Reklama

Reklama

Den, který změnil Norsko

(seriál)
  • Česko 22. července (festivalový název) (více)
Trailer 1
Norsko, 2020, 4 h 59 min (Minutáž: 47–53 min)

Hrají:

Alexandra Gjerpen, Øyvind Brandtzæg, Helga Guren, Marius Lien, Fredrik Høyer, Markus Tønseth, Mette Langfeldt Arnstad, Pia Borgli, Ane Skumsvoll (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Rekonstrukce událostí dne 22. července, kdy Anders Breivik nejprve zabil sedm lidí bombovým útokem nedaleko vládních budov v Oslu a následně zastřelil 69 dětí na táboře na ostrově Utøya. Místo Breivika však sledujeme několik fiktivních postav reprezentujících obyvatele Norska, kteří se museli s následky katastrofy bezprostředně vypořádat. O útocích už vznikl stejnojmenný film Paula Greengrasse a také thriller Utøya. Seriál norské veřejnoprávní televize, který sklidil letošní hlavní národní televizní ocenění, se však soustředí na to, co útokům předcházelo a co po nich následovalo. „Není to příběh o jednom teroristovi, ale o nás ostatních Norech,“ popisuje Ivar Køhn, šéf dramatické tvorby NRK. Seriál ukazuje práci zaměstnanců nemocnice v Oslu, která byla dne 22. července silně přetížená, kromě doktorů vidíme zapojené i uklízeče – migranty, zprvu vyděšené, že vraždil muslim. Sledujeme také novináře při výjimečných dilematech, policisty při prohledávání ostrova po tragédii nebo extrémně pravicové blogery patřící ke stejné online komunitě jako masový vrah. (Serial Killer)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (9)

mcac88 

všechny recenze uživatele

Upřímně je to 6 hodin o Brejvikovi bez Brejvika, toho tam neuvidíte ani sekundu, čekal jsem nějaký prequel co všechno Brejvik musel udělat, než spáchal tento zločin, pořízení zbrojního průkazu, shánění zbraní (dokonce i v Praze), z čeho čerpal k napsání manifestu, výroba bomby a všechno, nic takového tam není, ale můžete si vychutnat úmrtí a vyšetřování nějakého no name kluka co spadl z lešení, pak si užijete novinařinu a to je tak vše, to hlavní, tedy Brejvik na Utoyi tam vlastně vůbec není, to je jak natočit Černobyl kde by bylo jen vyšetřování, ale 3 hvězdy si zaslouží ()

Vajonek 

všechny recenze uživatele

Už delší dobu jsem se chtěla podívat na něco, co popisuje události 22. července. Jsem ráda, že jsem nakonec jako první věc zvolila tuto minisérii. Je velmi působivá v tom, jak na masakr nahlíží očima běžných občanů různých povolání, životních situací, názorů, jak otvírá spoustu různorodých otázek a neřeší zdaleka "jen" téma pravicového extremismu, radikalismu, terorismu. Nakonec je možná mnohem působivější a vyvolá více emocí i různých otázek, když si "prožijeme" nějaký ten čas před, během i po tragédii s několika lidmi, kteří ač nebyli přímo oběťmi, masakr se jich nějakým způsobem dotkl, než kdybychom sledovali třeba dvě hodiny samotného řádění teroristy na ostrově (čímž nevylučuji, že se ráda výhledově podívám i na nějaký ten počin, který věc zase řeší více pohledem samotných nevinných obětí přímo z ostrova). V pojetí, které bylo zvoleno v této minisérii, je každopádně krásně vidět, jak ta věc, bez většího přehánění, opravdu zasáhla a do značné míry změnila celé Norsko... Příjemně civilní herecké výkony, věřila jsem těm lidem to nechápání, překvapení, zmatek, strach, bolest... Také se mi například líbila doprovodná hudba. A oceňuji i popisky na konci posledního dílu, které pěkně připomněly a shrnuly, co a proč měly ty které postavy v minisérii představovat (podařilo se tady přesně to, co v některých počinech podle skutečné události trochu postrádám - divákovi se přizná, že jsou tu některé věci smyšlené nebo jen volně inspirované skutečností, zároveň se přiblíží důvod, takže není divák zmaten, ví, "co dostal a proč"). 85 %. ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Seriál myšlienkovo vyskladaný na princípe snímku “22 July”, čiže (takmer) bez akéhokoľvek záberu na zápornú postavu. Žiadna propaganda, žiadne prezentovanie myšlienok z manifestu, ktorý zišiel z chorej hlavy chorého jedinca. Toto je o dopade na políciu, lekárstvo, škosltvo, no najmä o osudoch obyčajných ľudí. Každý štvrtý Nór je úzko prepojený s týmto ohavným činom. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Poutavá seriálová rekonstrukce, která zpracovává nechvalně známý, teroristický útok. Seriál se ukazuje události před i dlouho po útoku a až zbytečně moc se zaměřuje na vedlejší postavy a jejich příběhy, Breivik je neviditelné zlo a samotný útok a jeho následky jsou spíše vedlejší. Pořád ale velice dobře natočené a dostatečně zajímavé jen bych vše osekal a zaměřil se na podstatné. ()

Pepi74 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Za mě promarněná šance. Autoři mohli ukázat kam může vést fanatizmus ať už je jakýkoliv. A tady je spousta no name postav, které se veskrze hroutí (což chápu) ale děj nikam neposouvají a ani nenabízejí řešení. Do toho příběh chlapce co "spadne z lešení", který s tím nemá nic společného. Jako kdyby udělali 90 minutový film, vypustili polovinu zbytečných postav tak bych dal plný počet. Ale takhle pouze dvě. ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama