Svět otevřený náhodám

všechny plakáty
Československo, 1971, 97 min

Druhá polovina 30. let: nezaměstnaný mladík zkouší nejrůznější způsoby obživy. Pod vlivem skupiny komunistické mládeže odchází jako interbrigadista do Španělska... V průběhu 70. let točil Karel Steklý více než jeden titul ročně, většinu z nich nechali diváci bez povšimnutí - patří k nim i tento. (oficiální text distributora)

Jonatthan

Tak tohle je ten správný bizarní film. Co mě nejvíc upoutalo? Tutová jednička = Lidi v kostýmech chodících reklam jako lahve od vína hrajou v noci fotbal v parku a hned v závěsu Petr Dudešek z kdysi populárního souboru Buřinky prozpěvující proletářský písničky. Je tam toho ale mnoho dalšího, ale už se mi to nějak vykouřilo z hlavy. Líbila se mi Consulea Morávková, v té době byla opravdu velice sexy. Zase ale musím nesouhlasit s oficiálním textem (V.Březina - Lexikon českého filmu...). Ten kluk jel do Španělska podle mýho názoru z nudy a ne, že by ho tak ovlivnila ta komoušská mládež... ()

pytlik... odpad!

No je to děs, co si budeme nalhávat... Připadalo mi, že se tam mluví a jedná nějak mimoňsky, měl jsem celkem problémy pochopit děj. Což bylo také tím, že je poněkud nudný, takže člověk z něj každou chvíli vypadne. Jinak se mi tam líbila ta metafora Lenina - komunistický redaktor se honosil jeho účesem a hlavní, byť poněkud troubelínovský hrdina, zase jeho barvou vlasů. A dále mě překvapila jistá odvážnost snímku. Člověk by čekal, že komunisté budou lidé krásní, ale co ta mladá Bertička nosila na hlavě... Je mi jasný, že neměla moc peněz, že si kadeřníka nemohla dovolit, ale sakra aspoň podle toho hrnce se mohla ostříhat, i kdyby byl sebešišatější, vypadala by minimálně o polovinu líp. ()

WANDRWALL

Pěkný příběh, který zajímavě pojednává o nelehké době, kdy mladý muž se snaží nějak smysluplně naplnit svůj život. Daří se mu to střídavě, tedy úspěšně i neúspěšně, hodně záleží na okolnostech. Mladý muž by rád žil poctivě, ale to mu doba neulehčuje, ani lidi kolem něho, takže se snaží žít aspoň trošku poctivě, a jde do války o lepší Španělsko, a po něm se zase vyrovnává s návratem do Prahy, kde ho čekají další trable a boj o kůrku chleba, a trochu lásky. ()

• V úvodu filmu pod titulky, kdy hlavní postava jede po cestě na kole, se objeví v pozadí u lesa zaparkovaný automobil, který nezapadá do retro atmosféry příběhu. (Ganglion)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe, Kladne a Vydre na Šumave. (dyfur)
  • V záběru z ústeckého nádraží se mihne elektrická lokomotiva z konce šedesátých let. Film se ale odehrává ve 30. letech 20. století. (Ganglion)