Reklama

Reklama

Manželské etudy: Nová generace

(seriál)
Trailer

VOD (1)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Jaká je podoba partnerského soužití v 21. století, proč se v dnešní době lidé berou a co je v prvních letech manželství čeká? Do soukromí vybraných manželských párů nahlédne nová série dokumentů Manželské etudy: Nová generace... Autentický pohled na sny a překážky, se nimiž se potýká současná mladá generace, je zachycen známou časosběrnou metodou, kterou proslavila režisérka Helena Třeštíková. „Časosběrná metoda, kterou jsem převzala z původní série, poodkryje při dnešním zrychleném stylu života mnohem víc, než by se mohlo zdát. Zdánlivě banální situace a zachycení všednodenního života se ve střižně proměňují v cennou výpověď doby o jedné generaci,“ vysvětluje režisérka Hana Třeštíková. Zásadní rozdíly mezi začátkem původních etud a dneškem potvrzuje i dokumentaristka Helena Třeštíková: „V osmdesátých letech se mladí brali kvůli ekonomickému tlaku, byla to šance na byt. Dnes to zkoušejí nanečisto, jsou váhavější a volí soužití na hromádce. A potkávají se nyní s dost odlišnými, avšak často fatálními problémy.“ Úvodní epizodu s názvem Mirka a Kuba vystihuje popis „láska z technopárty aneb sedm let mladého páru“. Režisérka zachytila příběh vztahu od svatby, narození syna a stěhování za město až po krize a konflikty, které lze překonat jen stěží. Druhou epizodou je Irena a Petr, „klasický pražský pár“. Oba pocházejí z centra a chodí spolu již devět let. Jako důvod ke svatbě shodně uvádí, že chtějí vztah posunout, a také udělat velký mejdan pro sebe a své přátele. Svatbu berou jako zábavu. Třetí pár – Alena a Bernard – patří mezi ty nejklasičtější. Zkusili si spolu několik let chodit a pak i bydlet, mají se rádi, oba pracují a tak nic nebránilo, aby se vzali. Během natáčení se jim narodily dvě děti. Režisérka sledovala i učitelku Petru a zaměstnance Památkového úřadu Viktora. Pocházejí z Brna, brali se na Staroměstské radnici a společně bydlí na Vysočině. Oba touží po druhém dítěti a přiznávají, že pro bezproblémové početí se asi poznali příliš pozdě. Posledním párem je majitel firmy Lukáš a marketingová manažerka Zuzana. V době, kdy s nimi štáb začal točit, se jednalo o pár, který představoval generaci zlaté a úspěšné „mládeže". Život jim ale přinesl různá překvapení a úskalí… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (16)

Psycho.R 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Shlídnul jsem všechny epizody a můžu říct, že je to pohoda, která nepřekračuje hranici dokumentárnosti k nevkusu. Kvalita se držela od první epizody, kterou jsem hodnotil samostatně, neboť se promítala v kině jako samostatný film. Takže 4*, jen nevím, jestli mě budou tito lidé po letech zajímat. Uvidíme. ()

Jufonka 

všechny recenze uživatele

Fimařsky je to za mě naprosto OK. Nerozumím zdejší výčitky, že to je mnohem horší než původní Manželské etudy od Heleny Třeštíkové. Vždyť to logicky nejde porovnávat, je to ČASOSBĚRNÝ dokument a bylo natočeno teprve první pětileté období. Původní Manželské etudy, resp. jejich první pětiletá část, také není tolik zábavná. Takže tyhle porovnávající výčitky jsou dle mého názoru opravdu off topic. Co mi ovšem neuvěřitelně vadí a co je zároveň důvodem, proč dám pouze 3 hvězdy, je to, že to je podle mě velmi špatné z DOKUMENTÁRNÍHO hlediska. Páry nejsou vybrané náhodně, půlka párů se Haně Třeštíkové přihlásila, že se chce zúčastnit natáčení. Většina párů je z Prahy a pracuje v reklamním odvětví. Mimochodem, já jsem taky z Prahy a taky pracuju v reklamním odvětví, ale o to víc si uvědomuju, že to absolutuně neukazuje reálný život v ČR, opravdové lidi, skutečný život většiny Čechů. Původní páry Heleny Třeštíkové byly vyvážené, z různých socio-demografických vrstev. Tady se o vyvážeosti fakt nedá mluvit. Škoda. (Mimochodem, Tomáš Třeštík - bratr Hany Třeštíkové, syn Heleny Třeštíkové - je nejlepší kamarád jednoho z účastníků, kterému jde zároveň za svědka. Opravdu můžeme v tomhle případě mluvit o nezaujatosti a objektivitě? No, pochybuju. Je to vidět i na tom, že se páru nikdo z tvůrců neptá na jejich skutečný problémy, jen kloužou po povrchu a divák se nic nedozví.) Zkrátka mě opravdu dost mrzí, že byly vybrané zrovna tyhle páry. To už si Hana Třeštíková mohla rovnou natočit Manželské etudy z Letné a dát tam jen své letenské sousedy. Mělo by to stejnou vypovídající hodnotu. Znovu upozorňuju, že jsem Pražák, a stejně mě tohle prostě štve. Chtěla jsem se dívat na osudy různorodých párů. A ne na osudy kamarádů svých známých z oboru. To si může otevřít jejich facebookové profily a bude mi to stačit. ()

Reklama

lenuse 

všechny recenze uživatele

Nemohl tam být nějaký muž se smysluplným zaměstnáním? Nebo to je znak doby, že se velké peníze vydělávají na totálních nesmyslech a excelových tabulkách? Mezi ženami byla alespoň jedna učitelka a jedna sociální pracovnice/učitelka. A manžel na chvíli k dělnické profesi u pásu okolnostmi dotlačen. Ale nemohl tam být někdo, kdo opravdu něco tvořil? Snažil se hospodařit? ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

5/5 Na Mirku a Kubu jsem si došla do kina, čekání na další díly na ivysílání bylo hodně dlouhé. Zatímco první pár se nebál komunikovat a chtě nechtě nabídl vcelku zajímavý příběh, další rodinky už tak výživné nebyly. Jako hlavní problém vidím často zaměnitelná povolání a podobný přístup k životu. Otázka je, jak tyto příběhy budeme vnímat s odstupem let. Zatím to vypadá tak, že největší šance na přežití mají ti nejprůměrnějších ze všech, kteří v životě jen plní své společenské role. A to věru není příjemná bilance. ()

rionka 

všechny recenze uživatele

dokumentární časosběrný cyklus paní dcery třeštíkové, nová generace. ta první byla v 1987. prej sou dneska lidi jiný nebo co.... zvláštní příběhovitost, krásně uvěřitelná. někteří zúčastnění jsou velice zajímaví. až je to člověku líto, že nevidí, jak se měli dál. // "neměl práci, celé dny byl doma a vymýšlel, jak by se dalo ušetřit. třeba kolik přesně vody se smí denně vypustit. a kolik se jí má dávat do rychlovarné konvice!" ()

Galerie (38)

Reklama

Reklama