Mosty

• USA Causeway (více)

Vojačka Lynsey (Jennifer Lawrenceová) sa po vážnom zranení vráti domov do New Orleans a snaží sa prispôsobiť tamojšiemu životu. Spozná miestneho automechanika Jamesa (Brian Tyree Henry) a vzniká medzi nimi nečakané puto. (Apple TV+)

elanius

(16/2023) / V prvom rade, obom hercom role parádne sadli. Jennifer táto ubolená poloha veľmi svedčí. Ešte o kúsok lepší je Brian Tyree Henry, výborne s citom zahraté. Či je nominačka na Oscara zaslúžená neviem, nech posúdia iný. Film ťaží z fungujúcej chémie medzi postavami a z niečoho čo neviem úplne presne opísať. Ako keby aj napriek všade pritomnej depresie, prevažoval taký jemný pozitívny pocit z ich priateľstva. Podarený indie film. (7/10) ()

Pavlínka9

Za mě byl asi nejzajímavější ten začátek, kdy několik minut nerozumíte tomu, co se té holčině stalo, proč se o ni někdo jiný stará a jaké z toho budou ještě důsledky...Pak se ten film prostě překlopí do "běžného" života v malém městě s né úplně funkčním okolím lidí...Za mě nic převratného, nicméně možná tím, je to zajímavé, že je to vlastně nic převratného.. ()

hroubek

Povedený indie film. Mám tento typ filmů rád. Obyčejné příběhy obyčejných lidí, které jsou prodány realisticky a bez zbytečných příkras. Film je moc hezky natočený, jeho pomalejší tempo mi vůbec nevadilo a jeho atmosféra je přesná, díky tomu se nám snadno dostane pod kůži. Režisérka Lila Neugebauer odvedla dobrou práci a moc se mi líbilo jakým stylem odvyprávěla film. Dialogy mezi postavami fungují, některým scénám nechybí něžnost a soucit, a samotný příběh působí nenuceně. Jennifer Lawrence předvádí moc pěkný výkon a je radost jí sledovat, protože hraje parádně. Hodně jsem si užil výkon Briana Tyree Henryho, který je zde výborný a zahrál svůj part moc dobře. Mosty jsou film, který na první pohled působí obyčejně, ale to nic nemění na tom, že uvnitř má srdíčko. ()

sedm.1

Causeway je poměrně podmanivým dramatem, které ve většině těch nejdůležitějších ohledech funguje, a to i navzdory tomu, že se tu na druhou stranu nevyskytuje prakticky jediný výraznější moment, za což si ovšem zasluhuje uznání především paní režisérka, která přestože měla k dispozici skutečně jen jednoduchý scénář, tak z něho dokázala vytěžit opravdové maximum. V tomto filmu jde každopádně hlavně o vyvolání emocí a empatií vůči ústředním postavám, což se v obou směrech úspěšně podařilo, obě postavy se potýkají jak s fyzickými, tak psychickými traumaty, a i díky výkonům jejich hereckých představitelů to celé působí silným a přesvědčivým dojmem a lze se s nimi upřímně ztotožnit, chápat je a soucítit s nimi. Docela působivá je jinak i taková beznadějnější atmosféra, která je ovšem zároveň i oživená jemným nádechem světla na konci tunelu, a přestože nedisponují Mosty prakticky ani žádným spádem, tak celý ten příběh rozhodně nenudí. Ve výsledku se tak zkrátka jedná sice o v žádném směru vyčnívající konverzační drama, řešící především nelehké životní osudy, celé je to ovšem zpracováno velice kvalitní formou, a i bez zbytečného tlačení na pilu dosahuje požadovaného emočního efektu na svého diváka. ()

jakeer

Niekedy je to až šok, že Jennifer Lawrence, ktorú poznám ako humornú a ba priam až bláznivú celebritu z rohovorov, je v skutočnosti skvelá dramatická herečka. Tuto nás brilantne previedla indie depkou. Našťastie film tento raz nestojí len na nej, ale so cťou jej sekunduje sympaťák Brian Tyree Henry (u ktorého je tiež takáto dramatickejšia poloha menej zvyčajná). V príbehu ma akurát prekvapujú miestne reálie, keďže Američania vedia doslova mrhať peniaze na nám nepredstaviteľné veci, ale presťahovať sa z rodného mesta je zjavne nad ich sily. Inak si neviem predstaviť, prečo hlavná postava chcela ísť druhý raz do Afganistanu (po tom, ako prvýkrát takmer umrela a zostali jej príšerná zdravotné následky) a to len preto, aby nemusela bývať v rodnom dome s mamou. No je ako je a vďaka tomu môžeme sledovať rodiace sa priateľstvo dvoch ľudí, ktorí má obaja poriadne naložené na chrbte. ()

Darth Maul

Causeway sa na prvý pohľad tvári úplne obyčajne a skromne, pritom je to silná osobná dráma o vyrovnávaní sa so životnými traumami. Hlavné postavy sú nádherne sympatické a nemožno im nefandiť. Uprostred filmu som sa pristihol pri tom, ako im v myšlienkach úprimne prajem šťastie. Jemná filmová momentka zo života dvoch krásnych ľudí. /// Jennifer Lawrence je v takýchto polohách neobyčajne obyčajných žien veľmi uveriteľná a pristane jej to. ()

filipvrbik

Ze začátku to vypadá hodně depresivně, nakonec je to ale velmi příjemný film o vztahu dvou lidí a jejich bolestech... Jennifer opět předvedla úchvatný výkon a ani Brian Tyree příliš nezaostává. Nakonec velmi slušné konverzační a psychologické drama...70% ()

Jaro_slav

Naprosto nádherně pomalej film, kterej ale ani na minutu neztratí tempo. Vůbec nevadí, že děj se tzv. vleče odnikud nikam, protože tempo, jakým se vleče, je dostatečně rychlý na to, aby ta pomalost nebyla rozvleklá tak, jako je rozvleklá tahle moje snaha popsat pocity z tohoto filmu. ()

Kingjiri

Skromná komorní podívaná, co si na nic nehraje a kterou táhnou skvělý civilní herecký výkony obou hlavních představitelů (momenty, kdy byly na scéně oba, byla prostě radost sledovat), zajímavá místama lehce depresivní atmosféra nebo pár jednodušších hudebních motivů. Příběh je vcelku standardní, ale tentokrát forma s přehledem vyhrála nad obsahem. A já mám tyhle filmy o starostech a vnitřních démonech obyčejnejch lidí rád. Na to, že se toho za hodinu a půl moc nestane a tempo vyprávění je pomalejší, jsem se téměř vůbec nenudil a nakonec celá projekce příjemně utekla. Škoda, že příběh nebyl přece jenom o něco víc originálnější, takhle si i přes pozitivní dojmy na tenhle biják v budoucnu jen tak nevzpomenu, tři silnější hvězdy. ()

Hpatrik

Minimalistický scénář, velmi umně a realisticky pojaté. Dokáže se zarýt pod kůži a s těch několik scén co tu jsou, jsou některé opravdu silné. Skvělá Lawrence! Možná na to jen chce mit trochu náladu. Tři až čtyři. ()

Maximilianus

Dobrá úloha pre Jennifer Lawrence, len škoda, že fyzioterapia trvala päť minút a potom to bol iba klasický film o vracaní sa do života a hľadaní si svojho miesta. 6,8/10. ()

samkko

7,7/10 a nová, nezávislá jednorázovka od studia A24 tradičně nezklamala. Musím se přiznat, že si začínám Briana Tyree Henryho dost oblibovat a Jennifer mi potvrzuje, že s hraním taktéž nemá sebemenší potíže. Mosty jsou velmi komorně pojatá, nezávislá filmařina se skvělou kamerou, scénářem a postavami. Jedná se sice v podstatě jen o vývoj přátelství dvou lidí, ale je to zvládnuto na jedničku a nic tak nevypadá jakkoliv nuceně, ba naopak to místy vypadá až krutě reálně. Možná bych do filmu přidal pár dramaticky vyhrocenějších scén, protože mi ta jedna nestačila. ()

Likan7

Když máte dobrej scénář a dialogy, které mají hlavu a patu, je to v suchu. Lynsey se vrací z války, je zraněná, nemocná, s matkou si nerozumí...snaží se vrátit zpět...ale taky potká jednoho mechanika. Jenže ve chvíli, kdy by každý film šel na romantickou notu, na to režisérka dlabe a nechává film prostě jen tak plynout. V tom nenuceným tempu jí ale nepomáhá jen přesvědčivá Jen Lawrence, ale naprosto parádní Brian Tyree Henry (Eternals), který by si tady zasloužil víc, než jen nominaci na Oscara. Jeho James drží nejen Lynsey, ale i celý film a právě díky němu je Causeway civilní, malé drama, ake setsakramentsky funkční a uvěřitelné. ()

gemi

Civilní Lawrence, skvělý Henry, ale vzato kolem a kolem je to čistokrevné drama, které se odvaluje odněkud nikam. Jako život sám. Drama s chabou dramaturgií. Okno do jednoho života. Výborně zahrané všechno a současně nic. ()

pushover

Námět je sice taková indie klasika, ale výborně režijně uchopená a Jennifer Lawrence je čím dál lepší herečka. ()

BFG2000

Není co vytknout. Herecký koncert Lawrence a Henryho ve velmi silném příběhu s dokonalým scénářem, nesmírně citlivě natočeném a k tomu všemu ještě se silným poselstvím. Nádhera. ()