Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka

• Velká Británie Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
Velká Británie, 2019, 3 h 7 min (Minutáž: 57–66 min)

Režie:

Mark Lewis

Scénář:

Mark Lewis

Hudba:

Andrew Skeet

Justin Trudeau (a.z.), Luka Magnotta (a.z.)

Epizody(3)

Hrozivá videa vyšinutého zločince donutí skupinku amatérských internetových detektivů pustit se do riskantního pronásledování, které je vtáhne do temného podsvětí. (Netflix)

Vyrida

Moc dobře si pamatuji, že se ke mně ve své době dostalo jedno z těch virálních kočičích videí ( krmení hada koťátkem ) a už tehdy mi to přišlo dosti nechutné. Za boha by mě ale nenapadlo, že za tím videem stojí nakonec takový velkolepý případ. Rozdělení dokumentu na celkem tři epizody mi přišlo v pohodě a vyloženě nudících pasáži je zde pramálo ( omezil či sestříhal bych dialogy jeho matky ). Všechny zmíněné usvědčující videa se dají lehce dohledat i dneska ( včetně gay porna :D ) a tak kdo chce, může se naladit na podobnou frekvenci jako tehdejší internetoví vyšetřovatelé. Škoda jen, že ty činy nespáchal někde v Americe, to by totiž trestu smrti toto hovado neušlo. ()

Hamaradža

3,5* Nesmierne zaujímavý a pútavý príbeh, jasné. Magnotta je fascinujúci a špecifický prípad psychopata. Miniséria o ňom a jeho vražde je samozrejme natočená podľa klasického netflix patternu, robiacemu z kriminálnych prípadov ľahkú konzumnú zábavu. (Trochu zmätený som bol z protagonistkinej posadnutosti mačkami, pokiaľ nie je vegánka, čo predpokladám že nie je, tak sa rovnakému násiliu na zvieratách sama pričiňuje. Ale kravičky sú niečo iné ako mačičky, však? :) Stopáž je trochu prepálená, no ešte v akceptovateľných medziach. Nemám problém priznať, že ma séria celkom strhla a držala celé tri hodiny v napätí. Azda by som dal aj štvrtú hviezdu, ALE: Čo ten koniec? To majú producenti v netflixe naozaj nulovú sebareflexiu? Hyenizovať na vrahoch a ich obetiach, na ľudských tragédiach, bulvárne z nich robiť večernú zábavu pre jednoduchého diváka a nakoniec mu drzo povedať do očí: Chyba je na tvojej strane, že to sleduješ? Si spolupáchateľ vraždy? Trapas. ()

Trevor

Ťažko nazvať dokumentom výtvor Netflixu, ktorý obsahuje maximálne 50% pravdivých údajov. Liberálny Netflix opäť zvýšil ego doma sediacim maniakom, ktorí sú tak sami, že ich jedinými priateľmi sú tí z Facebookových skupín a vzbudil v nich dojem, že raz môžu niečo dôležité dosiahnuť. Netflix zámerne zamlčal masové protesty proti rasizmu, ktoré vražda Ju Lina vyvolala, aj keď sa nakoniec ukázalo že vrah Luka bol iba obyčajný narcistický sadista, bohužiaľ s neuveriteľne vysokým intelektom a znalosťou ľudskej povahy a iba vďaka tomu sa mu podarilo podmaniť si celý svet práve niečím takým, keďže neprerazil ako model a sám seba nepresvedčil o svojej dôležitosti. Hlúposť ľudí, ktorí akože tvorili skupinu, ktorá po Lukovi pátrala je zobrazená v momente, keď Luka Jun Lina zabije a oni tvrdia polícii my sme Vám to vraveli. Ak by polícia musela preverovať každé takéto hlásenie, musel by byť na svete jeden policajt na jedného obyvateľa a to by svet asi fungoval ťažko. Ďaľším problémom sú obrovské faily Netflixu (vysvetľujú, ako vďaka štýlu písania spoznala členka skupiny jeho inzerát na gayzoznamke a následne ho sami napíšu inak, členka skupiny spozná na svojom počítači skladbu True faith vďaka aplikácii Shazam 5 mesiacov predtým, ako vôbec začala podporovať systém Windows, nespomína sa ani vlastník domény bestgore,com pôvodom Slovák a jeho osud). Proste spravíme dokument, v ktorom aj 157 kilový ženský vorvaň z USA s 1 priateľom na sociálnej sieti nájde zmysel života. Inak jej reakcie k tomu, ako sú týrané mačičky sú pekné, ale pri vražde človeka Jun Lina takmer nezaplače - klobúk dole. Nehovoriac o tom, že v "dokumente" chýba časť, v ktorom Luka šteniatko z nahrávky nakŕmi práve Jun Linom. Buď mal Netflix natočiť film inšpirovaný touto hrozivou udalosťou, alebo sa držať faktov a nevytvárať takéto fake news, ktorým pochopiteľne podľa čísel na čsfd tunajší uživatelia uverili úplne bezvýhradne. Postreh najlepšieho filmového znalca, s ktorým máme radi číselné rébusy - 4.333 hodnotenie s komentárom z roku, kedy sa na scéne objavil legendárny Michael Myers. ()

M.i.k.e

to co se z počátku jeví jako sice záslužné,nicméně nepříliš záživné pátrání pár internetových nerdů po magorovi co zabijí kočky,se postupem času trasnformuje v hutné a silně atmosferické pátrání po vrahovi.O tomhle případu jsem nic nevěděl a tak pro mě byl celkový vývoj hodně překvapivý a to včetně závěrečného rozuzlení.Název tu dost klame tělem,ale Netflix tohle umí...80% ()

Langy10

Spoiler!!!!!!!!!!!!!!!...................................................................................................................................................................................Masakr! 3 dílný dokument o šíleném magorovi, kterýho filmy dovedly k reálné vraždě! ()

dubinak

Nechápu, že jsem tuhle věc tak dlouho odkládala. Po velmi dlouhé době dokument, který má spád, zbytečně se nenatahuje stopáž zbytečnými fakty a promluvy zdejších aktérů jsou rázné, zajímavé a úspěšné v tom navodit divákovi wow efekt. Jasně, je to asi trochu zdramatizované tím, že se veškerá pozornost soustředí na amatérské internetové detektivy a profesionální práce se trochu opomíjí, ale v tom právě tkví jedinečnost tohoto dokumentu. Zobrazují se zde totiž události, kterým člověk neuvěří, dokud o nich opravdu nemá důkazy. A to je další silné eso tohoto super projektu: autentičnost. Většinou divák jen slyší a málo toho vidí. Tady je vyprávění ale podrobně doprovázeno a ilustrováno videozáznamy, fotografiemi, internetovými příspěvky a provádí diváka opravdu od začátku až do konce bez přeskakování a mezer v událostech, a proto má tak úžasné tempo. Jediný polomínuskový bod by se tu dal vidět ve faktu, že se tu ty toxická vražedná videa neukazují explicitně, ale když se jedná o zvířata, je to vlastně spíš přínosem a díky tomu je to dostupné i pro širší skupinu diváků nebo slabší povahy. Na Netflixu určitě povinnost vidět. ()

Chupacabra odpad!

Jaký to je asi pocit, být příbuzný/přítel člověka, který je brutálně zabit narcistním vrahem a o kterém je natočený dokument pojmenovaný „Don't F**k with Cats“, kde je jeho smrti věnováno méně prostoru než pár kočkám a plní úlohu jakéhosi „velkého překvapení“, aby byla splněná divácky stravitelná forma třídílného dokumentu? Gaučová exploitace. ()

David.Darco

Tak takto nejak si asi predstavujem typický mainstreamový dokument pre masového diváka... Ale..... V každej jednej časti som mal trochu rozporuplné pocity. Ona tá mainstreamovosť a neoriginalita trochu štve. Rovnako tak vynechané okolnosti prípadu na ktoré jednoznačne v stopáži priestor bol... Veľký plus každej časti ale je jej rytmus a narastajúce tempo. Ono len veľmi ťažko sa dajú od obrazovky odtrhnúť oči. Pôvodne som si chcel pozrieť iba jednu epizódu, napokon som si aj napriek únave pozrel všetky. Práve táto zložka a téma profilu chorej mysle vraha napokon rozhodli prikloniť sa k vyšším hviezdičkám. Výnimkou je ale posledná epizóda, ktorej som bol naklonený dať 5* (tá fascinácia Luka Magnotty filmami a falošná stopa sú neodolateľne zaujímavé a dobre spracované)... Potom ale prišiel záver epizódy (aj samotného seriálu) a doslovné nadhodenie tej najbežnejšej myšlienky ktorá môže byť spojená s vyčínaním sériového vraha. Myšlienka síce sedí na Luka Magnottu perfektne, ale za mňa teda určite mala ostať v náznaku, alebo nevyslovená, ako aspoň niečo pre diváka ktorý chce aj zapojiť rozum. ()

tnp101

Úvodní premisa točící se kolem psychopata, který pro zábavu usmrcuje zvířata před kamerou, ne že by nebyla zajímavá, ale investigativní „geekové“ mi nebyli sympatičtí. I kdyby se tak amatérsky a jakoby nuceně vyjadřovali pouze v rámci dokumentu, nic to nemění na faktu, že první dvě epizody pro mě tihle hustí chytrolíni táhli citelně dolů. Výrazný zlom nastává u třetí epizody, kde se vše téměř exluzivně zaměřuje na osobu v hledáčku a je to paráda plná napětí, emocí a podnětů k zamyšlení. Sestříhat první dvě epizody do půl hodinky, nalepit je na začátek třetí epizody a vydat to jako celovečerní dokument, by tomu slušelo víc. 80% ()

uiu

Zatím emocionálně nejsilnější Netflix dokument, který jsem viděla, kdy po 10 minutách už chcete brečet a nadávat. Přímo před očima se vám rodí vrah a nikdo, kromě pár lidí z Facebookové skupiny, proti tomu nic nedělá, dokud nezabije svou první lidskou oběť. A i potom policistům tihle Facebookáři říkají - my víme, kdo to je, ale nikdo je neposlouchá. Nechápu, proč se o takových extrémních případech dozvídám až z dokumentů a nikdy jsem o této kauze "vraha podle Základního instinktu" nečetla, česká média jsou vážně zahleděná jen do sebe. Po shlédnutí ani nemáte chuť si více googlit o tomhle psychicky narušeném jedinci, protože by to pak jen zvyšovalo jeho internetovou oblíbenost, po čemž vlastně vždy snil. ()

Pavlínka9

Zajímavý pohled na to, jak "postupně" graduje činnost neznámého člověka na netu, kdy se jen potvrdilo "pravidlo", že u zvířátek to nejčastěji začíná....Co mě ovšem mrzí a je to i pochopitelné, že dokud se nestane něco "většího" (myšleno lidské tělo), tak nezmůžou téměř nic...Tenhle dokument mě hodně bavil :) ()

venison

Shlédnuto na do doporučení holek z podcastu Opravdové zločiny. Dokument mohl být o polovinu kratší, ale jinak se jedná o lepší počin z produkce kanálu Netflix. První díl byl asi nejlepší, pak už to celé (i když je to podle pravdy) působí hodně přitažené za vlasy. Doporučuji všem, kdo mají rádi kriminální příběhy. Jo a nebojte se, o násilí se mluví, ale diváka ušeří všeho nepěkného.. ()

bizz_mjc

Viděno po Night Stalkerovi, a i když formát je jiný a v podstatě inkriminovanou osobu známe prakticky po celou dobu, napětí děj udržel. Hlavně děj se odehrává za doby nastupujících technologií, takže rekonstrukce jsou konkrétnější, a i když práci policie sledujeme mnohem méně, detektivní práce si člověk užije dost. ()

vyfuk

Je docela zajímavé, že to, co přišlo nějak nečekaně a nepropagovaně se ukázalo podle mnoha lidí jako jedna z událostí roku. Jak na Netflixu, tak obecně v dokumentární tvorbě. Sledujeme totiž zvláštní příběh skupinky nerdů, kteří rádi paranoidně projíždí internet a najednou narazí na násilí na zvířatech, které je nutno potrestat. A vy si hned začnete říkat... sakra, kolik toho člověk najde na internetu. když ukážete kus svého pokoje, lidé jsou v podstatě schopni zjistit, kde bydlíte. Ať už jde o narušení soukromí, musíte uznat, že za tím byla kurevská práce. Navíc, zde jde o sledování násilníka (zatím), takže si myslím, že asi nějaké narušování soukromí si může jít vylízat prdel. Je zajímavé, že jak dokument začíná prakticky nevinně, rozhodně tak nekončí. Neustále zjišťujeme, že věci jsou hlouběji a hlouběji, a že bude hůř a hůř. První díl přepínáte na další, protože prostě musíte vědět, co bude dál. Najednou máme z člověka, který ubližuje kočkám chladnokrevného vraha. Kterého navíc fanaticky obhajuje jeho matka, která je tak zaslepená svou pupeční šňůrou, že byste ji hned jednu napálili. Pak ale se ukáže druhý úhel pohledu, který je dnes v dokumentech hodně prosazovaný. A lehce se najednou ukáže, že pravda může být úplně jiná. ALE! Opak a pravda je pravdou. They had us in the forst half, I'm not gonna lie. Pak už je to celé o nějaké sofistikovanosti pachatele, ale určité vyčůranosti lidí, kteří ho chtějí dostat. A taky jeho ego, které ho dostane, kam patří. Neuvěřitelné. Nečekaná záležitost letošního roku, která nenápadně přišla, ale odešla se všemi poctami a fanfárami. Jeden z dokumentů roku, který ukáže hodně. A jeho zpracování v rámci napětí je nezaměnitelné. ()

Skeksis

Toľko internetových fanatikov, a iba jednému napadlo (aj to neskoro), že fotky na instagrame sú editované. Keď je jeden deň niekto pred Eiffelovkou, druhý v Rusku, tretí na pláži, navyše s amatérskym editoringom, tak mi hneď trklo... Luka Magnotta - na prvý pohľad psychopat. Nechápem, prečo všetci hovorili, že vyzeral útlo, nevinne a bezbranne a bla bla bla. A že tak vrah nevyzerá - to povedala aj kanadská šéfka oddelenia vrážd. A ako vyzerajú vrahovia?! Pre mňa psychopat na prvý pohľad a zavrela by som ho už iba preto, ako vyzerá. Kanadská polícia rovnako nahovno ako francúzska - vraj poslali na letisko, keď mal priletieť z Kanady do Paríža 40. policajtov, a oni ho pokojne nechali odísť. Identifikovali ho, sledovali, a aj tak im zdrhol. Kde boli tí policajti? By som spravila odchyt už na letisku v Kanade! A tú jeho máti by som najradšej vyťahala za tie tri peroxidové vlasy. Tá vyzerá tiež mimo reality. ()

Jaro.Krafcik

Toľko percent? A vraj 260. Najlepši seriál? No neviem, prehnane dlhý a poriadne nudný. Som rád že to malo len tri epizódy, inak by som to asi nedopozeral. Nesympatická herečka. Jeden z najslabších seriálov čo ponuka služba netflix. 2* ()

Wbcko

naprostá pecka a pro mě rozhodně překvapení roku. Název je fakt divný a čekal jsem spíše komedii. Nakonec jsem dostal možná nejtemnější a nejnapínavější thrillero dokument letošního roku. ()

obivan568

Celkem nuda. Co mě ale dost zarazilo, byla reakce tý ženský, která brečela při zabití koček, ale při vraždě člověka zůstala v klidu. Nepochopitelný. ()

Sdoom

Viděno už nějak začátkem roku a zapomněl jsem ohodnotit. Musim říct, že mě to bavilo a že se jedná fakt o docela originální případ. Bez Netflixu by asi nikdy nic podobného nevzniklo a zajímavý a zároveň otřesný případ by zůstal znám jen úzkému okruhu zasvěcených. (Netflix, orig.) ()

Soweek

Vskutku zajímavá podívaná. O kauze jsem si předem nic nezjišťoval a první dva díly jsem opravdu nevěděl, jestli se něco takového opravdu stalo nebo to je jen skvěle napsaná detektivka od Netflixu podávaná v podobě dokumentu. Tohle by bylo hodné další série Temného případu, jen se bohužel jedná o pravdivý příběh. ()