Nečekaná pecka ze Slovenska mě udeřila přímo mezi oči a dost možná nejlepší tuzemský film posledních pár let. Sviňa je regulérní Gangsterka, kde funguje přesně vše jak má. Jozef Vajda hraje mafiána absolutně přesvědčivě a divím se, že film je nakonec pouhou fikcí. Je zde prohnilý politický systém, obchod s bílým masem, nucený sex, drogy, vraždy, podrazy, žurnalisté. Absolutně mě film svými kvality vykolejil a Sviňa se dostává na Evropskou úroveň a má blízko k Italským či Francouzským gangsterkám. Pro našince a milovníky mafiánských filmů takřka povinnost. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost*****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 8/10.(20.5.2020)

• Marius

Film som zatiaľ nevidel a uvidím ho až po voľbách ale fascinuje ma ako niekto dokáže na základe "umeleckej fikcie" hodnotiť fakty a ešte hovoriť, že toto je slovenská realita. Že je slovenský volič jednoduchý a nedôjde mu, že to nie je náhoda, keď filmu odložia premiéru tak aby bol uvedený pred voľbami, to celkom pochopím , ale že je taký jednoduchý, že to vezme pomaly ako hraný dokument som netušil. No nič, viac po voľbách.(10.2.2020)

Sa máte, maďarskí bratia. Vaša sviňa už je takmer v klobásach, na tu našu, u vás vyžratú, sa ešte len varí voda. Aj u nás vieme, že tento Arpád Huňády je bulvárne hovado a tendenčne manipuluje fucktami, no na každom šprochu ... Čiže aj pres tu čisto náhodnú podobu Kočnera a Fica, fiktívnu krajinku kdesi medzi Žilinou a Segedínom a lopatistický prstovýcic z veľmi pravdepodobných chýr ide o filmík pekne nakrútený, kulantne zahraný, primerane bulvárne zábavný a pri porovnaniu s našimi pomermi aj ľahko uveriteľný. Po niečom takom by naša sviňa iba na mesiac zmizla z očí, kým by sa to neupokojilo, a potom vyliezla s tým, že ide len o štvavú kampaň a že nikdy neodstúpi, nech sú dôkazy akokoľvek presvedčivé, a aj keď ho 300 000 ľudí pravidelne posiela na demonštráciách do piče. A tak tu zatiaľ len vrúcne dúfame, že naša voda bude čoskoro tiež dostatočne horúca na sparenie ďalšej maďarskej svine. Zo srdca vám prajem, nech je ta vaša nová sviňa menej nenažratá než ta predchádzajúca, a čo najmenej fiktívnych filmov podľa neskutočných udalostí. Ale nabudúce si ten export zmrdov radšej vopchajte do riti, nech ostanú pod Tatrami a honia si tam motýle.(6.5.2020)

Tady je inspirace celkem jasná a i ten, kdo se o dění na Slovensku zajímá jen okrajově, si celkem snadno dokáže dosadit skutečné osoby za ty "fiktivní". Na druhou stranu režisérská dvojice občas zabrousí až na hranu absurdity a konkrétně pozadí vzniku nové politické strany mi přišlo trochu přepálené. Nicméně tu hranu nikdy úplně nepřekročí, takže divákovi zůstává nepříjemný pocit, že to klidně takhle mohlo být. Kor když to herci v čele s Vajdou, který je víc Kočner než Kočner sám, zahráli na výbornou. Jedinou výtku mám k přílišné zkratkovitosti. Film je nabitý událostmi, které jsou poskládány do srozumitelného celku, ale není tu čas navázat nějaký vztah k postavám, což platí zejména pro mladého novináře a jeho snoubenku. Rozpracovat by zasloužily i další linky, ať už ta církevní, nebo ta premiérská. Vlastně by vůbec nebylo od věci, kdyby po tomhle hrábl Netflix. Třídílná minisérie s devadesátiminutovými epizodami by tomu slušela. Každopádně na Slovensko letí potlesk za odvahu a jsem zvědav, jestli se pochlapí i naši filmaři. Materiálu máme víc než dost. Bohužel. 80%(25.5.2020)

Pri komentovaní tohto filmu je pomerne náročné odhliadnuť od politických súvislostí (vrátane kvázi konšpiračnej teórie o možnom vplyve filmu na blížiace sa voľby), no ja budem hodnotiť viac menej len z pohľadu divácko - filmárskeho. Opäť raz sa potvrdzuje, že film ako médium reflektuje obraz doby, stav kultúry a do istej miery aj národného charakteru, a zatiaľ čo bratia češi produkujú vo veľkom prevažne komédie, slovenská produkcia čerpá zo (žiaľ) bohatej studnice dramatický udalostí a výsledkom sú v prevažnej miere politické drámy / thrillery. Neviem do akej miery film kopíruje predlohu od A. Šoltésa ale jeho základný príbehový oblúk je podaný koncepčne, pre diváka prehľadne a zrozumiteľne, samozrejme s využitím mnohých už "zľudovených" hlášok ("colu, pijem len colu"), ktoré vo veľmi zjednodušenej a skrátenej forme (predsa len nie je možné zhrnúť predmetné udalosti do hodiny a pol) poskytujú divákovi priestor na stotožnenie "fikcie" s realitou. Do akej miery je podávaná fikcia len fikciou a do akej realitou však až na niektoré výnimky ostáva len v rovine špekulácie. Isté však je, že pokiaľ je čo i len polovica predkladanej filmovej fikcie skutočnosťou, je to strašidelné a znepokojivé. Znepokojivé v takej rovine, že hoci priemerný človek má predstavu ako funguje politika a život vo "vysokej spoločnosti", v bežnej rovine uvažovania si niečo také nepripúšťa - akoby sa ho to ani netýkalo. Ono sa to ale týka všetkých. Po poslednej scéne a stmavení obrazu nastalo v kine také ťaživé ticho, aké som ešte nezažil. Bolo to silné, ... s horkou pachuťou v ústach. Našťastie je to len film ... (kiežby) P.S.: Jožko Vajda exceluje.(9.2.2020)

• - „Rozhodli jsme se vytvořit žánrový film, který vypovídá nejen o této zemi, ale i o lidech moci a jejich charakterech. To, že film připomíná naši skutečnou realitu a objevují se tu postavy nápadně připomínající gaunery nejhrubšího zrna, je jen nešťastná náhoda,“ prohlásil o filmu režisér Rudolf Biermann. (Duoscop)

• - Film se natáčel v Trenčíně, Bratislavě, Nitře, Šamoríně a v jejich blízkém okolí. (Duoscop)

• - Film Sviňa, ktorý opisuje prepojenia zločincov a mafiánov na slovenských politikov si za 3 týždne v slovenských kinách pozrelo rekordných 315 320 divákov. [Zdroj: dobrenoviny.sk] (cappolo)