Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

snakepit

Sci-fi filmy 80tych rokov majú zvláštnu atmosféru a ani Blade Runner nie je výnimkou. Čo mi však neskutočne vadilo bol neuveriteľne rozťahaný dej, bez akejkoľvek akcie, ktorá by ho posunula dopredu. Ford tým dejom len jednoducho preplával, všetkých replikantov pochytal "akoby náhodou" a to už radšej ani nespomínam finálne zúčtovanie s Rutgerom Hauerom. O jeho nadčasovosti by som takiež pomlčal, nechápem ako si scenáristi mohli myslieť, žeby svet vypadal v roku 2017 takto nejako. Jediné, čo ma pobavilo boli reklamné nápisy ako Atari, alebo TDK, ale ak v budúcnosti dostanem chuť na sci-fi klasiku, určite zvolím radšej Mad Maxa, alebo Terminátora. ()

Asdas

Nechutne temné a depresívne sci-fi,ktoré sa vám dostane pod kožu!Záverečné slová toho replikanta si budem pamatať do konca života. ()

Mr.Roman

Nádhera, inak neviem ako nazvať tento snímok (Director´s cut z roku 1992), síce som ho až tak úplne nepochopil, no nemôžem sa dočkať čo si ho pozriem po druhý raz vo finálnom zostrihu kde mi bude jeho výpoveď o niečo jasnejšia a potom aj doplním komentár k nemu.. Tak dopozeral som ho a bola o niečo jasnejšia, film je to úžasný, len je trocha škoda pomalého tempa, ktoré síce niektorým scénam viac než pasuje, no nie úplne všetkým, lenže to je len drobná chybička krásy, mne výrazne neprekážala :) ()

Ernie_13

No totalne suhlasim s POMOm....dal som tomu sancu druhy raz po velmi dlhej dobe a?......brutalne som sa nudil...sci-fi zaner mam rad, ale toto bolo dejovo puste....2 hviezdicky za koniec a vystihnutie atmosfery...kult?.....kde?!!!? ()

Borecz

Jako fanoušek žánru jsem tento film z povinosti shlédl, ale bohužel musím konstatovat, že nemám nejmenší tušení, co by z něj mohlo dělat kultovní snímek. Zápletka není, přiznejme si, nikterak příliš originální, děj je extrémně a naprosto zbytečně rozvláčný, takže má člověk pocit, že se pořád nic neděje a celou dobu se nudí (ano, skutečně jsem skoro od začátku do konce nudil a čekal jsem, kdy už to skončí a to i v rádoby akčních scénách). Jediná zajímavá část přijde před koncem filmu, ovšem je okamžitě zadupána klišovitým, předvídatelným a nudným závěrem...Když jsem to teď všechno shrnul, tak mi připadá, že snad ani ty dvě hvězdičky si tento film nezaslouží. ()

Narg

Klasická a trochu filozofická sci-fi s úžasnou vizuální stránkou, extrémně pomalým dějem a mladým Harrisonem Fordem. Dnes již skoro kultovní snímek. ()

HEED

No je fakt že jsem u filmu asi v první polovině zaspal, probudil mě až krásný soundtrack, vizualní efekty jsou na tu dobu opravdu vypucované, dostal mě ten konec který mě nenechal jít pod 3 hvězdy. ()

MDesign odpad!

Neustála tma, všadeprítomný dážď, dym ako súčasť každého metra štvorcového, neóny, svetlomety a ázijci na každom kroku. Vízia budúcnosti? Skôr sa niekto v Hollywoode predávkoval liekmi. 117 minút rozťahanej nudy. Bohužiaľ niet aspektu, ktorý by som vedel vyzdvyhnúť. ()

Pitryx odpad!

Tak jsem se k tomuto veledílu po sedmnácti letech vrátil. Komentáře sem psané mi to nedaly. Takže nejprve komentář starý sedmnáct let. Začátek filmu je dobrý na efekty (město budoucnosti), pak se však celý film kecá a jen před koncem se něco děje. Efektů málo a i ty se soustřeďují na město. Slabý film. 13.II.93 sat 1 A nyní nový komentář. Jakože jsem se nudil již kdysi a film jsem sledoval jen tak mimo, tak jsem si to zopakoval a potřetí již nemíním. Děj je šíleně, ale skutečně šíleně pomalý, statický, prostě nuda a nuda. Efekty oceňuji, ale po čtvrt hodině se prostě ohledí a již není nač koukat. A kupodivu, ač mám od Vangelise skoro vše a poslouchám jej často, ani ta hudba se mi nelíbila. Je mi líto, ale já dávám odpad, protože skoro dvě hodiny nudy bez pořádné akce si nic jiného ani nezaslouží. Snad, za ty efekty 10%, ale jak jsem psal, je to pořád totéž dokola. Létající auta a déšť. Tak ať se jde, pan Scott do toho deště utopit i s celým Blade Runnerem i s panem Fordem, který se větší část filmu tváří jako pitomec a vysloveně se flinká. Howgh. CI 18122010 107451148+++Protože se chci podívat na ten nový film, tak jsem si tohle musel připomenout. Takže jsem to viděl zase až do konce a názor neměním. (květen 2023). ()

Mykhaluu

Well, well, well. Vidět to za komančů - po čemž jsem jako čtenář sci - fi toužil - zřejmě mám i kérku loga filmu. Atmosféra fajn. Triky nadčasové. Žel prvně jsem shlédl až v roce 2010 a ačkoliv se mi tam líbil Harrison víc, než Indy o dva dny dříve, tak nemám rád nepořádek! Na stole, ani ve filmových vizích budoucnosti! Je to ten styl Terry Gilliama a toho francouze z Galymatyáše, nevím jak se režisér jmenuje, ale prostě takhle si sci - fi nepředstavuji... Každopádně désť a zelené filtry!?! Hm! Kde jen...?!? Jo v Matrixu to bylo!! Kluci Wachovští, koukali jste na Blade Runnera? ;-) ()

Havala

Nemohl jsem filmu přijít na chuť. Hudba mi vůbec nesedla, chápu že to je asi klasika ale sorry, nudil jsem se. ()

jprmusic

Super sci-fi podívaná s vynikající Vangelisovou hudbou. Ale bacha, milovníci Hvězdných pěchot a podobných sci-fi akčních blbinek by měli Runnera vynechat, protože při něm budou usínat - jejich škoda :-) ()

Solomont

27.5.2011 Final Cut HDDVD - 86%, film jsem, i kvuli vysokemu hodnoceni zde, videl asi 4x, ale pokazde to byla ukrutna nuda az ted po shlednuti Final cutu, muzu prohlasit, ze se jedna o bajecnou scifi detektivku se skvelym R.Hauerem doporucuji ji dat jeste jednu sanci, nejlepe v HD ()

Coliseum

Alfa a omega sci-fi, vystavěná na jednoduchém, leč o to silnějším scénáři. Ridley si dal práci s kompaktní soudržností stěžejních složek filmu, totiž podmanivě hypnotickou hudbou (a zvukem obecně), neúnavně tepající ponurostí, naprosto famózní architekturou a jejich nervózně extatickým snímáním. Vzájemná koherence snese nejtěžší kritický kalibr a je jasné, že upozadění jakékoliv z nich by celkové atmosféře nevratně uškodilo. Na škodu není sekundární „romantická“ linka, působí oddychově a připravuje k dalšímu nádechu před ponořením do všeobklopující temné atmosféry. Hauer je jako Ten zlý par excellence, dá se bez nadsázky konstatovat, že výkon jakéhokoliv herce stoupá o několik tříd, hraje-li mu zápornou notu právě Rutger. Což u Forda platí dvojnásob, byť jsou jinak herecké výkony všech protagonistů stabilní a přesvědčivé. Člověk se po celou dobu nemůže zbavit vnitřního pnutí a na konci sám sebe přistihne v divně sklíčené náladě s mírně násilnickým šklebem ve tváři. Zvláštně vykreslená budoucnost, odpudivá a lákavá zároveň. Ještě jsem se úplně nerozhodl, jestli jí takovou chci. Miss Salome and the Snake je na cestě! ()

Mick

Blade Runner pro mne jako oddaného SF-fana samozřejmě představuje jeden ze Svatých Grálů žánru, ale také pro mne je určitým návratem do doby, kdy jsem ho poprvé (s otevřenou pusou) sledoval v prachbídné kvalitě n-té VHS-kopie a online dabingem Ondřeje Neffa na jednom z Miniconů (setkání SF fanů). Je tomu bezmála 25 let a teprve dnes, po dlouhé době, dokáži ocenit nesporné kvality filmu, který je díky svému dokonalému technickému zpracovaní skutečně nestárnoucím a triky zcela klidně válcuje i dnešní, CGI-made filmy... A to nemluvím o hereckých výkonech Harrisona Forda, Vangelisově soundtracku a celkové noir atmosféře tohoto opusu. Teprve blue-ray remasterovaná verze s directors cut mi poskytla dokonalý zažitek a také jsem si poprvé uvědomil některé věci, které mi kdysi unikaly. Jednorožec byl jednou z nich, a tím je také vyřešena jedna z hlavních otázek filmu :). Film má také jasné humanistické poselství přesahující rámec žánru. Rozhodně film z mé osobní TOP 10. Díky Ridley, díky Harrisone, díky Sean... All those ... moments will be lost in time, like tears...in rain... ()

Echoes

„I’v seen things…“ nic jiného mě na tomhle filmu nebavilo. Roztahané vyprávění o něčem, u kterého jsem se musel zvednout a protáhnout se (dvakrát). Naštěstí to prostředí bylo celkem hezké, tak se alespoň oko kochalo. Podruhé už ne (anebo s dekou a polštářkem). ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků