Půlnoční kovboj

Midnight Cowboy

Polnočný kovboj

USA, 1969, 113 min

Film o tom, ako sa sny zrážajú s tvrdou realitou, o podivnom priateľstve idealistického "kovboja" Voighta kráčajúceho do vysnívaného New Yorku, ktorý končí ako skrachovaný gigolo, a ťažko chorého, krívajúceho zlodeja a podvodníka Hoffmana. Expresívny trip skutočným a snovým veľkomestom, na ktorý sa miestami ťažko díva.(23.12.2013)

Skvělé herecké výkony Voighta a Hoffmana, smutný příběh o přátelství dvou na první pohled odlišných (na duhý minimálně stejně osamělých) lidí na okraji společnosti, atmosféra 60.let (drogy, design), chytlavá písnička jako ústřední hudební motiv, lákavá kombinace klasického vyprávění a psychadelického experimentu. Tenhle film je prostě kombinací všemožných osvědčených postupů (ve své době jistě tak osvědčené nebyly, a mělo ještě větší punc originality). Je to tak trochu pohádka o naivním buranovi, který přijede hledat štěstí do velkého města. Smutná, depresivní pohádka.(7.5.2006)

Už dlouho jsem neviděla tak výbornej nezávislej filmeček. Dustin Hoffman a Jon Voight jsou oba ve svých rolích naprosto skvělí a celý film výjimečně věrně zachycuje dobu střízlivění ze zlatých šedesátých (hippies, drogy, sex...). Mimochodem ta psychedelická scéna z nočního drogového podniku vypadá jako by ji Schlesinger sám natočil pod vlivem nějaké omamné látky a je prostě dokonalá, konečně mám opravdový sugestivní zážitek, jak to vypadá po požití drogy.(26.3.2005)

Proslulý oscarový majstrštyk o síle přátelství a nenaplněném snu o lepším žití. Pokud bych měl vybrat jediný film, který nejlépe zobrazuje atmosféru americké společnosti konce 60.let, její depresi, podvědomého traumatu z vietnamské války, religiózního pobláznění, sociálních rozdílů, nástupu hippies a psychedelické hudební éry, vyberu tento. New York v žádném jiném filmu nebyl tak špinavou stokou, v níž společenští vyděděnci snili o prosluněné Floridě. A Dustin Hoffman měl dostat za svoji brilantně zahranou (a napsanou) roli Oscara.(2.3.2010)

Naivní "texman" sužovaný svými vzpomínkami a newyorskou ulicí protřelý mrzák se setkávají uprostřed chaosu všedního dne a snaží si najít své malé místečko na slunci ať to stojí, co to stojí. Každý z nich má jiný sen, ale oba spojí touha po přežití a nakonec i pevné přátelství. Zdánlivě obyčejný příběh, podaný ovšem velice poutavě a nevšedně.(9.7.2009)

• - Jeden manažer studia napsal Johnu Schlesingerovi: "Kdybychom probrali scénář, přidali pár písní, byla by to skvělá věc pro Elvise Presleyho." měl o roli zájem, chtěl být považován za skutečného herce. Místo toho nakonec natočil propadák Change of Habit (1969), který také ukončil jeho herecké ambice. (džanik)

• - Dustin Hoffman byl do role Ratsa vybrán na základě mimobroadwayské “one-man show“ s názvem "Eh!", ve které ho v roce 1965 uviděl producent Jerome Hellman. (džanik)

• - Dustin Hoffman dal do jednoho záchvatu kašle tolik úsilí, až se pozvracel. (džanik)