Ve své době se o Siréně psalo, že patří mezi velké české filmy jako Řeka a Extase reprezentující podobu uměleckého filmu. Vypráví o osudu hornické rodiny Hudcových na pozadí dramatických událostí roku 1889 na Kladensku – mezi zdejšími horníky vzrůstá nespokojenost kvůli špatným podmínkám a nízké mzdě. To vyústí ve stávku, ale generální ředitel a majitel dolů Bacher odmítá s horníky rokovat. Po sebevraždě jednoho z nich naberou události rychlý spád a horníci se rozhodnou vzít vše do vlastních rukou... Sirénu natočil podle stejnojmenného románu Marie Majerové režisér Karel Steklý s Marií Vášovou a Ladislavem Boháčem v hlavních rolích. Pod expresivní kamerou se podepsal Jaroslav Tuzar a hudbu k filmu složil E. F. Burian. Tvůrcům se podařilo harmonicky sloučit obraz, hudbu a zvuk, a vytvořit tak velmi komorní, civilní atmosféru této sociální balady z období dělnických nepokojů z konce devatenáctého století. Film získal v roce 1947 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva. (Česká televize)

babka

Tento film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1984/85. Poprvé jsem tento film viděla jako dítě školou povinné někdy v 60. letech a matka Marie Vášové mě vyděsila přímo smrtelně. Hlavička moje malá nemohla pobrat sílu citu a nenávisti. Ladislav Boháč byl už pak navždy mým neoblíbeným hercem a rozsypané kytky mě děsily ve snech. Což svědčí o velice působivé kameře a střihu. ()

Fracek

Jan Werich Hej, pane králi - text,,,, Bereme na potaz učené bakaláře. Et item doktory, et item rektory. Proč jenom chudák trhan patří do žaláře? Vždyť mezi boháči jsou taky potvory! Kdyby nás chudáky lépe znal pán král, snad by nám odpověď dal. Hej, pane králi, nebuď líný, vem hadry a di mezi lid, poznáš, co je živořit z dřiny, uvidíš za den tolik špíny, do smrti nebudeš mít klid. A vůbec velkomožní páni, přijďte se na nás podívat, vy páni, kteří jste tím vinni, že bída z lidí lotry činí, že vlky z lesů žene hlad. Myslete si, že jsme jen lůza, že se nás nemusíte bát. Jednou však popadne Vás hrůza, až pod okny vám budeme řvát. Hej, křečkové a bařtipáni, je čas, budeme účtovat, pánové, sami jste tím vinni, že bída z lidí lotry činí, že nás proti vám žene hlad. ()

StaryMech

Předobraz "angažované", to jest v dobových a místních souvislostech jedinému správnému světonázoru otročící tvorby, prostoduchý v dramaturgii i vedení herců. Zaujalo mě jen pár záběrů kladenského Mordoru a Vášová - jako žena i herečka. Srovnání se "Stalo se v Turíně", které nabízí SPORTOVEC, vyznívá podle mě jednoznačně v neprospěch Steklého snímku. ()

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu