VOD (1)

Parta ne zrovna úspěšných broadwayských herců rozvíří poklidný život městečka v Indianě, když se zastane studentky, která chce jenom vyrazit na ples se svojí přítelkyní. (Netflix)

Trailer 3

Marze

Aktuální politicky aktivistický film, který se snaží překonávat rozdíly třídní, kulturní , sexuální nebo genderu. Snaží upoutat snad každého diváka. "Straight" hetero romantika, která nevybočuje z normálu, queer, sebepřijetí, emoce. Nevyváženě míchá různé styly. Písničky byly takové utahaně muzikálové. Taneční čísla jsou nasnímána pro mě rychlým rušivým střihem. Slavný muzikál Pomáda z 80.let proměnil feministické paradigma nejen v USA. John Travolta vezme slušnou dívku do "moderního" života a naučí jí žít nevázaný sexuální život . Ženy tak byly sexuálně osvobozeny. Klesl význam rodiny, prudce klesla porodnost (normou pro středostavovskou rodinu bylo jedno dítě). Do USA byly příjímány miliony imigrantů ze střední Ameriky, Afriky, Asie a Arábie. Nyní je původní bílá "bigotní" protestantská kultura v menšině. Podle sociologů jako minorita začíná být ohrožena či dokonce diskriminována "novými hodnotami" přistěhovalců a proto volili prezidenta Trumpa. A právě skupina extravagantních kosmopolitních multikulturních umělců z Broadwaye přijela udělat vítr ve zbytcích původní protestantské kultury v "zapadákově" fiktivního městečka Edgewater v Indianě. Tento stát je výjimečný v tom, že zde ještě má většinu bílé obyvatelstvo a převážná většina obyvatel se řadí k protestantům. Značný vliv však má i římskokatolická církev, jejíž přítomnost je zvýrazněna i existencí jedné z nejvýznamnější katolických vysokých škol v USA, University of Notre Dame ve městě South Bend. Ve velkých městech dominují největší protestantské proudy a katolíci, na venkově mají silnou pozici evangelikálové a další (ultra)konzervativní protestantské směry. Výraz "prom" v USA znamená to samé jako u nás maturitní večírek. Pobožná předsedkyně rodičovského sdružení ples zakáže proto, že jedna z teen dívek je lesba a plánuje přijít s přítelkyní. Nadějí je milý ředitel školy. Zároveň se v New Yorku hraje muzikál o životě bývalé první dámy Eleanor Rooseveltové a je to propadák. Stárnoucí do sebe zahleděná hvězda Dee Dee v podání Meryl Streepové a dobrosrdečný narcis Barry (James Corden) jsou naštvaní. Vyrazí chudinsky busem dělat aktivismus a jedou pomáhat queer komunitě do Edgewateru. Přidá se tanečnice Angie (Nicole Kidmanová) a zkrachovalý sitkomový herec Trent (Andrew Rannells). V Edgewateru ale místní o jejich pomoc nestojí. Umělci jsou zklamáni , že ubytování není ve wellnessovém hotelu. V prvních 40 minutách stojí zábava přávě na střetu barevně křiklavě oblečených, sebestředných, pošetilých, od reality odtržených umělců a "bigotního", bez přehánění vystupujícího obyvatelstva. Film zde náhle udělá stylový zvrat. Nadsázku a satiru vystřídá slzení. Postavy se začnou intimně odkrývat. Nejviditelnější melancholickou změnou projde Meryl Streepová. Celé se to tematicky dost rozjede do odboček a moc to na sebe nenavazuje. Stěží si dovedu představit úspěch filmu v zemích, které jsou tzv. homofobní. Je zajímavé si povšimnout , že tyto země jsou dlouhodobě životaschopné bez postupného masového nahrazování svých obyvatel a kultury přistěhovalci, jako se to stalo v Americe, nebo obyvatelstvo ubývá jako třeba v Rusku nebo na Ukrajině, ale imigranti z přelidněné Afriky nebo z islámských zemí jsou nežádoucí. Zde jsou možná kořeny této "fobie" udržet význam rodiny a schopnosti reprodukce národa a pokračovat v kultuře předků, která ji staletí bránila a předávala z generace na generaci. Ale nejnovější poznatky možná ukazují, že homosexualita má v přírodě určitý účel a to podporovat malé komunity lidmi, kteří nejsou pohlceni starostmi o výchovu a výživu dětí. () (méně) (více)

Mr.Dogman

Asi hodne lidi tady nechape, ze ten film se snazi byt satirou o coastalni elite a jejich vnucovani liberanich idealu do casti Ameriky, ktera je vidi jen jako progresivni blaboly. Ale ten duvod, proc si ten film zaslouzi jen dve hvezdicky, je spise diky tomu, ze James Corden je naprosta karikatura gayu a dela vice skody, nez dobra pro LGBTQ komunitu. ()

Dale

Vyzerá to, že tu pôjdem riadne proti prúdu, ale je mi to jedno. Takýto úžasne pozitívny film som v tejto dobe potreboval. Vyvolal vo mne toľko rôznych emócií, ako už dávno žiadny iný. Aj keď nejaké slabé miesta to malo, tak v závere ostali len superlatíva ako WONDERRFUL, EXTRAORDINARY, AMAZING. Jednak čo sa týka vizuálu, ktorý hýri toľkými farbami, že je to pastva pre oči, tak hudobne - všetky piesne boli úžasné a mám jednoznačne nový obľúbený soundtrack, ale hlavne čo sa týka posolstva, ktoré by sa mohlo zdať v dnešnej dobe už zbytočné (hlavne v US), ale zjavne to zbytočné nie je, práve naopak, je to veľmi potrebné, hlavne v našich končinách a väčšine postsocialistických štátoch. Kiež by sa názory ľudí dali zmeniť k lepšiemu jednou pesničkou, ako to bolo tu (to je jedno z tých slabších miest). ()

jezurka42

I’m as gay as a bucket of wigs. A bucket of them! Je to průvod zabalen do třpytek a velké duhové vlajky. Je to pochod, za to, kdo jsme a kým chceme být. Je to odchod, od cynismu, narcisismu, nenávisti a zloby. Je to příchod něčeho nového, hřejivého, nekonečného. Tohle je život a za ten je potřeba bojovat žít. Tak pojďme tančit a zpívat, pojďme se bavit a výskat. Pojďme prožívat a žít. Oslavujme sebe a ostatní, oslavujme to, že jsem tady a teď. Doba může být jakkoli temná a děsivá, ale pokud bude tvá mysl svěží a srdce bude oplývat všemi barvami duhy, bude se zdát být vše o něco lepší. A když ještě k tomu na té cestě potkáte čtyři broadwayské hvězdy, které jsou stejně nesnesitelné jako roztomilé a vtipné, nemůžete se přeci cítit zas až tak špatně. ()

pepo

The Prom je príjemný darček pre fanúšikov žánru. Aj napriek usadeniu príbehu na strednú školu netreba mať obavy z teroru z ranku prvých dvoch častí High School Musical. Je remeselne kvalitne ošetrený, z drtivej väčšiny dobre zahratý a má aj spoločenský presah na niekoľkých úrovniach. Celý čas ale cítiť, že sa tvorcovia snažili povedať až príliš a často sa im ich dielo rozpadá. Je to proste taký pekný gýč na rozveselenie počas zlých časov a naladenie sa na vianočnú náladu. To síce nie je málo, ale potenciál bol omnoho väčší. Alebo som sa iba príliš tešil. 6/10 ()

• Dee Dee v písni „It's not about me“ zpívá o tom, že noviny o ni jednou napsaly, že je již příliš stará na to, aby hrála Evu Perón v muzikálu „Evita“. Meryl Streep, která hraje Dee Dee, měla kdysi velmi blízko k tomu, aby získala roli Evy Perón ve filmové adaptaci Evita (1996). Nakonec se rozhodovalo mezi ní a Madonnou, která byla později do role obsazena. Jedním z faktorů, proč se tvůrci rozhodli pro Madonnu, bylo právě i to, že Streep byla výrazně starší. (jezurka42)

Související novinky

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

03.02.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 78. ročník Zlatých glóbů. A stále výrazněji se ukazuje, že streamovací služby v těchto oceněních upevňují svou pozici. Netflix si letos… (více)