poster

Pán tygrů (TV seriál)

 • USA

  Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Dokumentární / Krimi

USA, 2020, 5 h 58 min (Minutáž: 40–49 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • M.i.k.e
  ****

  jó,kolotočáři v US&A to jsou jiný kádři.Nejdřiv mě tenhle kousek nechával chladným,protože jsem čekal nějaký ne moc záživný dokument o ochráncích zvířat,ale nakonec je to dost zábavný pseudo reality bizár,který vypadá jako by ho napsali bratři Coenovi na tripu.I přesto,že je tu ale přehlídka těch největších egomaniaků a magorů.tak sem velmi často přemýšlel jestli mi některých z nich nemá být líto...80%(9.4.2020)

 • boshke
  ***

  Tak se mi dařilo odolávat tlaku svého okolí (jedna kamáradka, druhá kamarádka, třetí kamarádka, čtvrtá kamarádka; chlapi se na Tiger Kinga nekoukají? Nebo jen mají méně volného času?) cirka čtyři měsíce než jsem si řekl "Co dělat s celodenním bolehlavem? Ale tak jo, pustím si to a udělám si názor.". A musím říci, že to není ani ZDALEKA tak revoluční, převratné a senzační, jak se celý svět tváří... Co to vůbec je? "Dokumentární seriál o chovu velkých koček", jak píše Netflix? Určitě ne. Kočky jsou tu pouhou kulisou. Kdyby Joe a Carole sbírali známky, byl by to "dokumentární seriál o sbírání známek". Neoznačil bych to ani (investigativním) dokumentem. Tohle je panoptikum, reality show - Vyvolení: buranská edice. Nepřijde mi to ani bůh ví jak natočené, poskládané dohromady. Zpočátku jsem oceňoval absolutní nestrannost autorů, kdy jakékoli komentáře té které strany jsou prostě podávány bez jakéhokoli komentáře. Ve finále mi však přišlo, že to jen demonstruje nulovou investigativní ambici autorů: "Neměli bychom se k tomu všemu, co jsme natočili, nějak postavit, vyjádřit?" - "To je zbytečný. Podívej se na ten bizár. K tomu nemusíš nic dodávat."... Zároveň bych si dovolil zapochybovat o (absolutní) autentičnosti tohoto počinu. Zcela věřím, že všichni jsou takoví pošuci, jak jsou tam vykresleni, ale i sám pan producent Rick Kirkham říkal, že Joe se choval zcela jinak, když běžely kamery (aneb natáčíme Joe Exotic TV reality show, natáčíme natáčení Joe Exotic TV reality show a natáčíme natáčení natáčení Joe Exotic TV reality show). A zadruhé autentičnost vlastně nosného tématu celého seriálu - murder for hire. Když "dokumentaristé" natáčí tebe, tvého úhlavního nepřítele a člověka, u kterého si chceš vraždu objednat, tak si NEOBJEDNÁVÁŠ VRAŽDU V PŘÍMÉM PŘENOSU!!! Těším se, až to se svým okolím proberu, aby mi vysvětlili, co na tom na rozdíl ode mne vidí... 60%(19.7.2020)

 • Othello
  ****

  Seriál Tiger King není žádným neopakovatelným zjevením, za které je pokládán, jde jen o ukázkový případ toho, jak se má dělat dokument. Vybrání nosného tématu, získání důvěry všech zúčastněných a schopnost stát se součástí jejich prostoru, aby postupně zapomněli na všudypřítomnost dokumentujícího štábu. S trochou štěstí se pak ta dramaturgie udělá sama. Což se zde podařilo na jedničku. Ani náhodou se nejedná ale o čistou observaci, jsou zde klasické narativní zkratky, cross-cuty a celkem zjevně vyjevené nesympatie vůči protagonistově nemesis Carole Baskin a to i přesto, že autor dokumentu Eric Goode jakožto celoživotní ochránce zvířat, stojí fundamentálně na její straně. Scény, kde kamera pomalu sleduje její studené oči, zatímco něčí overvoice vyjmenovává důkazy pro to, že před lety zamordovala svého milionářského manžela či zpomalené záběry na to, jak se futruje s manželem krevetami poté, co Joe Exotic vyhrál v podstatě doživotí, budují nevybíravě monument všeobecného nepřítele vkusu a lidstva obecně. Samotný cirkus kolem Joe Exotica pak úžasně přispívá do mytologie "nejsvobodnější země na světě", odvrácené tváře amerického snu i do katalogu strašidelných tajemných rančů a k nim přiřazených postaviček, kde se může postavit někam vedle Wacco, Neverlandu či Spahn Ranche a zpětně dokazuje, nakolik přesně vykreslila podhoubí amerického venkova první série True Detective. PS: Osmý díl s nejtrapnějším člověkem na světě v roli moderátora je každopádně na odstřel. PPS: Jako nápovědu do začátku vám řeknu, že jediné více méně kladné postavy v seriálu poznáte dle toho, že jim chybí nadpoloviční část zubů nebo alespoň jedna končetina (do toho se nepočítá John Finlay, který nemá mentální kapacity na to stát se ani kladnou ani zápornou postavou) PPPS: setkáme se zde jednoznačně s nejhorším nájemným vrahem od časů našeho Citróna(4.7.2020)

 • dubinak
  ****

  Jako studentka amerikanistiky a anglistiky opravdu nestačím zírat, co všechno nám ve škole neříkají. Pokud jste si mysleli, že American dream je něco, co by chtěl zažít každý včetně vás, honem rychle po tomto dokumentu změníte názor. Za prvé, absolutně nemám páru, jak mohl někdo nashromáždit tolik materiálu a posléze nad tím strávit X stovek hodin a sestříhat to do smysluplného (to tady není asi to správné slovo) celistvého příběhu, který má tak neskutečně zvládnutou chronologii, že se vlastně každým dílem dozvídáte čím dál více šokující poznatky, aniž by vám je některá z předešlých částí vyspoilovala. Za druhé, nechápu a ani nechci pochopit osobnost Joea Exotic, jeho závislost neustálého bytí před kamerami, závislost na tygrech a hlavně na Carol Baskin. Tito lidé by měli nejlépe zemřít ještě v matčině lůně a záchranilo by to alesoň pár lidských duší od záhuby. Všechny moje pocity a dojmy se dají těžko shrnout do jednoho komentáře, a stejně byste mi ani nevěřili, protože tohle se musí zažít. Nikdy bych něvěřila, že mě takhle zaujme dokumentární seriál, ale veškerá ta bizarnost, nelidskost a neuvěřitelnost mě poháněla pouštět další a další díly. Dovolím si říct, že Tiger King není vhodný pro ty nejslabší žaludky a pokud nemáte rádi teplý burany, co nosí zbraň za opaskem i ve spaní a kandidují na prezidenta, radím tento nevídaný počin vynechat.(23.6.2020)

 • Hamaradža
  ***

  Spočiatku pestrofarebný bizár, ktorý svojimi nepredvídateľnými zvratmi zatajuje dych - keď si však na uletené postavy (s krízami stredného veku kvôli ktorým si dokazujú moc vlastníctvom exotických kocúrov) a ich vyostrené spory zvykneme, začne si človek všímať povrchný, bulvárny prístup dokumentaristov, ktorí od amerického "show-makingu" svojich postáv nemajú observačný odstup, ale sa stávajú jeho súčasťou. Nepriamo obviňujú ľudí zo zločinov o ktorých vine nie sú dôkazy, hľadajú senzácie, informácie naratívne dávkujú postupne tak, aby držali pozornosť diváka, skrátka, robia show. A mne tento prístup nepríde úplne seriózny.(12.5.2020)