Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty. Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu. (Bontonfilm)

disappearin1

Nedotazena prilezitost. Tvurci zustali na pul cesty a mnoho příběhů, ktere mely potencial nedotahli do konce. Zustalo jen povrchni vypraveni s par nezapomenutelnymi pisnickami. Aktualni rozhovory s Mekym se omezily na dlouhe pomlky a zasnene pohledy do dali, paradoxne mnohem vice zajimavych informaci prinesly dobove vypovedi socialistickych hudebnich poradu. ()

Richard768

Podľa mňa vydarený dokument: veľmi dobré autentické zábery, správne načasované prestrihy do minulosti, osobné výpovede, ... ()

Scallywag

Mekyho Žbirku mám rád, nejen pro jeho muziku, ale i pro jeho kladný vztah k anglické muzice a obsesi The Beatles. Nicméně tenhle dokument je prostě špatný, málo konfrontační viz Laco Lucenič a nic neříkající. ()

jethrotull odpad!

Stary unudeny trapko co sa stazuje na rezim v ktorom sa z neho stala popularna hviezda,vdaka tomu,ze tu nebola zapadna konkurencia v jeho popiku. Neberiem mu jeho uspechy,niektore hity boli ozaj fajn,ale zvysok je popovy grc a nie bigbeat ako stale keca. A ulutosteny Lucenic,to je pripad sam o sebe. Raz som bol na jeho koncerte vdaka listkom zadarmo a z poloprazdnej saly som po pol hodine musel odist,lebo to bolo nieco strasne. Celkove strih a sceny tohto dokumentu stoja za velky prd a je to zhovadilomurobene. Rozhodne Zbirkova hudba nie je salok mojej kavy. ()

Jan00

Zpracování nudné, mnohdy chaoticky zpracované... V porovnání se seriálem "Rock na cestě", provází Brian Johnson, mohu dát jen 1 hvězdu. Nelíbilo se mi zpracování dokumentu. K samotné hudbě a tvorbě Mira Žbirky nemám výhrady. ()

Benigni

Za mě slabé tři hvězdy. Hudební stránka převažovala nad tou životní a film postrádal celkový náboj. Osobnost pana Žbirky mi přijde přeceňována a v tomto dokumentu až příliš oslavována. Chtěla bych nahlédnout ještě hlouběji. Řemeslně je to alespoň na určité úrovni, natočeno se ctí. ()

Figee

Dokument Meky byl přesně takový, jako Meky sám. Milý, nenucený především skromný. Od začátku do konce jsem si film s úsměvem na tváři užívala a zvláštní zásluhu na tom má rozhodně výběr hudby a velmi povedený střih. Děkuji za tuhle krásnou vzpomínku na umělce, jehož písně nám budou hladit duše ještě dlouhé roky. ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka