Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (Cinemart)

McGuffin

Sviňa jsou jeden dobrý příběh o páchání zločinu, jeden špatný o oběti zločinu a jeden nedořečený o vyšetřování zločinu. Méně je více, jen první by na jedno vyprávění stačil. Ale z koncentrace zločinů a jediného zločince, je jasné, kdo je hlavní postava. Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann, oba vyprávějící i režírující, ukazují zločince jako nesympatického chlápka, co by ho málokdo chtěl za souseda, který si pořizuje podpisová práva k cizím penězům a beztrestnost při jejich užívání nesmrtelnou metodou cukru a biče, uplácením a vydíráním. A kterému obé jeho příznivci méně i více ochotně výměnou za obě radosti poskytují. Ohrozí-li zločince cosi nebo kdosi v jeho tažení za podpisovými právy nebo beztrestností, vyřeší to tak jak umí, zločinem. To jsou ty druhé dva okatě ilustrační a nadbytečné příběhy. Zajímá-li vás páchání zločinu, dobré. Zajímá-li vás jeho vyšetření, ani nezačne. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

Daumatin

Po dlhšom čase niečo od slovenských tvorcov. Na úvod ma mierne prekvapilo dištancovanie obsahu filmu so spojitosťou s osobami alebo udalosťami na Slovensku. No už po pár minútach pozerania je jasné, že postavy stvárňujú bývalé politické špičky vrátane kontroverzného podnikateľa. Azda najlepšia vec z celého filmu bol Vajdov herecký výkon, pričom pri jeho vulgárnom vyjadrovaní som si námatkovo spomenul na trocha tragicky Bratislavafilm . Tri hviezdy sú viac než dosť a na lepšie hodnotenie je to príliš plytké a jednoduché. Scenár má rýchly spád a vedel aj zahrať na city. Do akej miery film stvárnil skutočné udalosti a v čom prifarbil, tak na to, nech si už odpovie každý sám. ()

vierka0078 odpad!

Práve som toto nešťastie dopozerala a úprimne treba mi zvracať..nie z politiky aké toho pochabeho deja kde každých 10 minút niekto mrdal..veď ako je jasné že sa medzi sebou kopulovali odušu, ale téma ktorú ten film mal chytiť mohla byt na inej úrovni.chybalo tam veľa spojitosti nemalo to hlavu ani pätu ale zato sme videli kozy snd..supa 🤦 bola taká CZ/SK výroba ..keď nevieme čo ďalej dáme mrdacku.ozaj zbytočne zabitých 99 minút.. ()

v.pohode

Jako pocta novináře Kucniaka a jeho snoubenky dobrý. Jako politický thriller trošku lepší průměr. Plný počet dávám proto, aby se připomnělo to, jak moc důležitá práce kvalitního novináře je a že se nesmí dopustit, aby kdejaký politik, lobbista či mafián ovlivňoval a to jakkoli činnost novináře. Jinak film je to koukatelný a i z pohledu chlapa je na co se dívat. Takže tak. ()

Igwar

Je v poriadku, že Arpád Soltész za účelom stvorenia knižného a neskôr filmového fiktívneho kvalitného príbehu prekrúcal fakty, spájal to, čo reálne nikdy súvis nemalo, alebo si dokonca celkom vymýšlal. To spisovatelia úplne bežne robia. Nie je však v poriadku brať ten film ako meradlo reality. Veď to miestami bola až paródia skutočnosti (a to nemyslím ako negatívum). Chvíľami som mal dojem, že pozerám další diel "Mafstory". Ale asi chápem, čo je na filme také príťažlivé. Aj keď je jasné, že 3/4 vecí v tom filme je fikcia, je to namiešané tak dobre, že je problém jasne identifikovať tú zostávajúcu 1/4. A každý si potom vyberie tú svoju "pravdu". Výtku mám k záveru filmu. To ukončenie do stmievačky so zvukmi zasahujúceho komanda mi prišlo akoby niekto veľmi chcel šetriť peniaze i filmový čas. Divák by si zaslúžil satisfakciu v podobe scény zaktnutia Svine i direktorky na obraze. ()

sportster odpad!

Vyznavači ľubozvučnej Slovenčiny,traste sa! Bez , vulgarizmov najhrubšieho zrna sa už asi Slovenský film nezaobíde. Tak takto to učia na (VŠMU,DAMU,FAMU poprípade na Hereckej Fakulte dramatických umení??? Krása!!! Nezachránil to ani Vajda ani Mórovej kozy. Liberálna sračka a propaganda pre vtedajšiu opozíciu. Fuuuj!!! Gŕŕc!!! ()

Zaks

Už s miernym odstupom času od premiéry možno konštatovať, že filmová fikcia je veľmi blízka skutočnej realite. V dlhšom časovom horizonte zrejme uvidíme, ako sa vyplaví všetka špina a svinstvá, ktoré sa tu na našich krásnych lúkach a hájoch potichučky roky páchali. Ako nás tu naši hrdí čestní a roduverní vládcovia vodili celý čas za nos a pod pokrievkou slizkej uhladenej masky sa diali veci, o ktorých sa nám nesnívalo ani v tom najhoršom sne. Najprv však treba od základov očistiť základné zložky právneho štátu ako políciu a súdnu moc, prokuratúru, potom sa možno dostavia aj prekvapivé výsledky. Čakal som vo filme nejaké hlúposti, ktoré sú často prítomné v dielach z nášho regiónu, ale nič divné som tu neregistroval. Trochu by som možno ešte pritvrdil a okrem Wagnera by stálo za to poukázať aj na ďalších vplyvných oligarchov, ktorí riadia nielen Wagnera, ale aj celú krajinu, no to už je zrejme námet na nekonečný seriál. Myslím si, že vo filme malo všetko hlavu i pätu, logika deja bola dobre postavená, celkový dojem bol super. Kačičku s húpajúcim sa Bruchom na pozadí Bratislavy si dám v kanclíku zarámovať miesto prezidentky, Ave ja! ()

WillH.

Po Únos-e (kde sme sa vyrovnali/ávali - s mafiánskym obdobím „deduška“ našej vlasti – zločinca Mečiara a jeho bandy), bola zrejme snaha a „inšpirejšn“ tvorcov Svine – zareflektovať na dvanásťročnicu Fi(l)cka – aj s jeho kumpánmi, rodinkami a ich ľuďmi. „Chlapík s Kolou“ , Kočnerovci, Bašternákovci, Kaliňákovci, Trošková s Vadalom, Jasaň a mohol by som.... aj na 3 strany! Síce v úvode sme upozornení, že podobnosť s realitou je čisto náhodná – ale je jasné, že nepopierateľná. Avšak – určite sa filmári chceli iba vyhnúť súdnym ťahaniciam. Pretože tak okato vytvarované postavy – s (ne)náhodnou skutočnosťou – aspoň vo mne – vyvolávajú všeličo – len nie akýkoľvek pôžitok z filmového diela. Chýba tomu nápad, kumšt, umelecký rukopis... Od začiatku z toho vypáli „dokument“ (ktorý sa - akože - nechce vôbec ako dokument tváriť – ale „vôbec nevydalo“), a o stave našej spoločnosti, justície, fungovania vecí verejných, štátnych i sociálnych... Resocializačné centrum aj so svojimi praktikami pôsobí absolútne nedôveryhodne a nafúknuto, na čele s Mórovou...; Apropo, rád by som si pozrel už nejaký (normálny! ) film, kde by ju nenapchali, mám pocit, že ju (jak svojho času Fialovú!) - vídavam posledné roky úplne vo všetkom. Určite si nájde Sviňa aj svojich priaznivcov, veď bežný Slovák žerie pri obrazovkách či v kinách – najlepšie tie naj-gýčovitejšie braky (inak by nemohli byť napr. Evitovky, či suché a prvoplánové české komédie posledných rokov – u nás najnavštevovanejšími filmami). No oko a myseľ náročného diváka – lež rozumej stovkami či tisíckami filmov a seriálov rôznych žánrov celého sveta - sú však, a to právom – náročné. Život je veľmi krátky (mladí neveria a starí nechcú uveriť) a v polovici filmu som netušil či to vydržím až do konca, ale bol som zvedavý a dal som tomu šancu – minimálne, aby som zistil, či je snímka hodná väčšej známky – než iba ODPAD! Dosť ma odrádzalo všetko to – čo sa premlelo v médiách v posledných rokoch – hlavne od vraždy novinára a jeho snúbenice. Po všetkých tých odkrytých svinstvách, poslednej predvolebnej držkovačke, po tom hádzaní špiny na všetkých okolo seba, vmasírovanie straníckych exempóre aj do konštruktívnych politických debát (áno – a snáď aj hlavne – aj tými – dnes už koaličnými); iba silný jedinec musí mať chuť to dopozerať celé (hlavne – keď aj „vie“ ako to celé skončí). Realitu dávno poznáme (okrem zadubených a Filckovsky namyslených Smerákov – tí by jej neuverili ani keby ste im ňou praštili o oči do ich komunistickej gebule), tak načo sa ňou suicidovane ešte dusiť aj počas filmu – ak práve blockbustery by mali byť zrovna uvoľnením našich – realitou našej spoločnosti ťažko skúšaných duší. Ak by to bol Dokument – O.K. – to by som bral.... ale... Nehovoriac o niektorých scénach – voniacich totálnym amatérskym stvárnením – a pri tých menách tvorcov ! – až ma trasie, že sa stále v tej našej malebno-slovenskej umeleckej obci nevieme vyhnúť pátosom a – sorry za infantilný výraz – ale ani trapošinám patriacim do rýchlo kvasených TV seriálov, kde za deň musia natočiť množstvo hodín. Porada žurnalistov neprebehla okolo reality ani rýchlikom; Scénka o tom jak sa novinár v hĺbke noci vyberie a stihne prísť na miesto činu ešte pri záchranárskych prácach a nááááhodou – dobrý policajt mu prezradí tajomstvo o kondómoch a viagre a googlemaps ukazuje jasný smer do resocializačného centra – tak táto vyznieva ako presný opak toho, čo by diváka vtiahlo do deja – alebo udržalo v napätí. Skôr má chuť siahnuť po ovládači a .... veď viete... Vajda, Igonda (aj keď sa v polovici na dlhší čas vytratí) a Heriban - sa snažia zachraňovať čo sa dá – ale keď je scenár úplne na hovno... môžete sa aj roztrhať. Zaujímalo by ma aj – ako sa im to hralo – pretože takú spŕšku nadávok (aj keď síce chápem ich potrebu v záujme vykreslenia autentickosti a „inteligencie“ stvárnených postáv) – som asi v žiadnom filme nevidel, a to som ich už videl.... Už len kvôli tým trom spomínaným hercom si ten film zaslúži aspoň jednu hviezdičku. Mladého novinára si zahral istý Remeník, ale – veľké ALE – do takto vážnych a cieľavedomých filmov (aspoň tie ambície tam určite boli) a do tak dôležitej postavy (jednej z hlavných) by sa mali vyberať herci buď na základe mnohoročných skúseností – alebo teda aspoň obrovského talentu. Či sa chalanko bude hnevať, a či nie – ani jedno z toho nespĺňa (takmer nič sa mu nedá uveriť). Paradoxne – tak z celého filmu najpríjemnejšie pôsobia soft-milostné scény – s jeho partnerkou. Ako celok sa stal z toho úplný GALAMATIÁŠ, dej skáče z jednej línie do druhej, je absolútne nesúrodý, a kým sa emotívne „oprete“, už je to všetko opäť niekde úplne inde a film akoby nejakým absolútne iným filmom. Únos - mal svoj význam – hlavne kvôli odstupu v čase, pre generácie, ktoré tú dobu nezažili, resp. a mnohí sa vtedy iba narodili – tak Únos bol výpoveďou a signifikantom tej doby, aby ďalšie generácie na to nezabudli – ako ťažko vznikala Slovenská Republika, a čím všetkým si v rokoch batoľaťa prešla. Ale Sviňa je absolútnym – hlavne svojim prevedením - sklamaním ambície odovzdať nejaké posolstvo o stave našej republiky a hlavne o spoločnosti. A ako film nedosahuje ani priemer – a to ani ten slovenský! () (méně) (více)

StarFsh odpad!

Autor knihy Sviňa Arpád Szoltes podľa ktorej bol film natočený sám priznal, že je kniha i film čistá fikcia. Ja budem odvážnejší a nazvem to platenou predvolebnou snahou o diskreditáciu Fica, Kaliňáka a Richtera, veď film mal v kinách premiéru iba pár týždňov pred voľbami. Platenou kým? No rozhodne nie platenou niekým chudobným. Vydanie knihy a natočenie filmu rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Netvrdím, že je Fico čistý ako ľalia, alebo, že ho milujem. A nie som ani členom žiadnej strany na Slovensku. Ale keď chcel niekto silou mocou odpíliť Fica a natlačil do toho ťažké peniaze, určite to nerobil z nejakých humánnych, alebo altruistických dôvodov. Tomu mohli uveriť naozaj iba ovce. K samotnému filmu. Keďže samotná predloha je na úrovni Da Vinciho kódu (totálna fikcia) pokúsim sa ohodnotiť aspoň filmársku prácu. Tá je štandardne slovensky vysoko podpriemerná rovnako, ako herecké výkony. Doba Šulíkových (nie Sulíkových!!!) filmov (napr. Záhrada), ktoré pomaly každý rok získavali doma i vo svete rôzne ocenenia je proste nenávratne preč a zrejme sa už nikdy nevráti. V rámci žánru (politický thriller) je film veľmi chabým a nesúrodým dielom bez štipky napätia. Hudba je megamixom najrôznejších žánrov, ktoré v celku vytvárajú totálny paskvil. Ako predvolebná reklama je to však na vynikajúcej úrovni. ()

bobo7171

z niektorych komentarov mi je naozaj zle a rozhodne sem nepatria. zmyslom CSFD je prepierat film, hercov, rezisera ich vykony a este aj tie upratovacky ktore zametali sceny a umyvali pohare po chlastackach vo filme a nie politiku. ()

floppy4

Zlátanina politických káuz druhej Ficovej vlády popretkávaná nasilu neprirodzene vulgárnymi dialógmi, holými ceckami a sychravou oblohou nad luxusom predsedu a jeho mecenáša. Bolo to úplne také, že natočme niečo k prepojeniu politiky a mafie na Slovensku, tak dajme tam toto, toto a toto a ľudia na to pôjdu do kina lebo je to teraz horúca spoločenská téma. Bohužiaľ... Mimochodom, všetci tí naši VŠMU režiséri točia úplne rovnako a tým pádom je celá Sviňa neautentická a v tomto prípade inak dobrými hercami zle zahratá. ()

stret odpad!

Ano, Arpad Hunady bol vzdy take bulvarne hovado. Vysoko tendencna, bulvarna a komercna zalezitost. Proste uz zasa ide hlavne o peňáze. ()

Arutha

Som celkom spokojný, Slovensko za Fica padlo do poriadnej diery, z ktorej sa bude dlhé roky vyhrabávať. Nepáčilo sa mi, že z neho vo filme urobili borca pričom on je obyčajný sedlák, ktorému trčí slama z uší. Scenár je síce fikcia podľa pozliepaných reálnych udalostí ale realita je presne taká ako ju opísali, povedal by som, že ešte oveľa horšia. Tí čo tu pochybujú asi nesledovali ako to na Slovensku fungovalo posledných 14 rokov. Veľa udalostí tam ani spomenutých nebolo a v priebehu posledného roka ešte veľa špiny vyplávalo na povrch. Bohužiaľ tak aj zvykli vyzerať volebné výsledky, ovečky. Len treba dúfať, že tento ich poloboh skončí tam kde patrí a bude šiť topánky v Leopoldove. ()

evita_

Sviňa bola pre mňa sklamaním. Nemala som nejaké očakávania, aké to bude famózne dielo. Ale aj tie malé, čo som možno mala, film nedosiahol. Ono to bola také zmes všetkého, čo sa snažili natrepať do jedného filmu, pričom každá z tých udalostí by si zaslúžila samostatný film. Iste, chceli povedať čo najviac, ale vypálilo to úplne zle. Až tak zle, že film hovorí o všetkom a zároveň o ničom. Som veľmi rada, že som si najprv neprečítala knižku, lebo to by podľa mňa film vyznel ako ešte väčšia katastrofa. Ale rozhodne treba vzdať hold hercom. Jožko Vajda ma neskutočne bavil. ()

tXtX

Tak stroho, jednoducho a primitívne natočený film som už dlho nevidel. Tvorcovia zabŕdajú do niekoľkých vážnych problémov našej prehnitej krajiny, ale ani jednému z nich nevenujú dostatočnú pozornosť. Hlavne, že v každej druhej vete počujeme kokot-piča, akoby z toho mali nadávky urobiť “vierohodnejšie” dielo.. klasický slovenský filmový amáterizmus. Išlo by z toho určite vytrieskať omnoho viac, no chcelo by to podstatne lepší scenár a kvalitnejšiu réžiu.. O hereckých výkonoch asi nemá cenu písať. Ja slovenským hercom nikdy ich úlohu neuverím, každý vždy prehráva a afektuje jak šašo. Vajda sa však Kočnera ujal celkom fajn.. Ledva 50% ()

JLo

Vahal som dlho medzi * a **. Nakoniec vyhrala jedna * prave preto, ze tento film je takmer presne ako Cengel Solcanskej predosly Unos. Okrem sokujucej a odvaznej temy a par zableskov niektorych hercov, nerobi nic spravne. Je to rozpravacsky a filmarsky povrchny chaos, ktory sa chce hrat na velku kinematografiu a pri tom vysledok je len do cca hodiny a pol zle zostrihany 10-dielny tv serial. Postavy su az groteskne extremne jednorozmerne, neviem ci zaporaci viac nadavaju alebo fajcia, niektore lokacie davaju asi tolko zmyslu, ako novinar pokryvajuci vsetky mozne temy (chybalo asi uz len pocasie), jednotlive sceny su samoucelne a len co najviac chcu parazitovat na vseobecne znamych realnych situaciach a faktoch - samozrejme hned je ale v hned uvodnej scene je povedane, ze podobnost s realitou je cisto nahodna... V ociach cloveka, ktory v slovenskych realiach nezije sa ten film musi zdat este ovela ovela viac zamotany a nezmyselny. Autorom ale gratulujem, uz druhym titulom povrdili, ze dieru na trhu politickych thrillerov vyplnaju presne podla poziadaviek vacsinoveho divaka - je mu jedno ci je nieco spravene dobre, hlavne ze je to spravene a ze je to sokujuce a ani ich to nestoji vela penazi. ()