Tajuplný ostrov

Epizody(6)

Nebezpečné dobrodružství trosečníků na neobydleném ostrově v Tichém oceánu. V průběhu války severu proti jihu v r. 1865 uprchne z obklíčeného města Richmondu pětičlenná skupinka uvězněných seveřanských mužů. Vede ji vědec a major Grantovy armády Cyrus Smith, kterého doprovází jeho černošský sluha Nab, novinář Gedeon Spilet, námořník Pencroff, patnáctiletý sirotek Herbert Brown a pes Top. Uprchlíci se zmocní balónu jižanské armády a odstartují, pak se však rozpoutá vichřice a ta neřiditelný balón spolu s pasažéry zanáší nad širý divoký běsnící oceán, balon klesá a oni spadnou na pobřeží neznámé pevniny nebo ostrova? Začíná pro ně nebezpečné dobrodružství, při němž budou muset vynaložit veškerý svůj um, aby přežili. Podaří se jim to? (TV Barrandov)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (7)

Tajuplný ostrov (1973)

Neovplyvnený nostalgiou, ani som nečítal knižku tohto skvelého spisovateľa...musím povedať, že ma seriál nenadchol. Obsahuje veľa technických i iných nepresností, hluché dejové pasáže, náhle skoky v deji bez akéhokoľvek vysvetlenia, miestami nejapné dialógy, skrátka slabší scenár i réžia. A tá "super" titulná pieseň, ktorá je tak všetkými ospevovaná, nie je síce zlá, ale počúvať ju pri uvodných titulkách, pri záverečných titulkách a v každom jednom dieli aspoň 5-6 krát, skrátka riadne sa mi zhnusila. Inak, ostatná filmová hudba v seriáli absentuje, a na nudné pasáže by jej teda trebalo ako soli, takisto vyšperkovat pár akčných scén, ktoré sa sem-tam vyskytnú. Kvitujem pokus o dobrodružnost (čo sa aj celkom darilo) a pokus o sci-fi (Nemo a Nautilus, ale to už pokrivkáva), zato pokus o tajomno v dnešnej dobe absolútne prepadá. P.S.: Po druhom zhliadnutí zvyšujem hodnotenie. Zmienené negatíva síce ostali, ale kompenzuje to celková dobrodružnosť, dobrá atmosféra a tiež podarené intro/outro seriálu, ktorého obrázky pravdepodobne pochádzajú z ilustrácií prvých verneových knižiek. ()

Útěk (1973) (E01)

Krkolomnejší úvod, ktorý príliš nenadchne. Škoda spracovania, ktoré viackrát zlyháva. Polovica výstrelov z pušiek vojakov konfederačných vojsk (ich kostýmy sú tiež nepatričné) je iba zvuková, žiadny zážich ani spätný ráz. Slabšia je aj cesta balónom a všetko musia obstarávať dialógy. Všetko tak zostáva iba na dobrodružstve. ()

Zachráněni (1973) (E02)

K dobrodružstvu na ostrove sa pridáva konečne aj mysterióznosť. ()

Nepřátelská hora (1973) (E03)

Aj cez značnú skratkovitosť (stačí strih a všetko je hotové a pripravené) prevláda pokračujúca dobrodružnosť snúbiaca sa s mysterióznosťou z 2. dielu. ()

Opuštěni (1973) (E04)

Tempo seriálu sa trochu spomaľuje a opäť sa k slovu dostáva aj dejová skratkovitosť. Na mysterióznosť to však nemá vplyv. Dozvedáme sa tiež, že ľudia kapitána Nema i ponorku čiastočne poznajú, dokonca o ňom niekto napísal aj pesničku. ()

Černý prapor (1973) (E05)

Tempo seriálu trochu ustáva, stroskotanci viacmenej iba "blúdia" po ostrove sem a tam. Mysterióznosť ale ostáva. Ďalšia chyba v seriáli - a to prítomnosť (afrických) šimpanzov na polynézskom ostrove. ()

Tajemství ostrova (1973) (E06)

Spolu s druhým dielom najlepšia epizóda seriálu, v ktorej sa odkrývajú takmer všetky tajomstvá a konečne väčší priestor dostáva aj Omar "Nemo" Sharif. Škoda, že aj v tejto epizóde si tvorcovia neodpustili nedomyslenia, napr. v prípade nepodarenej prestreľky s pirátmi - niekoľkokrát zahlásia, že im dochádzajú náboje, pritom strelivom plytvajú naďalej a div sa svete - majú ho stále neúrekom. ()