poster

Svět podle Muchy

Dokumentární

Česko, 2020, 100 min (Televizní verze: 52 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hanka_M
  **

  Roman Vávra zklamal a nevytěžil téma - podobně jako to bylo u Bělohlávka. Moc si troufá a chce se svézt na jménech ze světa géniů, ale nestačí jim. A je to dost vidět. Režisér si vzal dost velké sousto, byť umělecky film nepůsobí zase tak špatně, ale má spoustu dramaturgických, faktografických, estetických, rozumových a hlavně FILMAŘSKÝCH nedostatků. Podobně, jako to bylo u Jiří Trnka - Nalezený přítel. Příliš mnoho cukru na poněkud slabé kafe. Vávra je trochu pro smích a z filmu trochu čiší i jeho /povaha/, čímž se staví na úroveň pouhého řemeslníka.(15.12.2020)

 • Othello
  **

  Určitě není nic špatného vytvořit dokument o Muchovi, problém je ovšem, když se prostě zaměňuje dokument s budováním pomníku a snaží se mermomocí skrze to maskovat skutečnost, že Mucha byl v lepším případě šikovný komerční umělec, v horším megalomanský kýčař. Pochopitelně pak, na rozdíl od dokumentů o význačných dobových autorech, si zde berou slovo zejména umělcovi potomci či jiní reklamní malíři namísto odborníků a kunsthistoriků. Tvůrcům přitom nedošlo, že něčí dílo nelze degradovat více než tím, že o něm necháme mluvit sebedůležitého street-artistu, což se jim tady dost přihodilo. Inscenované sekvence ze života Jiřího Trnky jsou šílená bolest. Na druhou stranu ty o Muchovi jsou nasimulovány poměrně dobře a já často nepoznal, že jsou inscenované a trochu se za to stydim.(3.1.2021)

 • - Dokument zahájil 33. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. (SONY_)

 • - Natáčelo se na jaře a v létě 2019 v České republice (například v bytě na Hradčanském náměstí v Praze, kde dlouhá léta žil Alfonsův syn Jiří Mucha), v Paříži, Japonsku a v USA. (Zdroj: 2media)

 • - Film vznikl v koprodukci Punk Filmu, České televize, ARTE a německé společnosti Maxim Film (producent Peter Roloff), ve spolupráci s Mucha Foundation, za podpory Fondu kinematografie, WOW Prague Film Fund, Plzeňského kraje, Jihomoravského kraje, statutárního města Brna. (Zdroj: 2media)