Agatha Christie: Plavý kůň (TV seriál)

The Pale Horse

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2020, 1 h 57 min (Minutáž: 58–59 min)

Předlohu jsem samozřejmě četl (a samozřejmě už je to fakt dlouho, takže samozřejmě nevím, k jakým změnám došlo), ale jde rozhodně o jednu z těch vůbec nejlepších a mnou nejoblíbenějších Agathiných knih. A rozhodně se taky jedná o nejlepší adaptaci od prvních a dosud nepřekonatelných Černoušků, kteří jsou stále naprosto fenomenální. Tahle verze Plavého koně se opravdu vydařila. Vynikající obsazení je samozřejmostí, atmosféra je vynikající a pohlcující, povedlo se jí fantasticky přenést i do této adaptace, takže jsem náramně spokojený. Nechybějí ani mimořádně krásné venkovské exteriéry a samozřejmě zápletka, která je prostě výborná. Navíc to má jen dvě hodiny, takže se to dá perfektně stihnout na hned a nestačí to nudit. Já jsem si užil každou minutu a musím říct, že tohle zpracování je skutečně mimořádně povedené. Za mě obrovská spokojenost. 95%.(22.2.2020)

• rikitiki

Bu, bu, bu, čarodějnice jdou! Detektivka je ozvláštněná strašidelnými prvky v podobě čarodějnic, voodoo panenek ze slámy a věštění. Nevadilo by, leč zpracování je spíš legrační než děsivé. Snová vize hlavního hrdiny, kdy vidí postavu krále z masopustu, který vypadá jako něco, co uteklo z Arcimboldova obrazu, je k smíchu. Řídký děj je nastavovaný na neúnosnou míru. Závěrečný twist z vyprávění trčí už dlouho před tím, než k němu dojde. SHRNUTÍ: Pokud se oženíš z nesprávných důvodů, málokdy to mívá dobré konce.(11.2.2021)

V náznaku maličko démonické - alespoň zpočátku ... s pěknými a vcelku působivě snímanými exteriéry i interiéry ... nicméně poněkud prkenné - alespoň co se hlavního hrdiny dotýká ... přičemž druhý díl s ubíhajícími minutami ztrácí energii i atmosféru a takřka z posledních sil doklopýtá k závěru, který z mého pohledu není zcela jednoznačný (snad i úmyslně - ale třeba jsem jenom nedávala pozor). Nejsem si jistá, zdali by Agatha Christie měla zrovna z téhle adaptace radost. Slabší 3*(12.1.2021)

• vesper001

Smrt k životu patří, předtím je ale žádoucí, aby bytosti byly živé. Tím by se dal shrnout hlavní problém téhle neživotné adaptace a mrtvolných postav. Nové, naleštěné, křečovité a rádobyumělecké zpracování Plavého koně, který je sám o sobě tak temný, originální a překvapující, že každé další vylepšení je o jedno vylepšení navíc. Ze všeho nejhorší je ale toporný výkon koženého Marka, který vypadá jako by jel na koňských sedativech. Jeho mimika se omezuje na tupý výraz a tupý výraz s mrkáním. I když ono se to mezi ostatními vyšinutými postavami ztratí. A stejně ztracený je i čas s tímto pastelkami pomalovaným koníkem. Možná by Sarah Phelps už měla přesedlat na jiného autora.(12.1.2021)

• CaptNemo

Ne, že by to bylo natočeno špatně. Narozdíl od mnohých televizních adaptací díla královny detektivek má toto atmosféru a celkem i napětí. Spousta flashbacků a snových představ však jako plevel zamořuje hlavní dějovou linku, až ji v druhé části zcela pohltí a já jsem nepochopil, jak, ale ani co přesně se stalo. To by se u adaptace díla autorky proslulé svoji precizností stávat nemělo.(8.1.2021)