VOD (1)

Neohrožený žoldák se pouští do nejnebezpečnější mise kariéry. Má zločineckému bossovi zachránit uneseného syna. (Netflix)

Trailer 1

Pepinec

Z názvu Extraction mě rozbolely zuby, to byl ale zároveň i jedinej můj problém s tímhle bijákem. Netflix diktuje současný filmový tempo a Hemsworth zas ukazuje, jak má dneska herec zvládat bojový scény. Podle mě ho ani nemusel nikdo líčit, na konci vypadal tak, že rovnou půjde na autobus do lázní. Za čtvrtou hvězdu ale může hlavně kamera. To bylo pohlazení po očích, konečně se zase jednou našel kameraman, kterej netrpí Parkinsonem. Je totiž supr, když po skončení akčňáku nemusím do lékárny pro ibalgin. ()

Shakers

Sam Hargrave napriek tomu, že točil svoj prvý film, natočil veľmi dravý a drsný akčný film, ktorý sa v akciách podobá kaskaderskym kúskom s Johna Wicka. A nie je to náhoda. Rovnako ako režiséri Wicka aj Hargrave bol najskôr kaskadér, choreograf, koordinátor akčných sekvencii a režisér pomocných štábov. A to všetko sa odzrkadľuje pekne vo filme, predovšetkým v akčných scnénach, ktoré vynikajúceho Johna Wicka miestami aj tromfnú (výborná automobilová naháňačka a dlhá akcia s brilantnou kamerou na jeden záber). Príbeh je fajn, taká klasika o záchrane, akcie ako som hovoril sú perfektné aj efektné, no Wick ma navrch v hlavnej postave. Hemsworth je fajn, nepriateľov si tu krája jedna radosť a hraje to presvedčivo, akurát ta charizma mu trošku chýba oproti Reevsovi a tak mi nebolo ani trošku ľúto ako skonči hlavná postava. V Avengers to ťahajú všetci ako tím, no tu je vidno a aj cítiť, že po hereckej stránke nemá na to byť ďalší Wick alebo Rambo. Keď už spomínam Avengers, tak na scenári a produkcii sa podieľalo bratské duo posledných dvoch Avengers filmov, na ktorých sa podieľal mimo Hemswortha aj Hargrave ako režisér druhého štábu. Každopádne určite spokojnosť a v rámci žánru to najlepšie od Johna Wicka: Parabellum. 80% - 4* ()

verbal

Homotór, který si nehereckou mimickou polohu plazícího se zraněného vojáka zase vyložil jako „tvař se jako při honění“, se vydal extrahovat hnusného malého cigoše. Přitom úplně sám kompletně vyhladil celou bangladéšskou armádu, a kdyby mu to řádění nezatrhli, počítám, že by následující týden v pohodě obsadil i Laos a Barmu. Samozřejmě si našel uprostřed toho anihilačního chaosu i čas na půl hoďky se zastavit, za zvuků molového piána si zaplakat nad rodinnými hovnotami a prkenně uvědoměle zapokyvovat hlavou nad sadou existenciálních cigánských mouder, jako například „V řece se, more, neutopiš, když ten čornuty kanalovy poklop hned pustiš!“. A je z toho moc hezky natočený, za vlasy přitažený, přiblblý, nenápaditý a megavážně se beroucí kýčovitý patetický pičoid pro funoušky Assvenžrů a třináctky s rychlými prsty, který nezachránila ani kulantní akce, ani ta perská kočička s raketometem. Ale jako útok Netflusu na pandžábský debiltrh se to pravděpodobně ujme a ve dvojce už budou i nějaké ty harekrišna tanečky. ()

sniper18

Poriadnych akčných filmov, ktoré si berú to najlepšie z klasík a vypomáhajú si modernými prístupmi moc nie je, tak som rád za každý nový, keďže toto je asi tá jediná správna cesta, ako môže žáner zostať nažive. Netflix vie podporiť zaujímavé projekty a obdariť slušným rozpočtom aj filmy, ktoré by sa inak do kín dostali len s problémami a tak som na Extraction bol dosť zvedavý a som aj celkom spokojný, len sa rozhodne nejedná o žiadnu žánrovú udalosť, na ktorú sa bude roky spomínať, ale rozhodne slušnú žánrovku. Príbeh je klasika, špičkový žoldnier s nejakou tou traumou z minulosti dostane za úlohu oslobodiť syna šéfa zločineckej organizácie, ktorého uniesol jeho hlavný konkurent, ale samozrejme sa všetko pokazí a zostane na to prakticky sám a chce svoju úlohu dokončiť. Aj spracovanie je s výnimkou stredu príjemne svižné, veľa hluchých miest tu nie je, len mi príde, že väčšina prvkov funguje len tak napoly. Film má zaujímavé jednotlivé atrakcie, ale chýba tu potrebná žánrová gradácia, film by kľudne mohol trvať ešte hodinu, priniesť ďalšie lokácie a divák by si to ani nevšimol, vôbec som vo finále necítil, že sledujem finále. Chris Hemsworth ako žoldnier funguje na jednotku, ale tú traumu a snahu chrániť chlapca za každú cenu som mu moc neveril a rovnako nejaká chémia so záporákom tu vôbec nie je, s tým sa ani raz nestretne, stačilo málo, trošku to všetko viac dotiahnuť a bolo by to ešte lepšie. Ale páčilo sa mi, že z toho chceli aspoň trochu urobiť tímovku, len toto snipera mohli nechať, ten si ma za pár minút získal a páčila sa mi aj tá minilínia s ambicióznym mladíkom, ktorý bol rád, že dostal šancu, to mohlo mať aj viac priestoru. Takže sa na to pozerá dobre, len prakticky v každom výraznom prvku sa dalo ísť ešte ďalej. Z obsadenia tu mimo Hemswortha zaujme snáď len jeho nadriadená, ktorej prístup sa mi páčil a konkurenčný zabijak s ktorým mali viac spoločné, než si pôvodne mysleli. Zvyšok splní svoj účel, ale tým to končí a taký David Harbour je tu úplne zbytočný, Hlavným lákadlom je samozrejme akcia, ktorej je dostatok, je perfektne natočená a až na pár horších efektov technicky špičkovo zvládnutá, hlavne tú sekvenciu na jeden záber je radosť pozerať, ako sa s tým pohrali. Na prvý pohľad má všetko, čo mám rád, drsné súboje, v ktorých cítiť každý úder, celkom často sa používajú nože, prestrelky, v ktorých hlavný hrdina aj ako žoldnier pôsobí, či už pohybmi, výstrojom alebo správaním v akcii, takže mení zbrane, kontroluje zásobníky a podobne a je to všetko parádne skombinované, takže sa streľba strieda s nejakým tým súbojom a doplnené nejakým tým kaskadérskym kúskom alebo použítím dopravných prostriedkov. Len tu chýba niečo vlastné, všetko už bolo použité inde, možno aj trochu lepšie a v poslednom období, takže nejaký ten wow efekt tu úplne chýba. A tiež ma sklamali radoví záporáci. Ja nemám rád, keď sú protivníkmi nevinní policajti a členovia zásahových jednotiek. Iba v prvej akčnej scéne sa likvidujú slizkí gangstri a to som si vychutnal, ale inak umierajú takmer len nevinní. A zabíjanie takýchto postáv si vychutnať nedokážem. Sam Hargrave je viditeľne skôr ten kaskadér, takže sa vyhral skôr s tou technickou stránkou akcie. V iných ohľadoch sa dalo ešte pridať, ale na debut je to slušná práca. Takže možno som trošičku sklamaný, tých menších záporov je tu skutočne dosť a pritom nič, čo by sa nedalo upraviť, ale tú zanietenosť tvorcov tu cítiť, Chris Hemsworth ma v dobrom prekvapil, toto bolo asj prvýkrát, čo ma skutočne bavil a akcia určite stojí za pozretie. Ešte si to kľudne pozriem. 76% () (méně) (více)

salahadin

V Bangladéši toho času probíhá masivní výběrové řízení na pár set pracovních míst v bezpečnostních sborech, protože jeden klokan provedl personální obměnu. K tomu fešná perská kočka s velkou bambitkou. Režijně mi to připomínalo střílečku na PC jen s tím rozdilem, že hlavní hrdina mě vůbec, ale vůbec neposlouchal. ()

• Podľa režiséra Sama Hargraveho komplikovali filmovanie obmedzenia zbrojenia platné v Indii, kde sa film natáčal. Tieto pravidlá boli natoľko prísne, že pri natáčaní sa museli používať falošné zbrane bez akýchkoľvek pohyblivých častí. Napríklad prvá akčná scéna vyslobodzovania bola natočená bez jediného výstrelu; všetko strieľanie bolo pridané v postprodukcii. (ČSFD)
  • Škola, kterou navštěvuje Ovi Mahajan (Rudhraksh Jaiswal), se jmenuje Hargrave, což je odkaz na režiséra snímku. (HellFire)

Související novinky

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno

18.06.2023

V pátek 16. června si na Netflixu odbylo premiéru dlouho očekávané pokračování akčního snímku Vyproštění z roku 2020 v režii zkušeného kaskadéra a akčního koordinátora Sama Hargrava. První film se na… (více)

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

28.09.2021

Netflix zveřejnil kupu dat, díky kterým si teď celý svět může zase jednou udělat obrázek o tom, jak moc je vlastně streamovací služba úspěšná, a které seriály potažmo filmy patří k těm… (více)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024

11.09.2021

A je to oficiální. Furiosa, prequel Šíleného Maxe z roku 2015, dorazí místo roku 2023 až v roce 2024. Austrálie si totiž v těchto dnech prochází něčím, čemu se kupodivu jako jedna z mála zemí na… (více)