Den, který změnil Norsko

(seriál)
  • Česko 22. července (festivalový název) (více)
Trailer
Drama / Historický
Norsko, 2020, 4 h 59 min (Minutáž: 47–53 min)

Alexandra Gjerpen, Øyvind Brandtzæg, Helga Guren, Marius Lien, Fredrik Høyer, Markus Tønseth, Mette Langfeldt Arnstad, Pia Borgli, (více)

Epizody(6)

Rekonstrukce událostí dne 22. července, kdy Anders Breivik nejprve zabil sedm lidí bombovým útokem nedaleko vládních budov v Oslu a následně zastřelil 69 dětí na táboře na ostrově Utøya. Místo Breivika však sledujeme několik fiktivních postav reprezentujících obyvatele Norska, kteří se museli s následky katastrofy bezprostředně vypořádat. O útocích už vznikl stejnojmenný film Paula Greengrasse a také thriller Utøya. Seriál norské veřejnoprávní televize, který sklidil letošní hlavní národní televizní ocenění, se však soustředí na to, co útokům předcházelo a co po nich následovalo. „Není to příběh o jednom teroristovi, ale o nás ostatních Norech,“ popisuje Ivar Køhn, šéf dramatické tvorby NRK. Seriál ukazuje práci zaměstnanců nemocnice v Oslu, která byla dne 22. července silně přetížená, kromě doktorů vidíme zapojené i uklízeče – migranty, zprvu vyděšené, že vraždil muslim. Sledujeme také novináře při výjimečných dilematech, policisty při prohledávání ostrova po tragédii nebo extrémně pravicové blogery patřící ke stejné online komunitě jako masový vrah. (Serial Killer)

Trailer

Arsenal83

Sklamanie z toho, že som očakával, ako sa bude riešiť Breivik, kde skrsli jeho plány, ako to naplánoval, čo bolo v pozadí, ako to celé prebehlo. Lebo film máme, ale v seriáli to mohlo byť podrobnejšie. Žiaľ tento seriál v podstate nie je o Breivikovi vôbec, je o dopade jeho činu na spoločnosť, na lekárov, zdravotníkov, policajtov, novinárov, pozostalých. A hlavne sa tu prezentujú slniečkári, lebo čin jedného blázna sa bude riešiť desaťročia, činy iných bláznov z druhej strany, ktorí konajú na pravidelnej báze, sa filmovo ani seriálovo skoro nerieši. Ak mám však hodnotiť na základe dojmu, tak seriál nepriniesol žiadne emócie, okrem popisu udalosti na konci samotnej série. No pri udalosti, kde zahynuli desiatky mladých ľudí by sa patrilo ukázať viac. Bolo to však suché, také fakt severské. ()

*CARNIFEX*

Seriál myšlienkovo vyskladaný na princípe snímku “22 July”, čiže (takmer) bez akéhokoľvek záberu na zápornú postavu. Žiadna propaganda, žiadne prezentovanie myšlienok z manifestu, ktorý zišiel z chorej hlavy chorého jedinca. Toto je o dopade na políciu, lekárstvo, škosltvo, no najmä o osudoch obyčajných ľudí. Každý štvrtý Nór je úzko prepojený s týmto ohavným činom. ()

mcac88

Upřímně je to 6 hodin o Brejvikovi bez Brejvika, toho tam neuvidíte ani sekundu, čekal jsem nějaký prequel co všechno Brejvik musel udělat, než spáchal tento zločin, pořízení zbrojního průkazu, shánění zbraní (dokonce i v Praze), z čeho čerpal k napsání manifestu, výroba bomby a všechno, nic takového tam není, ale můžete si vychutnat úmrtí a vyšetřování nějakého no name kluka co spadl z lešení, pak si užijete novinařinu a to je tak vše, to hlavní, tedy Brejvik na Utoyi tam vlastně vůbec není, to je jak natočit Černobyl kde by bylo jen vyšetřování, ale 3 hvězdy si zaslouží ()