Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Praha třicátých let minulého století. Do nabité tramvaje nastupuje mladá hezká dívka. Rázem upoutá pozornost mládence, který nejen oceňuje dívčin půvab, ale hlavně se snaží nenápadně ukrást její kabelku. A tak se seznamujeme s jednou z hlavních postav filmu Smrt černého krále, s podvodníkem, kapsářem a vůbec podivnou existencí Josefem Kořínkem alias Pépim. Kromě něj je příběh zalidněn dalšími postavičkami z pražské periferie. Ve filmu pochopitelně nechybí ani rozšafný rada Vacátko a jeho nerozluční vyšetřovatelé Brůžek a Bouše. Mají smutnou povinnost - vypátrat vraha inkasisty Krále, jenž byl nalezen mrtev a jenž cestou z banky přišel o sumu, která by mohla zajímat spoustu lidí z jeho okolí... Námětem k filmu se stala povídka "Otec Goriot ze Záběhlic" z knihy povídek Jiřího Marka "Panoptikum hříšných lidí". Vedle představitelů populární pražské mordparty pana Vacátka - Jaroslava Marvana, Josefa Bláhy a Josefa Vinkláře - se ve filmu setkáte s Vlastimilem Brodským, Stanislavem Fišerem, Janou Brejchovou, Josefem Somrem a Antonií Hegerlíkovou. Uslyšíte i několik "staropražských" písniček Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse v interpretaci Věry Nerušilové. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (134)

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Z těch čtyř nebo kolika celovečerních příběhů z Panoptika Jiřího Marka se mi tenhle líbí snad nejvíc. Včetně toho překvapivého závěru, v němž se z vraždy vyklube sebevražda skutečného defraudanta a nešťastného člověka Krále. V každém případě je lahůdkou podívat se na krásné herectví dnes už takřka všech zesnulých nebo těžce nemocných herců. Takové v dnešní herecké generaci nenajdeme... K tomu všemu atmosféra prvorepublikové pražské periferie s jejich figurkami a drobnými zlodějíčky, kteří nebyli chytání po vzoru FBI. A žádné výstřely, prosím... ()

Helmutek 

všechny recenze uživatele

Smrt černého krále mi seriál ze všech filmů asi připomíná nejvíc. Hodně rozmanitejch postav, menší i větší lumpové, ochlastové, vychcánci, rodinní příslušníci... - jsou zajímavý a propletený, a nic nakonec nemusí bejt tak, jak se na první pohled může zdát. Herci jsou tradičně skvělí (Kemr, Brodský, Somr, Fišer, Moučka...), tradiční je i Brejchová se svym občasnym tradičnim přehrávánim. Občas mi přišel zbytečně nepřehlednej řetězec firemně/rodinnejch vtahů a jejich propletenců, různě překříženejch vazeb a motivů, ale to je tak jediná zásadnější věc, kteoru bych zmínil jako negativum. A zase se budu opakovat, ale Liška je prostě génius a pokud neni našim vůbec nejlepšim filmovym skladatelem, pak jednim ze tří určitě. Ta jeho hudba a hudební čísla (se Zímou, Nerušilovou apod.) Hříšný lidi včetně všech těch pěti navazujících filmů odpaluje někam úplně jinam, o ligu dál. I Smrt Černého krále. Jen toho Kemra mohli naučit na tom klarinetu hejbat prstama aspoň do rytmu melodie, a nebo ho prostě míň zabírat. ()

Reklama

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

To jsem si krásně zavzpomínala, dávno tomu, co jsem tento snímek viděla poprvé.. Rada Vacátko a jeho parta vyšetřovatelů má nový případ „zapeklitej a čert jim ho byl dlužnej“ se spoustou podezřelých.. Herecký ansámbl nesmírně sympatický, za všechny bych jmenovala Josefa Kemra, Vlastimila Brodského a Stanislava Fišera, k tomu nádherná hudba Zdeňka Lišky a úžasná atmosféra starých časů, u mě opakovaně spokojenost.. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Ta úvodní půlhodinová scéna pitky v hostinci a cesty domů je úchvatná. Vacátko se objeví vlastně až pětatřicet minut po začátku. Film je načichlý starou dobou pražských floutků a poloprostitutek, krásně plyne a jak vidno, nikdo není bez hříchu. Moc se mi tenhle film líbil, je asi nejpodařenější z celé série. 100% ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Smrt černého krále je důstojným zakončením čtyř celovečerních filmů rady Vacátka. A opět je atmosféra doby a herecké výkony tou nejsilnější zbraní. Laskavý kriminální příběh je plný postav a postaviček s absencí čistého svědomí. Jde, samozřejmě, o peníze. Všichni si je dle svých zvrácených a sobeckých důvodů a podivuhodných výkladů spravedlnosti a práva přivlastňují. Čachrují s nimi i ti, kterým patří. Nikdo je neviděl, a přesto je každý chce. Miláškové si ovšem žijí svým vlastním životem a pouhou svojí existencí přivádí ostatní až na pokraj nervového zhroucení a k zamřížovaným branám temnice a rozpadu vztahů. Může se někdo zachránit? A může se někdo dostat k miláškům? Ústřední postavou, která rozdmýchala stojaté vody Záběhlic, je seriózní inkasista Ludvík Král (dobrý Vlastimil Brodský). Spolehlivý pracovník s touhou po klidu neváhá obětovat to nejcennější, co má. Hrdinou je pražský policejní rada Karel Vacátko (dobrý Jaroslav Marvan), již unavený bláhovým lidským běsněním. Jeho věrní policejní inspektoři Josef Bouše (příjemný Josef Vinklář) a Josef Brůžek (zajímavý Josef Bláha) ochotně přikládají ruce k dokonání díla. Nejzatvrzelejším hledačem ztraceného pokladu je koňák, hrubián a snoubenec Královy dcery Karel Vycpálek (dobrý Josef Somr) na cestě, která je orámována fyzickým násilím a slovním vyhrožováním. Z dalších rolí: povrchní, přelétavá a cílevědomá Králova dcera Magda (příjemná Jana Brejchová), hysterická a lhostejná Králova manželka (solidní Antonie Hegerlíková), smutný klarinetista s vlastním běsem a démony Franc Florián (dobrý Josef Kemr), nenapravitelný kapesní zlodějíček a urputný študent Pépi Kořínek (skvělý Stanislav Fišer), úlisný prokurista Hrádek (velmi dobrý Valtr Taub), Králův kamarád a bodrý zelinář Standa Kopečný (velmi zajímavý Jaroslav Moučka), bouřlivý a mladý továrník a nenapravitelný sukničkář Vili Berger (pozoruhodný Petr Čepek), naivní sekretářka Zuzana Vorlová (půvabná Carmen Mayerová), karbaník a továrník Berger (sympatický František Hanus), pokrytecká Králova švagrová z Brodu (Nina Popelíková), či bezprostřední místní policejní komisař (Zdeněk Dítě). V Záběhlicích se jistě i nadále najde několik zajímavých koček. A všechny chtějí život v pohodlí. Je příjemné, vracet se filmem do časů rozdílných i podobných. A, především, do dob, kdy se uměli dělat opravdové filmy. Laskavě a podmanivě. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (10)

  • Točilo se v místech dnešní stanice metra Vltavská. Scény na vlakovém nádraží se pak filmovaly na dnes již neexistující stanici Praha - Těšnov. (M.B)
  • Približne v 35. minúte filmu, keď sa Král, študent, záhradkár a klarinetista vracajú v noci každý domov, je vidieť v diaľke za rodinným domom záhradkára vytŕčajúci veľký kus paneláka. (Gareth_Jones)

Reklama

Reklama