Meky

Česko / Slovensko, 2020, 80 min

Šimon Šafránek

Martin Žiaran

Miro Žbirka

Zpracování je slabší a zasloužilo by spíš tři hvězdy, ale bylo vlastně příjemné připomenout si Mekyho dráhu. Hraje sám sebe hezky, a vlastně až s odstupem si uvědomuju jeho význam. Věřím, že se dal dokument zpracovat lépe, škoda, že tvůrci tomu nechtěli dát víc času.(11.7.2020)

Uprimne, nie je to ani moc o tvorbe Mekyho, ako o sonde do zivota jedneho nemoderneho chlapca so suchym anglickym humorom a dane do kontextu casu od soc popu, cez fanusikovstvo Kinks, Beatles az po naplnanie Zbirkovych priani. Dokument je skor atmosferickym nez informacnym. Divakom na premiere chybala v dokumente Marika Gombitova, ale reziser, trochu s rozpakmi, priznal, ze sa o to niekolkokrat pokusal. Bezuspesne. Ani po 2 roky prace sa nepodarilo presvedcit Mekyho staru kamaratku Gombitovu, aby prispela k dielu. Ale je vseobecne zname, ze je nedostupna a je jedno, co je za tym. Velmi silny vo filme je az bolavy rozchod Mekyho s Lucenicom. Kde ten druhy menovany posobil skoro az ublizene. V kontexte soc popu nieco ako producent neexistoval. A ano, Nemoderny chalan Mekyho je progresivny album, rovnako ako No. 5 Gombitovej v tomtiez roku. Na oboch albumoch produkcne a aranzersky pracoval prave Lucenic. Takze cesta od Modusu cez Limit bola spravnou cestou az do Abbey Road studii. Meky je skvela sonda pre mladsich, aby poznali kus historie, a pre soc deti spomienkov na mladost. Film az na zaverecnych povedzme 10 minut svizne odsypal, potom tempo padlo a zaver ho nijak nezachranil. Ako vieme, Meky este nekonci... a to poznamenavam, je dobra sprava.(10.7.2020)

Skvělá sonda do života i zpráva o hudbě let dávno minulých. Mimo jiné pochopíte, proč jsou Slováci v hudbě tak moc napřed...(8.7.2020)

Šimon Šafránek se spolu se střihačem Šimonem Hájkem dokázali prohrabat archivy a přijít s dalším dynamickým dokumentem s minimem mluvících hlav. Film je ovšem určen jen pro zpěvákovy fanoušky. Pokud jste toho o Žbirkovi věděli tak málo jako já, moc se toho zhlédnutím filmu nezmění a zbytek si budete muset dohledat někde na internetu.(10.7.2020)

Film je určen doopravdy pro fanoušky Mekyho. Já sice celkem fanda jsem ale asi ne úplně takový. Střihač a režisér sehnali tolik záběrů z archívu, že je to až pomalu kouzlo. Ale film zase až tak informativní není.(10.7.2020)

• - „Snažili jsme se udělat filmový portrét, jaký tu není. Bez sentimentu a patosu, zato s humorem. Energický a podvratný. S hlasitou muzikou, a především pokud možno upřímný a emocionální, lidský,“ řekl režisér a scenárista dokumentu Šimon Šafránek. [Zdroj: novinky.cz] (SONY_)