Awoken

Horor / Mysteriózní / Thriller
Austrálie, 2019, 88 min

Studentka medicíny Karla (Sara West) se snaží vyléčit svého bratra, který trpí vzácnou spánkovou poruchou (FFI). Jakmile ale spolu se dvěma přáteli zahájí novou experimentální léčbu, Carla zjišťuje, že spánková porucha není to jediné, co je s jejím bratrem v nepořádku. (CharlieSs)

JASON_X

Od Australanů jsem si tedy sliboval něco zajímavějšího, svébytnějšího. Příběh o démonovi vstupujícím do těl nemocných trpících nespavostí není sice špatný, prostředí klaustrofobického betonového sklepení je vcelku dobré (pomineme-li tedy fakt, že zapomenout v nějaké používané budově na podzemní prostory i na výtah který do nich vede je vysoce nepravděpodobné), ale film mě zklamal scénáristicky a hlavně herecky. Fyzický zjev hlavní hrdinky Karly je tak příšerně odpudivý, že by na zahnání démona nemusela provádět žádný nejapný pokus o exorcismus - každý démon by před ní pláchl dobrovolně a rád. Ale hraje aspoň jakž takž uspokojivě, což se nedá říct o afektovaném xichtění a teatrálním přehrávání její o něco hezčí spolužačky. Tyhle dvě otřesné kreatury pak bohužel ani zdaleka nevyváží hezká pacientka Alice (která skončila na provaze... totiž na řetězu), ani věrohodně nevyspalý Karlin bratr Blake. A klady? Snad jen ten, že jsem se dozvěděl o jedné zajímavé chorobě (FFI). ()

Morholt

Medička Karla ve snaze zachránit bratra trpícího vzácnou a smrtelnou formou nespavosti kývne svému přednášejícímu i rodinnému příteli na experimentální léčbu v suterénu kampusu. Jenže nemoc, kterou trpěla matka obou sourozenců, má i jiné průvodní jevy. Samotný nápad pracující s premisou, že po dostatečně dlouhé bdění se člověk stává snadnou potravou pro démona, se mi líbil. Sice mám neodbytný pocit, že už jsem to někde viděl, ale to vem čert. Povedla se i hutná atmosféra, o kterou se film opírá především a samotný démon dokázal natropit slušnou neplechu i trochu vylekat. Herecky naprosto bez problémů a i když Sara West nepatří k typickým krasavicím, je to velká sympaťanda. Ale ani tady není nebe bez mráčků. Budu trochu SPOILERovat. Když se snaží hlavní hrdinka a její přátelé z nalezených videokazet dopátrat, co se to vlastně děje, jsou několikrát v záběru tři lidé, kteří jsou představeni, ale o tom, který to točí, nepadne ani zmínka. To mě nebetyčně rozčilovalo. A velice nepovedený je i pokus o vymítání, jehož konec působil skoro až směšně, což je škoda, protože závěrečný souboj skrýval velký potenciál. I tak se ale jedná o hodně povedený debut a jsem zvědav, jestli bude Phillips v nastaveném kurzu pokračovat. 75% ()

Astaroth12

Zo začiatku to vyzeralo veľmi sľubne. Filmy o spánkových problémoch mám celkom rád a keď sa k tomu pripojí i nejaká demonická bytostka, tak by ma to mohlo celkom dobre od rovnať. No, ale nestalo sa tak a to z dôvodu veľkej predvídateľnosti a hlavne nespočetného kopírovania iných filmov. Poslednej dobe som sa dosť zameral hlavne na seriáli o démonoch a posadnutostiach a badal som tam dosť veľkú spojitosť s týmto filmom. Preto ma to vo viacerých momentoch až tak nedostalo a to boli asi i scény, ktoré mali diváka najviac zaujať. Ale to je asi len môj problém, že táto téma záčina byt pre mna trocha nezaujímavá.Ako hlavný aktéri prídu do bunkra, záčina to mat grády, ktoré sa každým napredovaním stupňuje, až príde koniec a ten to celkom dobre od.e.e. Lakaciek tu bolo niekoľko, zaujali asi len dve. No a samotný herci nebolí zlí, len hlavná predstaviteľka mi bola od začiatku nesympatická. Je to určite jeden z tých lepších démonických filmov, no, ale ja som už týmto troska presýtení, a tak môžem dať len silné 3*. Za nejaký čas sa pozriem na to znova a možno prehodnotím moje rozhodnutie. ()

Makky

Všetko je tisíc krát videné, nejde o príliš originálny kúsok. Exorcizmus som videl vo filme toľko krát, že hádam aj sám to už zvládnem. Asi ako všetci hrdinovia podobných filmov, ktorí si zoberú do rúk nejakú anitbubu knihu, niečo zarecitujú a pekelní démoni padajú na hubu. Awoken ničím nevybočuje zo šedého priemeru. Pravdou zostáva, že film poteší dobrými poznanými postupmi, občas poteší skvelou ľakačkou a na neskorý večer je ako stvorený. 2/3* ()

dubinak

Konečně démonický film, který má závan svěžího nápadu a nabízí v dnešních temných časech hororového žánru aspoň trochu originality. Sice to ve mně stylem nebo různými výjevy evokovalo jiné filmy, jmenovitě například nový Amityville, Eli nebo Oculus. Nicméně, zajistilo si to moji pozornost po celou dobu stopáže. Závěr s odhalením pointy je sice už taková ta nutnost nějak to na tom papíře zakončit, takže nemůžu říct, že by to byl nějaký šokantní požitek a vím, že za pár dní už si ho asi ani nevybavím. Každopádně, nějak chci u tohoto snímku přivřít oči a trochu mu přilepšit, na to že jsem k němu přišla jako slepá k houslím a solidně si ho užila, ()

PavelVanekArt

Pár dobrých momentů to mělo, ale celkově to byl slabej possession s typicky vykripleným exorcismem a všema těma cliché kolem. 2* a.k.a 25% ()

Reanimated odpad!

Tak tohle je totální chujovina. Nesympatičtí ochotníci se po celou stopáž chovají jako totální idioti, dávkování indícií jak z nějaké béčkové hororov hry. Atmosféra a děs nula. Rozhodně nedoporučuju. ()

sedm.1

Téma spánkové nemoci není pro hororový žánr z těch nejobvyklejších, a proto jsem se tak trochu těšil na netuctovější, nápaditější a hlavně zajímavější podívanou, čerpající třeba i něco z příběhu Ruského spánkového experimentu, jenže ve výsledku tento film nic takového nenabízí a v podstatě se tak nakonec jedná přesně o to, v co jsem doufal, že to nebude, tedy tuctová, nenápaditá a hlavně nezajímavá žánrovka o posednutí démonem, jejíž podstata, vývoj a ani pointa nenabízí nic, co by dokázalo potencionálního diváka nějak vytrhnout ze stereotypu podobných snímků. K nějakým pozitivnějším dojmům pak nenapomáhá ani casting, a to především kvůli velmi nesympatické ústřední hrdince, ale aby to nebylo jen na ní, tak on se tu vlastně nevyskytuje vůbec nikdo z přítomných herců, kdo by dokázal na sebe strhnout nějakou výraznější pozornost. To samé platí ovšem i pro postavy, tedy nezajímavé, obyčejné a předvídatelné figurky, co nemají co nabídnout. Pointa jinak nepřináší nějaký pořádný kolotoč, navíc tu máme happyend jako kráva, takže ani to nepřinese plusové body, no a co se týče efektů, pár protočených očí na zadek neposadí, takže i v tomto ohledu se jedná o takovou rutinní záležitost. Abych ale jen nekritizoval, tak minimálně pochválit musím určitě zvolené prostředí, díky kterému navíc získává na působivosti i atmosféra a opomenout nechci ani pár momentů napětí a nějakou tu lekačku, což vše vytahuje tuto záležitost na snesitelný průměr, k čemuž přispívá i velmi krátká stopáž, takže celkově asi OK, ale za žádnou výjimečnou žánrovou událost Awoken rozhodně bohužel považovat nelze. ()

Kienast

Solidní, jako fakt solidní. Nečekáš nic a dostaneš víc. Atmosféru to mělo, dozvěděl jsem se něco o insomnii. Na to že je debut režiséra Phillipse, tak klobouček. příště mu, ale dejte víc peněz ať vyšperkuje závěr. Solidní, jako fakt solidní silnější tři hvězdy. 6/10 ()

bari68

Nepodarený výplod, ktorý chcel strašiť, desiť, príjemne baviť, ale opak bol pravdou. Napriek tomu , že film nemá ani hoďku a pol, tak nudí, miestami irituje a ju už na vymietačšké ,,horory,, začínam byť pomaly už alergický. ()

borec999

Nenechajte sa odradiť malým počtom videní medzi užívateľmi ani 50% a choďte do toho. Dostanete jednoduchý no zrozumiteľný dej, ale hlavne výbornú, hutnú atmosféru a dostatok napätia. Bez artových fantasmagórií a bez zbytočných nezmyslov. Len priamočiare a funkčné strašenie, navyše na pomery Austrálie dobre natočené a aj v pohode odohraté. Veľmi sympatický, malý horor ktorému sa vzhľadom na nižší rozpočet snáď ani nedá nič vytknúť. A keď ešte k tomu máte radi príbehy o démonických posadnutiach spojené s exorcizmom tak máte vyhraté. 75-80% a poctivé 4* ()

666Carnage

Docela slušná vyháněčka démona z lidí co trpí spánkovou poruchou. Film je sice trochu pomalejší ale má svoje kouzlo v atmosféře a docela zajímavém finále. Na jedno shlédnutí docela slušná podívaná z Austrálie. 65% ()

Flopik

Asi to bolo tým že som po prečítaní komentárov do toho išiel s nadšením alebo sa ľudia pomýlili a komentáre chceli písať inde. Celý film sú viac menej len kecy nesympatických hercov ( fakt by som chcel asi veľa, ale nemohli dať radšej nejakú peknú ženu.. ) . Téma je moja obľúbená rád by som prilepšoval ale nemôžem.Prečo nerozvinuli aspoň viac tú legendu o démonovi. Nezaujímavé postavy umierajú , masky dobré ale málo. Démon má akurát tak biele oči, no wow strašné. No a záverečný batlle of latina ma rozsekal smiechom skoro k slzám. 2* ale treba povedať že na neznámu novinku s malým rozpočtom nestratíte pozretím nič. ()

bozka10

Hrozná nuda,atmosféra nulová,hrozné herecké výkony,lakačky vôbec nefungujú.No a konec bol až trápny.Naivná hovadina. ()

Rathalos

Australcania sa nemusia hanbit za filmy v tomto zanri,lebo aj Awoken ma svoje kvality predovsetkym v atmosfere,ktora je perfektne navodena,napinava a desiva,k tomu sa pridali nejake tie lakacky,dobre herecke vykony a aj samotne prostredie,kde sa to odohrava posobi strasidelne,skoda len,ze tvorcovia neskratili trochu tie dristy okolo toho a nedali viac priestoru tej demonickej casti a exorcizmu,ale samozrejme nevadi,ako horor to fungovalo takmer dokonale...:-) ()

Johny M.

Horor začínal se slušným hodnocením a ohlasy, minimálně od pár lidí, který se docela vyznaj. Awoken rozhodně nezklamal; vzhledem k žánru spíš příjemně překvapil. Pak přišlo pár 'odborníků' jako livingdead, psyhor a pár dalších a hodnocení šlo dolů... nenechte se odradit, minimálně za jedno shlídnutí to stojí... slušný 4* ()

helraiser

Pro mě rozhodně velké překvapení, které jsem ani v nejmenším nečekal. Kvalitní filmek o posednutí demonem s několika opravdu povedenýmy scenama a především závěrečná čtvrthodinka je opravdu famózní. Démon se předvedl slušně a jeho řádění je povedené a v tomto ohledu jsem naprosto spokojen. Hodně slušná podívaná na dlouhý večer, která opravdu potěší. ()

CharlieSs

V pohodě. Démonické filmy o posedlosti jsou víceméně na jedno brdo, ale kombinaci se spánkovou poruchou jsem viděla poprvé. Opět je tu ta věc - když něco nevidíš, neznamená to, že to neexistuje. Zajímalo by mě, kdy se tohle lidi naučí. :-) ()

Vabr odpad!

Podíval jsem se na tento film jen proto, abych znal více australských hororů. Už ten nápad s problémem se spánkem je tak příšerně ohraný a špatný. Proč to furt dělají?! I ta délka tomu napovídá. Asi po půl hodině jsme to skipnuli. A stejně se nic nestalo. Strašně nudné, prvoplánové, trapné a nezajímavé. Hrozně klišoidní. Celkově se mi zdá, že Austrálie dělá dost divný filmy/seriály. VYHODNOCENÍ: UŽ MĚ FAKT SE*OU FILMY S NÁPADEM NESPAVOSTÍ!!! ()

Rockerman

Souboj zaklínadel, to tu ještě nebylo! jedno se snaží démona vypudit, druhé zachránit. Chudák Iddimu nevěděl, kam se vrtnout. Místo pro horor jak stvořené, ale atmosféra tomuto průměrnému filmu většinou chybí. ()