ktorého prenasledovali v období komunizmu. (giaruj)
  • Scény z domu novinára a jeho snúbenice boli nakrúcané v renesančnom vinohradníckom dome vo Svätom Jure. (Plaque)
  • Film vznikl na motivy knihy slovenského novináře Arpáda Soltésze. Ten se v ní inspiroval skutečnými událostmi okolo vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. (raikonen16)