Pětiletý Janek Dobeš (O. Mikšíček) doma trpí kvůli neustálým rozepřím rodičů (I. Vyskočil a K. Macháčková). Jedinou oporu nachází ve svém dědovi (J. Kemr), jenž musel prodat rodné stavení a nastěhovat se k „mladým“. Dědeček bere chlapce s sebou hlídat rodinný vinohrad nebo do hospody. Mimoděk mu přitom předává svou životní moudrost. Sám je nakonec rád, že mu někdo naslouchá. Starý venkovan si s trpkostí uvědomuje rozpory mezi generacemi. Na spoustu věcí se dívá s nadhledem, jiné problémy jsou však pro něj stále živé: například jeho dlouhodobý, nepříliš naplněný vztah k zamilované paní Albíně (J. Jirásková), či věčné hádky s jeho nejlepším kamarádem Hubertem (M. Macháček). Moderní doba se však neúprosně hlásí o slovo a starý svět jí musí udělat místo… (Česká televize)

Kovaja

Celkem zdlouhavy apomalu se linoucí film o vztahu dědy(Kemr) a jeho vnuka na kterého nedá dopustit a snaží se ho naučit vše tak aby z něj vyrostl pořádnej moravák se vztahem k vínu. ()

ArthasKarfa

Krásný film, který líčí vztahy dědy, otce a syna, které provází jejich problémy a učí se jim společně čelit a učit se z chyb starší generace. Velmi příjemná podívaná a zároveň neskutečně silný příběh v tomto filmu dotváří moravská příroda, vinice a sklípky. Skvělý Josef Kemr i Miroslav Macháček. ()

gombarix

Hlavně si to nesplést s trilogií o víně, tady se moc nepobavíte. 60% hodnocení asi sedne - téma je hluboké, ale podání jaksi unylé. (Výstižně sud a jiní.) - - - Kateřina Macháčková v roli úzkostlivé matky nosí brýle (možná svoje) ... mlask ()

GIK

Macháček s Kemrem jsou chvíli nejlepší kamarádi, pak se zase nemohou vystát. Kemrovi hrozny sežrali špačci a nemá do čeho píchnout. Nabídne tedy pomoc Macháčkovi. Ten ho vyžene, ani mu nepoděkuje a ještě mu vynadá. Kemr odchází naštvaně pryč, otočí se a vytáhne koštýř. Macháček: jé koštýř, vždyť já ho nedávno rozbil a nový né a né sehnat. Kemr mu ho ale před očima rozláme vejpůl. Na vteřinu jsem zbystřil a přál si: dej mu ten koštýř - zvítězíš. Nepochopil jsem tu zapálenou konzumaci rumu u vinařů. 60 % ()

ostravak30

Vztah děda-vnuk je v celku dobře popsán, ale podobných filmů už byla celá řada, komedií, rodinných dramat apod. Zde je pouze originální prostředí, kde se odehrává. I tak ale přechod staré a nové doby zcela nevidím. Má-li to být v tom, že děda nerozumí nevěře Ivana Vyskočila, prosím. Také dost mluví do problémů rodičů a výchovy Janka. Ale pořád je to vše postavené na osobnosti Josefa Kemra, prostředí vinohradu, které nikdy neurazí a sem tam lidové hudbě. Jinak se ale jedná o banální příběh stárnoucího muže, který není nijak složitě rozpracován a domyšlen. ()

k.rakonos

Výborný a neprávem opomíjený film se skvělým hereckým obsazením. Tady si někteří stěžují, že je to smutný film. A to je špatně? Není to přece komedie, ale spíše tragikomedie, nebo komediální drama s hořkou příchutí. Řada životních mouder a i pár komických situací. Asi to nenapíšu přesně, ale jeden z Kemrových citátů: "Život je hrozně krátkej, a to si ještě nejméně polovinu radostí zkazíme svojí vlastní blbostí". ()

milos.bradik

Krásný, poetický film. Herecký koncert Kemra, Macháčka, Jiráskové, Somra a Bohdanové. Nemůžu jinak než pět hvězd. Právě proto, že je tak smutný a nostalgický. daleko lepší než vinařská trilogie s Menšíkem, které je plná komunistické ideologie. ()