Režiséra Solondza u nás poznáme najmä vďaka skvelému filmu Šťastie. Tentoraz nám ponúka film, skladajúci sa z dvoch častí - z "Fiction" a "Non-fiction". Tá prvá sa odohráva v univerzitnom prostredí polovice osemdesiatych rokov, konkrétne na kurzoch písania. Druhá časť je o filmárovi, ktorý sa snaží nakrútiť dokument o mládeži. Storytelling je zamyslením sa nad možnosťami rozprávania príbehov, o rôznych prístupoch a postupoch, akými sa dá príbeh vyrozprávať. (oficiální text distributora)

arkie

Prvá poviedka je príšerne natočená, zdá sa, že mal autor jeden nápad, na ktorý v priebehu natáčania zabudol a zrealizoval nejaký iný. Výsledkom je, že sa to nedá pochopiť - čo sa ale hodí pre všakovaké intelektuálske interpretácie. Na druhú som zatial nenašiel odvahu, takže ak patríte k ľuďom, čo radi dávajú druhú šancu, tak smelo do toho. Ja osobne už Solondza po tomto (+ Happiness a stručnom priereze ďalších 3 filmov) - nechcem vidieť ani z obežnej dráhy. :) ()

messi@h

Když film skončí a vy si kromě ošklivosti odnesete jenom otázku "A co jako?", zřejmě není něco v pořádku. Nezávislý prostě neznamená automaticky dobrý. A nesrovnávejte prosím s Americkou krásou, je to fakt úplně mimo mísu... Americká krása je velký film, tohle je hodně nepovedená hříčka. ()

FoxMulder

Tak nějak mi to připadá, jako dokument, co točí Paul Giamatti v druhé povídce filmu. Ví, co chce říct a ukázat, ale neví, jakou formou. Chce tam mít humor, ale nejde mu tam, pro vážnost situace. Nakonec se s tím ale stejně nějak vypořádá a tak zůstanou jen ztracené ideály a snahy. Tyto snahy provází celý film, ale vyznívají do ztracena a Solondz nakonec ukázuje něco, co už bylo ukázáno mnohokrát před ním a spoustě z nich se to podařilo poutavějí, vážněji nebo i vtipněji. Od doby jeho Štětsí zmizela závažnost a uvěřitelnost a zbyli jen Simpsonovi bez humoru a originality. ()

GTS_PUNK

"You a pervert?" "No. Actually, I'm a documentary filmmaker." Vystavať poviedkový film iba z dvoch poviedok - jednej "fiction" a druhej "non-fiction" - síce môže znieť ako niečo, čo ani nemá zmysel realizovať, ale režisér Todd Solondz vo filme z roku 2001 dokazuje, že to v praxi môže fungovať. A to dokonca aj pri dĺžkovom nepomere dvoch príbehov. Zaujímavejšie (a dôležitejšie) je pri Solondzovom filme pozrieť sa na to, čo chce vlastne tento predovšetkým dramatický počin povedať. Dva na prvý pohľad odlišné príbehy spája rovnaký objekt záujmu - bežný Američan strednej (vyššej) triedy, ktorý sa pre to či ono cíti stratený na predmestí meniaceho sa sveta. Vnútornú prázdnotu väčšiny protagonistov sa Solondzovi darí zachytiť prostredníctvom horkých momentov a použitím ľahkého, ale fungujúceho čierneho humoru. Vďaka tomu má divák zo snímky pocit, že cieli presne tam, kam cieliť chce, ale nepreniká do hĺbky natoľko, aby sa z nej stala sociálna dráma, ktorá sa berie možno až príliš vážne. Film síce pri bližšom pohľade nerozpovedá až tak veľa, ale dostatočne na to, aby v ňom divák našiel pointu. Storytelling je remeselná nezávislá tvorba o nejasnom životnom smerovaní jednotlivcov. Príbehovo obstojné, dramaticky dobré, humorne surové a herecky (až na výnimky) kvalitné. Aj keď miestami Solondzovo dielo pripomína varenie z vody, v konečnom dôsledku ide o vodu, ktorá vyniká svojskou chuťou. Je však možné, že nebude pochuti každému. ()

pepino

Provokativní komedie která si bere na paškál všechna možná i nemožná současná jak veřejná tak tabuizovaná témata. Viděl jsem jen druhou část o režisérovi který chce natočit (a taky natáčí) dokument o mladíkovi, jeho rodině a jeho životě. Překvapil mě naprosto šokující konec který si opravdu nebere servítky... ()

iz67

Je to slabsi nez masterpiece Stesti. Postavy jsou 'normalnejsi', pribehy standardnejsi, postavy zdaleka ne tak propracovane. Presto prvni povidka o psani povidek, rolich v kurzu, dulezitosti fikce a plkani o ni. A to, jak se role meni, kdyz vylezete z ucebny a skocite do hospy. A pak vecere u Goodmanu. Furt dobrej Solondz ()

Boban

Dobře natočený film... vyvedená naprosto "americká" rodinka... trochu divná byla ta hypnóza ale jinak sem se dobře bavil a občas mě mrazilo v zádech, hlavně u povídky Fiction ()

Nekdojiny

Film jsem viděl v rámci amerického nezávislého léta a úplně mě odrovnal svou syrovostí a nekorektností ovšem také brilancí s jakou vypráví dva mnohovrstevnaté příběhy (o mládí?), zkrátka takto si představuji americkou nezávislou tvorbu. 99% ()

Catch1707

Nelibi... Videl jsem jiz 3x a nemuzu tomu prijit na chut. Ocenuji Solondzovu snahu, v druhe casti jsem si nekdy prijemne zgustnul (na dialozich v rodine J. Goodmana). Prvni povidka - Non-Fiction je zbytecne uzasne natahovana. Skoda 20min materialu, kdyz se dal zhustit tak do sedmi. Treti povidka mela existovat a neni... Skoda, van der Beek by se mohl realizovat, takhle se muzete podivat na podobnou kreacii ve The Rules of Attraction ()

zaji

"Fuck me negger, fuck me hard.." - věta, která mi po shlédnutí pořád brouzdala v hlavě. Mladičká Selma Blair mě prostě dostala. A druhá povídka? Synáček zhipnotizuje otce a chůva je pak otráví? Mazec.. Nezbývá, než nad tím přemýšlet.. A to mě baví..:)) ()