Musím se omluvit - asi bych neměl hodnotit, viděl jsem jen asi dvě třetiny filmu. Přesto si myslím, že jsem schopen nějaké kritické reflexe. Lukavský a Voska jsou naprosto fantastičtí v rolích Sherlocka a Watsona, a ani další obsazení nezůstávají pozadu (dokonalí Brodský, Macháček, Rosůlková, Herz aj.). Problém spočívá v tom, že se ten film děsně táhne - některé gagy a slovní hříčky jsou famózní, ale mezi nimi je často dlouhatánská pauza. Většina zábavy tak nakonec stejně spočívá ve sledování herecky dokonale sehrané ústřední dvojky.(8.2.2009)

• rainman93

Anglické detektivky a především detektivy mám velmi rád. Sherlock je pochopitelně mezi nejoblíbenějšími a tak jsem byl na tento český počin poměrně zvědavý. Dramatizace pro rozhlas považuji v českém podání za velmi zdařilé a doufal jsem, že i tento projekt dopadne úspěšně. Bohužel se tak nestalo. V čem spatřuji hlavní neduhy? Nevadí mi, že se nejedná o původní povídku Doyla, a že je žánrem více tlačena ke komedii než krimi. Vadil mi rozpadající se děj filmu, který nedává skoro žádný smysl ani na začátku natož na konci filmu. České parodie považuji za specifický subžánr, ale toto už prosím vice ne!(14.7.2014)

• vitekpe

Ja u toho zival od zacatku do konce. Divny sled scenek s Holmesem Lukavskym a jeho houslemi, a s Watsonem Voskou. Spickove obsazena podivna freska, ktera neni ani cistokrevnou komedii a uz vubec ne kriminalkou. Pokud chcete toho spravneho Holmese a Watsona, sahnete radeji jinam. Obsazeno vytecne. Nejlepsi byl Herz. 2+(14.4.2015)

• Schlierkamp

Československý film zobrazující nejslavnějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese jakožto muže unaveného svou mimořádně úspěšnou kriminalistickou činností, toužícího věnovat se plně své známé zálibě, hře na housle. Zatímco se Holmes snaží uplatnit své hudební nadání rozpačitých kvalit, je zapleten do vyšetřování tří případů, jež bych si dovolil hodnotit jako mizerné, banální a nedůstojné tak slavného jména. Hlavního představitele se svou pověstnou elegancí a rozvahou ztvárnil R. Lukavský, jeho věrného druha dr. Watsona neméně elegantní V. Voska. Dialogy mezi nimi byly, až na výjimky (Holmesovo oslovení svého kolegy ´starouši´?) na snesitelné úrovni, což se bohužel nedá říci o zmíněných kriminálních zápletkách a vůbec o celém scénáři z pera režiséra Skalského. Ve vedlejších postavách se objevilo mnoho známých herců, bohužel někteří dostali minimum prostoru (J. Kemr, V. Menšík, V. Brodský), někteří naopak hráli až příliš (V. Fialová s předlouhým a nudným vystoupením). Nejvýraznější postavu představoval J. Herz v roli temperamentního, divoce gestikulujícího, mezinárodního dirigenta s komickým projevem, zakoukaného do uhrančivé M. Drahokoupilové. Touhu Sherlocka Holmese hodnotím jako velké zklamání, nezajímavé kriminalistické případy by rozluštilo i dítě a zbytek filmu mě nechal také chladným.(20.1.2016)

Co se týče hudby a námětu - skvěle odvedená práce. Ale scénáristé měly ty dlouhé scény poněkud zkrátit, protože mi to přišlo, jako nějaký povídkový film. Ale ono to vlastně byly tři hudební povídky a tři samostatné případy, jež spojovala touha. No bylo to pro mě takové zdlouhavé... Ale v podstatě je to velice vtipné a dialogy jsou zručně (byť dlouze) napsány. Jedna z velkých příležitostí pro pana Vosku... Ale z mnoha hledisek se docela nedivím, že je tento film téměř neznámý a nepatří k těm slavným komediím... ano, je to taková legrácka, takový žertíček...(14.9.2011)

• - Filmovalo se v Praze na Novém Městě, Vinohradech, Vyšehradu,Bubenči, Dejvicích, letohrádku Kinských a ve Stromovce. Filmovalo se také na zámku Hrádek u Nechanic. (M.B)

• - Ilja Hurník je podepsán pod filmem nejen jako hudebník, ale navíc také jako autor námětu a spoluautor scénáře. (sator)

• - Lokomotíva pochádza z Dobrovického cukrovaru. V zábere je úmyselne iba jedna strana lokomotívy, pretože čelo a dosadená vodná vaňa boli namaskované v anglickom štýle. (Raccoon.city)