Starci na chmelu

Komedie / Drama / Muzikál / Romantický

Československo, 1964, 88 min

Chodili spolu z čisté lásky a sedmntáct jim bylo let... Dřív snad Svatá Hora spadne, než by zestárnul tento skvost. První a dosud nepřekonaný český muzikál plný nádherné atmosféry (snad z žádného tuzemského filmu nevyzařují tolik šedesátá léta), nestárnoucích nadčasových písní a životního poselství. Silný motiv lásky a víry jeden v druhého. Vladimír Pucholt ve své nejlepší a nejslavnější roli je "českým rebelem bez příčiny" (nebo snad s příčinou), outsiderem, který má v životě smůlu. Nad vodou ho drží pouze zájem a posléze láska krásné Hanky, která dala jemu přednost, před urostlým frajerem. Herecký osaz je do posledního puntíku bezchybný (výborný Josef Kemr v jedné ze svých nejméně sympatických rolí), stejně jako celý film, který bude navždy zářit na filmovém nebi. ...tak jeden mladík s jednou slečnou se spolu sešli na trati, kéž dojedou až na konečnou, kéž na trati se neztratí. 100%.(6.4.2007)

Nak teda moc nechapu, co na tomhle lidi vidi. Choreografie vetsiny cisel v podstate zadna, pribeh jednoduchej a Pucholt desny hovado. Akorat ty pisnicky jsou sem tam chytlavy a taky me mile prekvapila kamera. Ne ze by to bylo vylozene spatny, ale cekal jsem krapet vic.(30.11.2007)

Až na těch pár nezapomenutelných šlágrů to pro mě byla slabá muzikálová podívaná. Raději dám přednost Kdyby tisíc klarinetů. Vyzdvihnul bych však TOČR pod vedením Karla Krautgartnera.(5.5.2011)

Svou lásku neskrývej, ne! hrdě se k ní znej. Miluj, miluj máš-li koho a neohlížej se na nikoho a miluj miluj už je čas! Miluj, miluj už je čas!!! Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Ten scénář je úžasnej.Milé husy, na západě se teď nic jinýho nenosí.Teď už to můžu říct soudružko. Až do včerejška jste nám všichni strašně křivdili. Dnes nás už soudíte právem...Víš co tě čeká? Vyloučení ze školy. Opovržení, hanba! Já to beru soudružko, až na tu hanbu a opovržení... Ty je lituješ Honzo?Prosimtě, vždyť si to ani nezaslouží. Já je nelituju, já mu to děsně závidim... A potom, ano ano, tři chlápci v černým s kytarama. A mně se ten uprostřed vždycky hrozně líbil:-)(31.1.2009)

Výborné texty strefující se do soudruhů, nádherná hudba tria Bažant-Malásek-Hála a k tomu geniální Vladimír Pucholt. "Až do včerejška jste nám křivdili, dnes nás soudíte právem." Není divu, že Starci na chmelu museli dvacet let pobývat v trezoru.(18.12.2010)

• - O roli Hanky se ucházela i Jitka Zelenohorská (Ostře sledované vlaky). (Reiniš)

• - Finančný rozpočet aj natáčací plán bol prekročený natoľko, že vedenie Barrandova pozastavilo preplácanie prémií. (Raccoon.city)

• - Karel Štědrý ve filmu nehraje, pouze zpívá ústřední píseň „Milenci v texaskách“. V konkurenčním snímku Kdyby tisíc klarinetů (1964) hraje vedlejší roli vojína, který zde ani nemluví ani nezpívá. (SeanBean)