Tak jak byl seriál pomyslně rozdělen na část v NY a v Berlíně, lze rozdělit vyznění seriálu. Život v chasidské komunitě je skoro až dokumentem, který popisuje běžný život a náboženské rituály. A je to vskutku fascinující jak v srdci NY dokáže komunita Satmar udržet ultraortodoxní postupy, názory a tradice. Ovšem potom je tady berlínská část natočená patrně v nejlepší tradici německých romantických příběhů, která odhazuje vekou část uměřenosti z chadidské oblasti a rozbíhá se nevěrohodná a přeslazená romantika.(29.4.2020)

Silný príbeh z komunity chasidských židov, ktorý zarezonoval aj s udalosťami v mojom živote. Je to prvý seriál, kde som videl, že aj židia sa vedia správať ako pekné svine (vydieranie oboch žien). V mnohom mi to pripomenulo udalosti z knihy Infidel od Ayaan Hirsi Ali o postupnom sebauvedomovaní sa a nachádzaní vlastného miesta vo svete - a o tom, že jej skúsenosť bola nekompatibilná s ortodoxnou vierou, v ktorej vyrastala. Film je zasadený do dnešných dní (smartfón), ale podľa mňa knižná predloha sa odohrávala tak v 90. rokoch (prvá dekáda 21.storočia, ako som zistil), pretože Berlín tak, ako bol zachytený vo filme, by tomu odpovedal. Nechcem byť zlý, ale zo seriálu to vyznelo tak, že keby nečakala dieťa, ani by po nej nešli. Oceňujem uveriteľný a triezvy koniec, no na konci ešte mohol byť nejaký doslov, aby sme vedeli, či štipendium dostala (veď o to celý čas išlo) a čo sa odvtedy stalo s ostatnými (podobne, ako to bolo v Černobyle). Objektívne 4/5 u mňa plný počet(23.5.2020)

Německá miniserie Neortodoxní vás pohltí hned v prvních vteřinách. Velmi poutavý příběh chasidské židovky Ester, (Shira Haas) která žije v ortodoxní židovské komunitě v New Yorku. Díky pomoci své účitelky hudby, utíká ze světa plného svazujících pravidel a od smluveného sňatku. Odletí do Berlína kde žije její matka a přichází naděje na nový svobodný život. Opravdu krásný příběh o hledání sebe sama a odpoutání se od přísných a nekompromisních pravidel.(6.4.2020)

Jedním z (mnoha) paradoxů židovského náboženství je to, že chasidské židovství, které považujeme za "echt" ultraortodoxní pojetí víry, je vlastně v židovské historii relativně moderní fenomén, protože vzniklo až v 1. třetině 18. století, tedy má cirka 300letou historii. Příběh se nemusí vztahovat jenom k radikálně konzervativnímu židovskému hnutí, podobný seriál by se dal snadno natočit v muslimském nebo konzervativně fundamentalistickém křesťanském prostředí, nemluvě o stovkách nejrůznějších náboženských sekt. Tématicky silné, ale vidím tam několik výrazných háčků, které mě nutí zůstat při zemi. Zajímavá je americká linie, která popisuje bizarní vztah členů chasidské komunity k okolnímu světu i sobě navzájem. Dala se ale rozvinout ještě výrazněji, protože jakkoliv je čtyřdílná série vlastně krátká k tomu, aby obsáhla pro diváka tak atraktivní prostředí, tempo je víc než vlažné a především v obou prostředních dílech máte pocit, že by měly přijít na řadu nůžky. Naproti tomu evropská linie už je vyloženě naivní a zkratkovitá, procesy, kterými musela hrdinka příběhu ve skutečnosti projít, trvaly reálně roky a tady vidíte úžasnou proměnu během několika dní pobytu v Berlíně. V takovém případě totiž nebojujete s právníky nebo nenávistnými členy komunity, ale s tím, co se vám od dětství ukládalo v hlavě a co vás formovalo. Tabu jsou ve skutečnosti ve vás a je nesmírně těžké je překročit. To se podle mě Neortodoxní přiblížit nepodařilo. Osobně myslím, že kdyby se seriál natočil skutečně podle povídky a nedošlo ke zbytečným úpravám, byl by zajímavější a hlavně pravdivější. Trochu rušivě na mě působila i představitelka hlavní role, která jako kdyby si odskočila z natáčení tragického příběhu umírající na leukémii nebo tuberkulózu, případně z prostředí koncentračního tábora. Poslední výhrada směřuje k uchopení vedlejších rolí coby karikatur. To se týká především manžela a jeho nezdárného bratrance. Celkový dojem: 55 %.(13.6.2020)

Veľmi zaujímavý námet a presvedčivé herecké výkony robia z Unorthodox prudko pozerateľnú záležitosť. Mám rada príbehy inšpirované skutočnosťou, hoci v tomto prípade sa príbeh odkláňa od pôvodnej zápletky, aj od pomerov v skutočnej komunite vo Williamsburgu. Najvyššiemu hodnoteniu bráni rozprávková nemecká zápletka a vyvrcholenie. Najsilnejšia zložka seriálu je vzťah manželskej dvojice, kde tvorcovia netlačia na pílu a vykresľujú ho veľmi citlivo a uveriteľne.(10.5.2020)