Půlnoční kovboj

Midnight Cowboy

Polnočný kovboj

USA, 1969, 113 min

Nie príliš lichotivý obraz Ameriky, ktorý je v silnom kontraste s predstavami a bežnými predkladanými sloganmi typu - Amerika zem zasľúbená či Amerika krajina neobmedzených možností. Hlavný hrdina sníva o lepšom živote na východe v New Yorku , ale krutá realita ho zráža na kolená každým dňom viac a viac. Pouličný mrzák a zlodejíček, s ktorým sa dá dokopy je v podaní D. Hoffmana maximálne presvedčivý. Určite jedna z jeho najlepších a nezabudnuteľných postáv. Takýchto krutých príbehov sa v Amerike odohralo a odohrávajú milióny a my poznáme väčšinou len tie opačné a úspešné. Je potrebné poznať i druhú stranu mince...Film 80%. Výkon D. Hoffmana - 100%.(26.12.2013)

Klasika šedesátých let, která ani po letech neztralita moc ze svého kouzla. Příběh nese veškeré rysy své doby (sexuální odvážlivost, drogy, smutné konce...). Mladý kovboj si přijede do New Yorku splnit sny, místo toho nalézá zklamání a hořký konec, když mu na cestě na Floridu v autobuse zemře jeho tuberkolozou nemocný přítel. Výborné výkony Hoffmana (kde tenhle herec zahrál špatně?) a Voighta. Film získal Oscary za nejlepší film, režii a scénář........(28.9.2007)

Schlesinger zobrazuje New York jako postupně se rozkládající mršinu. Hnusná, hnijící, zapáchající, přesto kdesi hluboko v nitru lidsky hřejivá. Anebo to jsou jenom červi rozežírající ji zevnitř? Film stále stejně sugestivní jako před osmatřiceti lety. Bordel, špína, boj o přežití, boj o to, zůstat člověkem. Změnilo se vůbec něco od středověku nebo jsou lidé v jádru stále stejně zkažení, vedou stejně zhýralý život? Jsem skeptik, z viděného na mě padá splín, ale stále mám na paměti větu „šťastní lidé problémy řeší, nešťastní na ně myslí“. Ten film má pořád co říct a zatím žádný jiný to nedokázal říct se stejnou naléhavostí. Nikdy mě nepřestane fascinovat odvaha Dustina Hoffmana, jenž po Absolventovi jako miláček statisíců fanynek přijal roli člověka, kterého byste se na ulici štítili jen překročit. Jet na Floridu, vidět palmy. Když klesnete tak nízko, ke štěstí vám stačí tak málo. 90% Zajímavé komentáře: Radko, Triple H(17.6.2008)

Z tohoto filmu sálá čirá beznaděj (a to jsou ty nejhorší scény - znásilnění a sexuální zneužívání - znázorněny jen v náznacích). Dokonalé vystihnutí atmosféry New Yorku 70.let s výborným Dustinem Hoffmanem. Co se týče Jona Voighta, vidět ho v této mladé verzi se prakticky rovná dívat se do tváře Angelině Jolie. Přes všudepřítomnou atmosféru krize, deprese a nesplněných snů mě zaujaly některé především výtvarně zajímavé scény - podivná psychodelická party (za účasti Ultra Violet) nebo počáteční sexuální scéna podbarvená přepínáním televizních kanálů.(29.1.2011)

Z jedné části klasické sociální drama své doby, ze strany druhé docela neobvyklý příběh, který jednodznačně stojí na herectví dvou ústředních postav. A především Dustin Hoffman je ve své roli jako vždy obrovsky charizmatický, i když je jeho postava značně rozporuplná a pro diváka možná trochu špatně čitelná. O to víc ale zajímavá. 7/10(30.6.2014)

• - Aby kulhání vypadalo v různých záběrech stejně, strčil si Dustin Hoffman do boty oblázky. (džanik)

• - Jediný film s označením “X“ (až od 17ti let), který získal Oskara pro “Nejlepší film“. V roce 1971 už ovšem nesl známku “R“ (diváci do 17ti let musí mít doprovod rodiče, resp. zákonného zástupce) bez toho, aniž by se něco měnilo. (džanik)

• - O roli Joe Bucka měl velký zájem Warren Beatty, ale John Schlesinger byl toho názoru, že na to, aby byl v roli uvěřitelný, je příliš slavný. (džanik)