Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Slavný detektiv Sherlock Holmes by se rád stal hudebníkem. Do cesty se mu však stále pletou kriminální případy, které musí řešit... (oficiální text distributora)

Videa (1)

TV spot

Recenze (38)

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Hudba je krásná jako zločin. Oba jsou dílem logiky." Takto rozjímá velký detektiv na začátku filmu, kdy má chuť vyhodit lupu z okna a rekvalifikovat se na koncertního houslistu. Při pokusech o nové uplatnění jaksi mimochodem řeší čtyři drobné případy, zajímavě odhalující zvyky, vášně a výstřednosti profesionálních hudebníků... Patříte k milovníkům Sherlocka Holmese a doktora Watsona? Věříte v neprůstřelnost suše analytické dedukce? Chcete detektiva z Baker street vidět pomalu a líně rozplétat klubko motivů, léček a mylných předpokladů? Pak to není film pro vás a stačí si přečíst Němiho komentář. Má pravdu, ten chlapec. Jako detektivka Touha Sherlocka Holmese rozhodně neobstojí a samotné ztvárnění Holmese a Watsona jako těžkopádného suchara a neklidného čmeláčího muže, kteří se z nějakého důvodu pořád osahávají, fanoušky spíš zmate. Přesto se mi film líbil. Povídky Ilji Hurníka mají svou osobitou poetiku - v drobných příbězích velmi literárním způsobem přibližují tu stránku hudby, kterou nelze vyčíst z notové osnovy. Humor, vášeň, dramatický obsah a další aspekty, které lze vnímat citem, ale ne rozumem. Aby to nebylo suchopárně didaktické, konfrontuje s tímto skrytým obsahem osobu, která je tak racionální, že to až hraničí s jistým druhem emoční debility - Sherlocka Holmese. Takto použitý Holmes je naprosto přesně obsazen clinteastwoodovským Radovanem Lukavským, který neměl smysl pro humor, a obklopen naopak výhradně komediálními herci, kteří si každý po svém vybrousili k dokonalosti figurky tak rozmanitě zábavné, jako je prostředí, v němž se pohybují. Každý z nich mě bavil stejně jako podobně laděný ansámbl seriálu Fantom operety a přepečlivá výtvárná krása každého kostýmu, dekorace, exteriéru i poslední rekvizity dělá z filmu nečekanou pastvu pro oči. Jen to propojení vzájemně nesouvisejících povídek možná není úplně funkční a chtělo by pečlivější revizi dramaturga. Přesto nad očekávání solidní film. 80% ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Ja u toho zival od zacatku do konce. Divny sled scenek s Holmesem Lukavskym a jeho houslemi, a s Watsonem Voskou. Spickove obsazena podivna freska, ktera neni ani cistokrevnou komedii a uz vubec ne kriminalkou. Pokud chcete toho spravneho Holmese a Watsona, sahnete radeji jinam. Obsazeno vytecne. Nejlepsi byl Herz. 2+ ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Ilja Hurník se měl držet svého řemesla a to hudby, tu umí dobře, ale jako autor povídky podle které Skalský film natočil, vyhořel. Nudné, zdlouhavé, bez nějakého záživného příběhu, kde selhala i dramaturgická stránka. Český Sherlock v podání nudného Lukavského a ještě nudnějšího Vosky jako Wattsona prostě vůbec nefungují. A děj, ve kterém si Sherlock chce odpočinout od vyšetřování případů a chce se věnovat hudbě, ale neustále se mu do toho pletou různé případy, tak vyšumívá do ztracena. Nezachrání to ani konfident Landovský, který Holmesovy neustále staví do cesty různé překážky. Skvěle funguje jen neurotický italský dirigent v podání Juraje Herze a nádherná Marie Drahokoupilová jako violoncellistka orchestru. Tato herečka byla jedna z nekrásnějších žen, které se v československé filmové tvorbě objevovaly. Obsazení dalších herců je sice košaté, ale v záplavě nudy nevýrazné. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Snímek o nejslavnějším detektivu všech dob v české produkci 70. let se pohybuje na hranici mezi vážností a sebeparodií tak nemotorně, že nelze jednoznačně určit jakého žánru vlastně toto dílo složeno z několika povídek je. Radovan Lukavský v hlavní roli byla jasná volba. Holmese ztvárnil s velkou grácií a respektem. To se dá říci i o Václavu Voskovy, jehož inteligentní a velice společenský Dr. Watson se taktéž nedá upřít. Hlavní linkou celého děje je hlavně podivné zanevření Holmese na detektivní práci a jeho překvapivý zájem o hudbu, což vede k jeho chybám v úsudku a dedukci. Úsměvné tedy přijdou jeho zmínky o logice ať se jedná o cokoliv. Chybující Sherlock Holmes? No, to snad ne? Dobová stránka a výprava (byť viditelně nenáročná) je vcelku na úrovni a typický český humor do všeho velmi zdařile zapadá. Herecké výkony nejsou výborné, ale přímo vynikající. Marii Rosůlkovou v roli dámy snad už takto nikde jinde vidět nelze. Juraj Herz coby dirigent je kapitola sama o sobě. Na to jak to podal ho je na tento film až škoda. Úsměvnou zábavu však nezachrání a to ani hlášky, kterých je tu více než dost. Na parodii tomu chybí patřičná šťáva, na detektivku patrná temnost. Sir Arthur Conan Doyle by z toho zřejmě radost neměl, byť mu je vzdána hned na počátku pocta. Ohromný patos celou stopáž ovládl, což přivedlo snímek do tak ohromné podivnosti, že není divu jeho současné pozapomnění. ()

pipapa 

všechny recenze uživatele

Velice umírněná parodie na postavu světoznámého detektiva a parodie pro náročnější obecenstvo. Na rozdíl od podobných kousků (Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela aj.) se tady tolik netlačí na pilu, co se humoru týká, a humor je proto nenápadný a jemný a divák na nižší mentální úrovni takovýto humor pravděpodobně vůbec nezaznamená a film proto zavrhe jako nepovedený. V poslední třetině filmu se přece jen na pilu trochu přitlačilo pomocí otřesného ne-hereckého projevu Juraje Herze, ke všemu s nesrozumitelným hatmatilka-slovním průjmem, a v té chvíli náročnější divák trpí, zatímco hovádka se přepychově baví. Herze jako režiséra beru, jako "herce" odmítám/nesnáším!...Herecká esa té doby opět dokázala svoji  nedostižnou kvalitu. Krátký výstup Vl. Brodského je vskutku lahůdka - zjevem i herecky. Vlasta Fialová sehrála svůj part (s Lukavským) naprosto luxusním způsobem, na bohémskou Marušku Rosůlkovou je vždy radost pohledět, Eduard Kohout je také příjemné zpestření...Skvělá výprava (ex- a interiéry, kostýmy aj.) dělá z filmu opravdovou pastvu pro oči...Plnou "pálku" ale nedám - přes výše zmíněného Herze a uši trhající Holmesovo šmidlání na housle se prostě nepřenesu. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (3)

  • Filmovalo se v Praze na Novém Městě, Vinohradech, Vyšehradu,Bubenči, Dejvicích, letohrádku Kinských a ve Stromovce. Filmovalo se také na zámku Hrádek u Nechanic. (M.B)
  • Lokomotíva pochádza z Dobrovického cukrovaru. V zábere je úmyselne iba jedna strana lokomotívy, pretože čelo a dosadená vodná vaňa boli namaskované v anglickom štýle. (Raccoon.city)
  • Ilja Hurník je podepsán pod filmem nejen jako hudebník, ale navíc také jako autor námětu a spoluautor scénáře. (sator)

Reklama

Reklama