• J R C Pecuchet

Pro mne absolutně nepochopitelné, jak se v této čistokrevné komunistické agitce mohou oběvit takoví velikáni českého filmu a divadla jako Otomar Krejča st., Miloš Nedbal, Eduard Cupák, Miloš Kopecký, Jiří Sovák (ikdyž jen v piďiroličce exekutora), tehdy začínající Jana Brejchová nebo později velmi uznávaný režisér tzv."Nové vlny" Hynek Bočan. Jedinné, co stojí za povšimnutí je na svou dobu velmi dobře ztvárněná kamera, za kterou stál Vladimír Novotný.(10.2.2013)

Kinematografické přesvědčování o lepších zítřcích v 50.letech se nevyhnulo ani dětského filmu. Bylo potřeba proletářsky vychovat novou nadějnou generaci a tak strana sáhla po tom nejtvrdším co kdy mohla mít a co už mnohokrát ve svých budovatelských filmech použila. Hospodářská krize, propouštění chudých dělníků, stávka a střelba do nich. Po historické stránce je tato událost sice věrná, ale v určitých detailech přeci jen krapet poupravená v rámci své věci. V tomto případě houf dětí pomáhajících svým rodičům s přípravami dělnické protestní stávky a jeho průběhu je námět tak naivní, že nic naivnějšího už snad být ani nemohlo. Nakonec vzorný pionýr ví co dělat pro blaho své a blaho budoucnosti státu a strany. Z reálného hlediska naprostá blamáž, ale na druhou stranu nutno uznat, že po dějové stránce je to napsáno dobře a z filmařského hlediska i na filmové plátno převedeno velmi uznale. Jiří Sequens byl mistrem režisérského žezla a i v tomto případě natočil snímek s podstatou věci a po dramatické stránce i v jistém smyslu napínavě. Jestli to tehdy děti vůbec zaujalo je dnes na diskuzi, ale vzhledem k jejich tehdejším zájmům si myslím, že zrovna takováhle politika to určitě nebyla. O tom by mohla vyprávět Jana Brejchová, která tu debutovala a pozdější režisér Hynek Bočan, u jehož to je jediná filmová role. Takže se jedná o tvrdý budovatelský snímek zaměřený na děti, který je po dějové a politické stránce naprosto přitažený za vlasy, ale natočený s ohledem na svou dobu velmi dobře. Nakonec jak jinak. I tehdy si dali patřičně záležet když to mělo posloužit ku prospěchu věci.(2.12.2015)

• ViktorD

Tohle je opravdu hodně špatné, těžko uvěřitelné. Uvědomělost a světonázor dětských hrdinů (snad i těch v plenkách) jsou neskutečně plakátovité a tezovité až běda... Pokud by taková dítka skutečně existovala, byla by jen skvělým důkazem, že vymejvat mozky uměli soudruzi dokonale. Ale tohle se fakt nedá, není to socialistický realismus, je to socialistický surrealismus. A pro diváka dnešní doby snad socialistický dadaismus.(2.12.2011)

• mchnk

Na jednu stranu odstrašující případ manipulace, ať už s divákem či nevědomými dětskými herci, na druhou zase obraz něčeho, co můžeme vidět i v jednadvacátém století. Drak Fabrikancius stále nespí a proto se i v roce 2016 stávkuje za lepší pracovní podmínky, dále se vykořisťuje (korporace stahující z kůže muže, ženy i děti na dálném východě v honbě za svým ziskem) a stále hledá dělník, na kterém ve většině případech stojí každý podnik, své skutečné místo na trhu práce. Velebení sovětských partyzánů a stávková pohotovost, do které se zapojí celá rodina, hlavně děti, do kterých prvorepublikoví četníci rádi stříleli. Za skvělý debut 13tileté Brejchové, jedinou hereckou roli Hynka Bočana a jako vždy precizní režii soudruha Sequense dávám dvě.(16.8.2016)

• Gavin87

"Pamatujte, že rudá barva znamená vydržet až do konce." Tak taková oduševnělá a vyzrálá poselství si vzájemně předávala dítka školou povinná a často i bosá... být o něco málo naivnější, rovněž bych snil o chvíli, kdy by mou nenávist vůči buržoasnímu masarykovskému československu chlácholila jen rudá barva pionýrského šátku, který by mi na krku vázal osobně James Dean východního střihu - Vilém Besser. Nežil jsem v meziválečné době coby dělnické dítě, takže nemohu posoudit míru tendenčnosti a demagogie tohoto filmu. Dobrý Miloš Nedbal jakožto průmyslník a vykořisťovatel. Hudba Jiřího Šusta je nezvykle dramatická a Jiří Sequens se držel svého standardu. Prvorepublikový milovník František Vnouček si opět zahrál "záporáka". Zajímavý pohled je na Miloše Kopeckého a mladičkou Janu Brejchovou.(17.11.2011)

• - Předpremiéra se konala dne 13. 3. 1954 v Radotíně. (lausik)

• - Jediný film, ve kterém hrál režisér Hynek Bočan. (M.B)

• - Jana Brejchová mala 13 rokov a chodila ešte na základnú školu, keď si ju do filmu vybral Ladislav Helge, vtedy asistent režiséra Jiřího Sequens. (Raccoon.city)