Komedie o radostech a starostech venkovského papírníka.  Venkovského papírníka Cyrila Putičku přemluví jeho dospělé děti, aby prodal živnost a přestěhoval se za nimi do Prahy. Po velkém naléhání Putička souhlasí. Jenže neumí odpočívat a v luxusním pražském bytě se nudí. Jednoho dne se proto rozhodne najít si práci v papírnictví - třeba i bez platu. Do oka mu padne čerstvě otevřený obchůdek mladé vdovy Jarmily Valentové. Musí se jí skoro vnutit, aby u ní mohl nastoupit jako příručí. Rezignované majitelce nejen pomůže přivést obchod opět k prosperitě, ale vrátí jí i smysl života…
Veselohru o radostech a strastech malého živnostníka natočil v polovině protektorátního období režisér Vladimír Slavínský. Do hlavní role si vybral Vlastu Buriana, který zde opět zazářil - a to i přes nezvykle umírněný herecký projev. Král komiků si neodpustil jedno své parádní číslo - souboj s rozkládacím žehlicím prknem, což je variace na jeho slavný řecko-římský zápas se židlí. Po jeho boku si zahrála Zita Kabátová, v rolích dětí pak Věra Ferbasová, Raoul Schránil a Antonín Streit. (oficiální text distributora)

Holly_Molly

Burianova Onemanshow..Proč? Protože kromě Marvana (kterej se tam objeví asi tak na 4 a půl minuty), tam neni prakticky nikdo, kdo by mu chytře nahrával, nebo aspoň sekundoval a ze všech ostatních herců se tu stávají prostí přicmrndávači...a co se samotnýho filmu týká, je to typicky po Česku hřejivá ale průměrná komedie.. Nic víc, nic míň. ()

panslav

Jeden z nejlepších filmů Vlasty Buriana, kde prokázal nejen komediální, ale i charakterní herectví, k němuž jinak neměl moc příležitostí. ()

sirnene

Kouzelný film, o lidské dobrotě. Vlasta Burian jako znuděný workoholik, zde dává opět ukázat svému komickému já ()

Mishelen

V době protektorátu se točily celkem hojně filmy o práci, takže tento mezi ně zapadal. Pro Buriana se tahle role stejně jako ta předchozí v Rybě na suchu nehodila. Naštěstí Burianovi vždy záleželo na tom jak zahrát co nejlépe a tady ze sebe vydal opět to nejlepší. Ovšem ve scénách kde se svěřuje svým dětem jak je miluje anebo pronáší své poučky a kázání o správném podnikání působí VB velmi pateticky, někdy až trapně a zcela nepřirozeně pro diváky, kteří jej znají jako vyloženě komediální postavu hýřící kolem sebe živelným humorem. VB celý život na prknech divadla (i ve filmu) se věnoval právě tomuto druhu hraní. Byl pro to stvořený, žil takto na jevišti i před kamerou. Jen ve scénkách s žehlícím prknem (a lá řecko-římský zápas se židlí) a ve společnosti příbuzných budoucího manžela své dcery jej poznáváme takového jaký vždy byl. Proto mi tento film tolik nesedí. Na druhou stranu musím uznat, že není na škodu zkusit něco nového, což asi Burian také chtěl. Ale byla tu otázka s kým teď po odchodu K. Lamače do zahraničí a rozchodu s M. Fričem bude točit. Po pokusech s M. Cikánem a s J. Svitákem se nabízel V. Slavínský. Ačkoli byl Slavínský v té době na vrcholu své režijníé kariéry, filmy s Burianem zas tak výborné nebyly. Lepší než Ryba na suchu a některé poválečné snímky ale víc jak dvě hvězdičky dát nemůžu. ()

freddy_k

"Řemeslo má zlaté dno." Ačkoliv patřím mezi tzv. mladé ročníky, tenhle film mě zaujal ani ne tak hereckými výkony, jako svým poselstvím. Totižto jen poctivou prací a usilovností se člověk dopracuje k úspěchu, zatímco línému, hloupému a závistivému zbyde jen bída a plivání jedovatých slin. PS: Z některých "narudlých" komentářů zdejších uživatelů by člověk blil. ()

azzaza

Ikdyž je tento film výtvorem z velmi odlišné doby(koneckonců je to přes 70 let zpátky) tak i přesto,poučení na konci filmu,se nám velmi hodí do momentálního života a pomůže nám uvědomit si důležité věci..Velice povedený film. ()

mina_harker

Vlasta Burian ve vážnější roli a jde mu to skvěle. Zita Kabátová byla nádherná žena. Scénář předvídatelný, postavy dětí těžko uvěřitelné. ()

Alagaesie

Neškudla? To jako že neokrádá? A nebo není… tight-fisted, no. Saják, cucák. „Můžete děkovat pánu bohu, že Vám utekla.“ Kdepak, člověk si má stát za svými postoji… „Má hluchej tejden.“ Jako by neseděli dost. Obchod výbornej. „Já jsem taky tvoje máma.“ 250,- korun, když se daří. Třesení vlastníma rukama. A já se ptám: Co bylo horší? Složit štafle nebo žehlit ála Dlouhý? „Kdo to byl?!“ No tak tohle byl systém… Se vůbec nedivim, že to Putičkovi nešlo. No, dochvilnost mu moc neříkala. Anekdota pro pány? „To ti doporučuji, toho se drž.“ Byl nespokojen snad se vším. Chytrej ten Neškudla. Trhan má někdy větší šanci než elegán. Jo, když je obchod blbě situován, nemůže čekat zákazníky, že? Chudák nepolíbená obchodnice. „Kule.“ Levítko a malá strana. Proč zahradničil v papírnictví? Ten klučina byl borec! Nechápu, proč synáčci nenechali Putičku dělat. Chudák se v tom motal. Ha synáčku, teď je ti tatínek dobrej. Nebejt maminky, čertví, jak by to s dětma bývalo bylo dopadlo. Rozhovor s holčičkou pobavil. Jó není nad rodinný podnik. ()

andreas_tool

Není to klasická komedie s Burianem. Je to ale moc fajn film - veselohra, chcete-li. Burian, i přes vtípky, ukazuje jinou tvář. A i zo, že dokázal zahrát i vážnou roli... Pěkných 5* ()

milos.bradik

Vlasta Burian je nejdřív ukazovaný jako naprosto neschopný a nepraktický (zápas se žehlícím prknem) poté je ve společnosti trapný a směšný. Tento neschopný senior si nabrnkne o více než dvacet let mladší majitelku obchodu a najednou se z něj vyklube šikovný a schopný obchodník, který to umí s lidmi. Jeho děti, které podnikají a jsou na tom výtečně, dávají tatínkovi více peněz než potřebuje, náhle všechny zároveň zkrachují a přijdou k němu žebrat o to, aby mu mohli vypomáhat v papírnictví. To je opravdu jen těžko uvěřitelné. ()

yarca

Za mě jeden z mých nejmilejších filmů s Vlastou Burianem. Není to nic třeskutě veselého, spíš milý film o stárnoucím ovdovělém majiteli papírnictví na malém městě, kterému jeho dospělé děti zkouší zařídit bezstarostný a pohodlný život v Praze. A to nejen kvůli němu, ale i kvůli jejich společenské prestiži. Ale tatínek jim ukáže, že ještě nepatří do starého železa! Nenechá si vnutit životní styl, který je mu cizí, a i v Praze dokáže pomoci půvabné vdově (skvostná Zita Kabátová) rozběhnout do té doby skomírající papírnictví. A dojít nového životního štěstí a ještě ukázat dětem, že poctivé řemeslo má zlaté dno. Jooo, kdyby všechny moralitky byly tak fajn, jako tenhle film. ()

mover

Ne moc známá a o to zajímavější veselohra, Vlasta Burian zde má prostor pro vtipný gagy i originální historky. Optimistická je také jeho vynalézavost v obchodě a tím věčné mládí a radost ze života. Navíc se ve vedlejších rolích představí Jaroslav Marvan a mnoho dalších, které nebudu jmenovat. ()

Lola13

Tento film mě naprosto dostal svým pojetím. Vlasta Burian si v něm zahrál méně známou vážnější roli, kterou se nebojím nazvat jeho životní rolí. Film naprosto geniálně ukazuje pokoru v podnikání a zároveň obrovskou touhu být užitečným. Už jsem ho viděla nesčetněkrát a rozhodně doporučuji pro rozšíření obchodnínch dovedností. ()