Podle předlohy Josefa Škvoreckého vznikla značně odlehčená detektivní šaráda o záhadně zmizelém vědeckém pracovníkovi. Hlavní hrdina (Lubomír Lipský umírněně volí komediální nadsázku) ovšem pátrá nejen po něm, ale také po vzácné středověké knize, věnované magickým kouzlům. Budova bývalého kláštera, v níž se skrývá i vzácná knihovna, se tak stává prostředím, které prostupuje tajemno... Filmu však hlavně chybí uměřenost a přehledné rozvíjení jednotlivých motivů, na jejichž místo se prosazuje málo přehledná tříšť navzájem izolovaných nápadů. (oficiální text distributora)

Peabody

Podle mne je to nastavovaná kaše, pan Škvorecký o tom pochopitelně píše v pamětech jinak, ale není to ono. Knihy pana Škvoreckého mám hrozně rád, ale jakmile se sám motal do jejich zfilmování a snažil se o humour, nedopadlo to - z mého hlediska - dobře. Mně i Farářův konec a Zločin v šantánu - což jsou jeho dva druhé scénáře, toto je třetí a poslední- přijdou nevalné. Po zpracování jednoho motivu v povídkovém filmu, kde ale motiv zpracoval jiří Menzel - Zločin v dívčí škole - a kde je Kill Kitten Klan v původní a pěkné podobě, kde se na humor moc netlačí a metráž je krátká, takže je to docela slušné, přichází natažení na celovečerák, přitlačilo se, aby to bylo legrační a výsledek je pro mne slabý. S Novou vlnou už to nemá nic společného, ostatně pan Škvorecký taky moc ne, jeho poetika je jinde (ale v knihách je výborná, jak říkám) a scénáře mu myslím moc nešly. . ()

A.D.1959

Řehoř, Lipský, Chvalina a plus Škvorecký, nemôžem si pomôcť je to také preteplené a zúfale popletené. Páni Menšík ,Trégl a Kemr našťastie tomu zvedaj apanáž a paní Janžurová to jistí :-) ()

futislav

Velmi netradičně natočený film. Skvělý Řehoř, Menšík, Kemr a řada dalších postav. Zdánlivě roztříštěný děj, který se trochou nadhledu a úvahy báječně "slepí". Atmosféra filmu je rovněž netradiční. Z české tvorby patří svou atmosférou a pojetím mezi pár filmů, na které nezapomenete, i když je v podstatě banální. Za mě 75% ()

evangelik

Nějak jsem se nedokázal vžít do filmu 60. let. Přišlo mi to jako slabá slátanina. Zvláště postava J. Kemra je hodně uhozená.  Ovšem za (na tu dobu) velmi odvážné erotické záběry hvězdička navíc... ()

ToddB

Začátek slibnej a pak celkem blbost. Škoda. Dalo se z toho vyvařit víc. I když byli asi omezeni předlohou. ()

pupidup

Toto je dle mého nedoceněný skvost naší kinematografie, který jsem k mému úžasu nikdy neviděla! Skvěla režie, střih, scénář.. obrazy.. obsazení... a herecký koncert... ()

Petsuchos

Starý kvalitní knížky, mladý nadržený frndy a magie, k tomu  trojkozatý draci (kam se hrabe Total Recall (1990)), Acta erotica, sexistický narážky, no prostě paráda :) ()

honza.g

Trochu to navodilo představu, jak by asi dopadl příběh Jméno růže, kdyby ho napsal Jiří Suchý. Magický případ poručíka Borůvky nepostrádá vtip J.Škvoreckého a režisér mu dodal spád. Není to pravá detektivka, na to je to příliš bláznivé, ale není to ani parodie a ani to nesklouzlo do feérie ve stylu "artových" filmů, co se ve "Zlatých šedesátých" také objevily.  Je to "jen" hravé, okořeněné satirou té doby (archivace knih dle velikosti a další narážky na papalášský  management). Herecky nikdo nezáří, ale taky nikdo nezklamal. A je tam spousta vtipných nápadů. Určitě doporučuji pro deštivé odpoledne. ()

horskejvlk

Střeštěna detektivní-komedie alias malá společenská satira kritizující ekonomické a společenské poměry v socialistickém Československu,  Vše zašifrované do kulis kláštera-ekonomie to je přehršel knih, nový ředitel dělající pořádek v evidenci aby byla ekonomická úspora místa v regálu to je logika centrálního plánování : Kozel-zahradníkem neb ředitel knihovny neumí číst, aby to vše mohlo komunistickou filmovou cenzůrou projít musela detektivka vše zabalit do mystična. Nejlepší jak se Menšík rozplývá nad efektivním roztříděním knih podle výšky , tudíž je Babička, Mein Kampf, Vinnetů, Snář vše vedle sebe. Ale intelektuálové těm se člověk nikdy nezavděčí. “O lidech na svých místech bych na vašem místě pane řediteli pomlčel…” je zde plno jinotajů a narážek ale ve své zašifrované podobě pana Škvoreckého tomu málokdo může přijít na chuť, já se ovšem skvěle bavil, je pravda že bez hereckého ansáblu by to byla fraška. Nicméně pan Řehoř jako “ředitel na svém místě” byl super : ti mniši tady ale měli prasečinky…co ten zpěv ? To je moje 😈sekretářka…”Vážíte 16 Pudů” to je osobní váha ze 13 století nebo myslím z 15 století. 😂🤣 Co byl skvost tak sexy šest démonických dívek : Herodesová super šátek, Babinská, Lomikarová, Jidášová, Čachtická a Konyášová dokonalý psycho…dívenky na praxi z knižní školy. ()