Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

papadoce

Legendárny Ridleyho Butch Cassidy a Sundance Kid v ženskom vydaní. Nikdy som nebol fanúšikom Geeny Davis, ale tieto role si obe baby užili. Je to klasická road movie o tom, že len maličkosť, jediný zlý moment, vás môže dostať na druhú stranu odkiaľ niet návratu. Thelma sa pripila, flirtovala s nesprávnym mužom, nedopadlo to a Louise ju zachránila pred brutálnym znásilnením, lenže za akú cenu. Film je tiež o nesprávne pochopenej slobode. O tom, že medzi slobodou a nesprávnymi krokmi je sakra rozdiel, ktorý treba rozpoznať ešte pred tragickým vyvrcholením, lebo vtedy to už nejde zastaviť. Film si vyslúžil šesť nominácií na cenu akadémie s jednou premenenou. Obrovskou devízou je záver, ktorý sa vidí iba málokedy. Za ten dávam jednu samostatnú obrovskú hviezdu. Thelme s Louise som ozaj držal palce, aby si to užili. Milujem ten záver, mal som husiu kožu. Chcel by som sedieť v tom aute s nimi. ()

Morgainne

Film, u kterého se mi líbila postupná přeměna hlavních hrdinek. Thelma, která byla původně zcela závislá na manželovi a nebyla schopná se sama rozhodnout, postupně přebírá část zodpovědnosti, vyloupí obchod a částečně zlomenou kamarádku zase vyburcuje k další naději na úspěch. Louise je proti tomu rázná už od začátku, ale postupně svou rozhodnost ztrácí. A úžasný neamerický konec dává filmu nový rozměr. ()

obscurite

Film s heslem na hlave: "Když cesta je cíl!" Je to nádherný snímek s osvobozující atmosférou a okouzlujícím humorem. Dlouho jsem se takhle nezasmál! Po chvilce si vás obě holky (přiznavám se, že mám slabost pro Susan Sarandon, ale ve spojení s Geenou Davis jsou obě neodolatelné) získají natolik, že stačí pouhá grimasa, pouhé pozvednutí obočí, abyste hned věděli, co se jim ted honí hlavou a trochu odtušili, kdy pozvednou bouchačky nebo kdy něco vykradou. ("Kdes vzala ten klobouk?".... "Ukradla jsem ho." ) A myslím, že dlouho nezapomenu na výrazy policistů a Darryla, když koukali na záznam Thelminy loupeže. :D A konec filmu zařazuji do mých top konců. Ridley, Susan, Geen, tohle se vám opravdu povedlo. Díky. ()

petite fille

mám rada prosté, civilné príbehy. mám rada hrdinov / hrdinky, ktorých konanie môžeme na prvý pohľad nemilosrdne odsúdiť, no pri detailnejšom skúmaní sa nám odhalia skryté motívy, čo ich poháňajú dopredu. to je asi môj ideál čo sa týka umenia vo všeobecnosti, teda komplexné zobrazenie. iba naozaj dobrí tvorcovia to dokážu uskutočniť v tomto duchu. v Thelme a Louise sa tak stalo. tento dojem ďalej zosilňuje to, že daný príbeh do života privádza skvele sa dopĺňajúce duo Susan Sarandon + Geena Davis a popri nich ako výborná šedá eminencia Harvey Keitel. vlastne nemám čo vytknúť, pretože je to jeden z tých filmov, čo v mojej duši zanechali skutočne silnú pečiatku. ()

habertek

Tak tenhle film zná snad každý a když nezná film tak zná alejspoň jména dvou hlavních hrdinek... Je to takový ten film, který ukazuje něco co by hodně z nás rádo udělalo. Prostě se najednou sbalit se svojí nejlepší kamarádkou/ kamarádem a jet bezhlavě a užít si svobody, jenže tahle cesta bez cíle se pro Thelmu a Louisu zvrtne ve chvíli, kdy zemře jeden dotěrný ožrala rukou jedné z nich...no nebudu to tady rozepisovat. Konec je dost smutný, dojemný a neodmyslitelně patří k tomuhle filmu... ()

Andinistka

Vynikající, po všech stránkách vynikající, nečekala jsem, že mě road movie s těmahle dvěma ženskýma tak nadchne. „Please, I have a wife and kids, please.“ „You do? Well, you´re lucky, you be sweet to ´em, especially your wife, my husband wasn´t sweet to me and look how I turned out.“ ()

Queendom

Srdcová záležitost s nehollywoodskym koncem. Možná je to film spíš pro ženský, ale ne v pejorativním slova smyslu. S kecama o feminismu se jděte bodnout. Thelma s Louise si sbalí saky paky a vyrazí na dámskou jízdu, během který zažijou víc, než za celej dosavadní život. Chudák Thelma jako představitelka typický nanynky s despotickym manželem teda určite. Louise si s sebou veze tajemství a drží si všechny, včetně fajnovýho šamstra, dost od těla a Thelmu, urvanou ze řetězu, hlídá líp než vlastní máma. Leč neuhlídá, takže průser je nevyhnutelnej. A jak už to s průserama bejvá, maj tendenci se nabalovat. S přibývajícím časem se z ušláplý Thelmy a sarkastický Louise stanou šelmy, bojující nejen o svobodu, ale posléze i život a film vygraduje jednou z nejlepších scén v dějinách filmu. A co je na tom vůbec nejlepší, natočil to chlap. ()

kubilov

Thelma a Louise je vlastně jen road movie se dvěma ženami, které si původně chtěli vyjet na víkend do hor, avšak osud (or whatever) jim v tom zabránil. Počáteční idyla se samozřejmě zkomplikuje, protože od vražd, znásilnění, krádeží, přepadávání, vybuchování, pronásledování či popojíždění po loukách, pouštích, městy nebo vesnicemi a přitom potkávání Harvey Keitela, Michaela Madsena nebo snad k tehdy mladičkého Brada Pitta je toho potká opravdu hodně. Zajímavé bylo i to, že i když jsem si myslel, že mi bude Susan Sarandon o mnoho sympatičtější nežli Geena Davis, nakonec to bylo přesně naopak. Jejich jistě působivá jízda navždy změní životy nejen jim, také lidí, které potkají a v neposlední řadě i diváků, jenž tento film dostane. Ve mě však přetrvává pocit, že kdybych byl žena, asi bych líp pochopil, co na tom všichni vidí a jak moc skvělý film to je, takhle je pro mě T & L pouze jeden z řady podobných žánrových filmů, možná trochu roztahaný, i když s neortodoxním koncem. ()

helrohir

Veľmi dobrý road movie o sile priateľstva, ktoré prekoná všetko ostatné. Skvelý scenár a kvalitné herecké výkony dvoch hlavných predstaviteliek dali vzniknúť zábavnému, ale v konečnom dôsledku aj dojímavému filmu. Záver ma vzhľadom k príjemne odľahčenému deju dosť prekvapil, ale zároveň naň tak skoro nezabudnem. 80%. ()

gicous

Pozor, aby Vám vaše přítelkyně, manželky nebo milenky nesběhly, když si pojedou užít čistě dámskou jízdu. Tak jak se to podařilo Thelmě a Louise. Stačí jediná událost, která obrátí jejich život naruby. Uvědomí si svůj status člověka žijícího v mužském světě a rozhodnou se bránit. Příležitosti k revoltě se nabalujou a ony se přestanou bát. Jednoduše přejímájí roli silnějšího a z této pozice uskutečňují svůj útěk za svobodou. Útěk, při kterém bortí hranice mužského světa, který je otrocky drží v submisivním postavení. Je to cesta pomsty za minulá strádání, útrapy a ponižování. Doslova tnou do ryze mužských symbolů mocnějšího pohlaví a rozdupávají je pod koly svého auta. Jak ironické, že tak činí právě v autě, jež má vyjadřovat nadřazenost a sílu mužské části populace. Na počátku své pouti to jsou ještě dvě obyčejné ženy, které se ale v průběhu mění, nejen povahou, ale i zjevem (pevně věřím, že klobouk a čepka nejsou náhodné). Na konci to jsou již rebelky, renegátky v čistě mužském provedení, neochotné se znovu podřídit, ať již systému, tak i svému dřívějšímu životu v podřízenosti. Jejich cesta končí, svobodně a krásně, zachycená ve věčné momentce. Ridley Scott, Adrian Biddle a Hans Zimmer vytvořili obrazový a hudební skvost, který doslova dýchá filmovou dokonalostí. Ačkoli sledován mužskou optikou, tento film na mně velice zapůsobil a chtě nechtě jsem musel oběma ženám v jejich vzpůrné cestě fandit. 9/10 ()

Guran

Tak od Scotta bych takhle slabý film nečekal. Podle námětu bych čekal něco lepšího, zvlášť když to režíroval Ridley Scott. Čekal jsem že to bude dech beroucí podívaná, plná zvratů a akčních scén, místo toho tu byly dvě krávy (z toho jedna úplná kráva) a nesmyslné zpracování. Film má dobrý začátek. Dvě kamarádky si zajedou na dovolenou, ale něco se zvrtne Geenu David (která hrála tu větší krávu) se pokusí znásilnit jeden maník, její kamarádka ho zastřelí a od této chvíle každy divák čeká, že se rozjede policejní hon a naše dvě děvenky budou bojovat o nevinu. Ale namísto toho si slečny stíhali dávat pauzu na každém rohu s hrstkou nudy, která je v první půli filmu víc než dost. Snímek pak doprovází trapné scény a nesmyslná chování obou představitelek. Naprosto zbytečný film z kterého jsem nebyl vůbec potěšen, ale Ridley mi zasadil hřebík do hlavy. Opravdu režisér takových kvalit natočí takovou sklumáž, za to by se měl režisér Vetřelce stydět. ()

matobystro

Tak toto je asi najlepšie ukážka jednoduchého scenára z veľmi dobrou zápletkou. Cítil som tam Holywood ale to teraz cítit aj z českej kinematografie. A hneď ako sa film skončil išiel som spať a tento film sa stal cez noc jednim z mojich obľúbených. Thelma a Louise idete ...... ()

bohhous22

Tento dokonalý snímek a vlastně i taková ,,jiná" sociální perlička ve filmografii mistra Scotta,je zkrátka skvostný a nelíbí se mi škatulka či jen definice FEMINISTICKÝ!!!Jako proč...Pač je to o dvou dámách,které se prodírají nástrahami společnosti a i sami sebou?Jděte se bodnout.Když to lidi nepochopíte,nechte si prosím své egoistické zabedněné prázdné myšlenky či rádoby názory pro sebe,jelikož vy jste právě ti,kteří podléhají nástrahám společnosti nejvíce.NEZNÁTE ANI SAMI SEBE,VOLOVÉ...TAK SE TIM NECHLUBTE.DÍK ()

DassemUltor

Dlouho jsem si říkal, no jo celkem příjemný film, vidím to tak na 4 hvězdy. Je to fajn, ale nepřesahuje to rámec sežvejkni a zapomeň. To jsem se mýlil. Od scény kdy vykrade ten obchod, mě to nehorázně chytlo a tušil jsem, kam to asi směřuje. Velmi pěkný film který kombinuje svobodu smutek a radost. Navíc se silným finále. Doporučuji ()

DaleCoper

Feministická variace na western Butch Cassidy a Sundance Kid. Když to skončilo upřímně jsem se styděl že jsem se narodil jako muž. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)