Trojúhelník smutku

• Francie Sans filtre (více)

Model Carl a jeho partnerka influencerka Yaya jsou pozváni na luxusní výletní plavbu. Společnost jim zde dělá opravdu vybraná smetánka. Je tu starý mládenec hledající životní lásku, výstřední ruský obchodník (Zlatko Buric) a celému mumraji vládne kapitán (Woody Harrelson), který je věčně pod parou. Když nečekaná událost zamíchá kartami, charaktery cestujících se ukáží v pravém světle. Dvojnásobný vítěz Zlaté palmy z festivalu v Cannes Ruben Östlund natočil břitce satirickou komedii o společenských rolích a opojné síle moci, která nenechá na žádném z pasažérů nit suchou. (Aerofilms)

Martin0392

Trojúhelník smutku má rozhodně velice specifický humor, na který musíte být psychicky připravení (tedy minimálně v náladě). Zapříčiňuje to hlavně fakt, že zde se humor především staví na bázi velmi pasivních (avšak geniálních) vtipů (vtip zde není naservírován v podobě mluveného slova, ale podle vtipné události). Naprosto skvělý byl hlavně moment kdy ruský obchodník zvolal na lodi poplach. Nechybí tu ani pár do mozku zarytých hlášek: „In der Wolken“. Švédský režisér Ruben Östlund se rozhodně předvedl (v tom dobrém), kameru dává do velmi rozmanitých poloh, většinou si u něho počkáte, protože především vsází na long shoty, které nádherně dodávají scéně dramaticko-satirický styl (vyhrává si taktéž s celkovou kompozicí scény). Hrozně moc to jde vidět ve scénách kapitánské večeře. Östlundovi se rozhodně podařilo vytvořit i skvělý (především velmi originální) dramaticko-satirický scénář, který si především dělá srandu z novodobých problémů a vystavuje bohaté lidi do nepříjemných situací (nádherně taktéž podává divákovi fakt, že peníze opravdu nejsou všechno). Stejně tak skvělé jsou i dialogy, které mě rozhodně bavili a nepůsobili zbytečně. Začátek je lehký, rozhodně nás jako diváka dostává do pozice, kdy od filmu nevíme co čekat. Po poznání našich postav se ocitneme na lodi, kde se to dost zhurta proplétá a rozjíždí (snad nejvíce vtipná část filmu). Ovšem na ostrovu nám tempo prudce klesne (i s celkovou záživností), máme zde větší důraz na dramatičnost, i přesto, to ale neznamená, že zde nejsou směšné scény. Zde nám taktéž Östlund vpálí myšlenku, že můžete mít miliony na účtu, ale pokud jste ztroskotali, klíčovými prvky jsou hlavně umět přežít, ironií je právě to, že to celé dokázala pouze uklízečka. Z celého pohledu mi snad vadil jen konec, dost unáhlený, jako by si Östlund řekl, že už je to moc dlouhé. Rozhodně ale nejde o nějak výrazně „špatný“ konec; určitě je překvapivý a mírně i napínavý. Výborné jsou i herecké výkony, kde stěží najdete „špatné“ herecké výkony, za zmínku stojí výše zmíněná scéna kdy Zlatko Burić vyhlásí do rozhlasu „poplach“; nebo taktéž i skvěle zahrané dialogy mezi Zlatkem Burićem a Woodym Harrelsonem, debaty o socializmu byli prostě skvělé a stojí rozhodně za zmínku. Samozřejmě se mi líbila i Charlbi Dean a Harris Dickinson, avšak nejvíce se mi líbili momenty výše zmíněné. Z celkového hlediska, film, který si rozhodně získal mou pozornost. 4/5 ()

holeys

Skvělá nevybíravá satira, která nezná hranic. Příběhová linka jde v určitém smyslu nazpět evolucí a nebojí se poukazovat na různé společenské problémy ať už dekadentními, nebo absurdně komickými prvky. Opravdu mohu doporučit, zavede vás to na různá místa, která byste nečekali. ()

oashi

Film "Trojúhelník smutku" je sice dobře hodnocený, ale už ho nikdy nechci vidět. Ženský manipulativní... A navíc to točil nějaký "umělec": Opravdu to tlačí ad absurdum, do nechutnosti. ()

petr8991

feminismus, antibělošský rasismus, antikapitalismus... perfektní novodobý snímek, je tam všechno... na druhou stranu to místy zas tak špatné není ()

gquan

Jedna hviezda za citáty Marxa, druhá za Internacionálu. Ešte pridám jednu za vtipné absurdné vyvrcholenie večere, aby som ju hneď odobral za neúnosnú stopáž a úplne zbytočnú poslednú časť. Tvári sa hlboko a sofistikovane, pritom je to doslovný koncentrát klišé. Povrchná kritika smotánky ktorá sa chce zapáčiť festivalovej smotánke. Škoda. Keby sa to s útokom pirátov zvrhlo na tarantinovku, mohlo to byť skvelé. ()

vecnevysmata

Kdyby tvůrci Bílého lotosu natočili celovečerní film, vypadal by asi nějak takto. Podobné postavy, tempo a hudba, a děj rozvíjející se od celkem realistické zápletky až po naprosté fantaskno. Na luxusní výletní lodi se setkávají nabubřelí boháči s vykořisťovanou posádkou, aby však náhle osud zamíchal kartami a role se trochu prohodily... Otevřený konec mi moc neseděl. ()

HeroOfTheDay

Taková klasická "severská obžaloba moderní společnosti“, která nemilosrdně ale zároveň vtipně "nastavuje zrcadlo" nám všem. Na škodu není ani délka filmu, kdy při skvělých hereckých výkonech rozhodně židle v kině netlačí. Je pravda, že jsem od Woodyho Harrelsona čekal poněkud víc, ale i jeho krátké intermezzo, kdy jako kapitán lodi vyleze na palubu jen proto, aby se ještě víc opil a během patnácti minut potopil loď, stojí za to. Skvělý je i výkon Zlatka Buriće, který Harrelsonovi zdatně sekunduje. ()

teekanee

Zábavný sociální drama. Dialogy mají šmrnc a nutí k zamyšlení. Technicky velmi dobře zvládnuté. Vlastně si nemám na co stěžovat. 85% ()

fhe_verdict

Za prvu polhodinu mi zacali liezt obaja hlavni hrdinovia 110 percentne na nervy. Po hodine som uz mal sto chuti to vypnut. Nevedel som si vsak vysvetlit to vysoke hodnotenie a proti svojmu zdravemu usudku som pozeral dalej. Vtedy vsak nastane prudky dejovy zlom a z nezazivnosti pribeh prechadza do frasky. Vizualne nechutnosti su doplnane filozofickym obvinovanim Zapadu z nespravodlivosti na svete. Po hodine a pol filmu sa presunieme tretej pribehovej roviny. Tu sa uz dostavame do uplnej absurdity. Konanie postav strati posledne zbytky racionality. Osudy ludi su vlozene do ruk hlavnej hajzelbaby, ktora sa lusknutim prsta stane pani vesmiru a z neznameho dovodu sa jej zvysok ansamblu prisposobi. Nie je to smiesne, nie je to zabavne, nie je to poucne, nie je to podnecujuce. Tuzobne som cakal na koniec. A zaverecny zvrat uz nezvratil nic. Koniec koncov pri tolkych twistoch v pribehu sa uz asi ani nedalo nieco zmysluplne vymysliet. Tento film je pre mna navonana zdochlina. Ma vsak Zlatu palmu z Cannes a nebeske hodnotenie takze chyba bude vo mne. ()

mdf

Během hodiny už jsem to chtěl vzdát, půlhodinové dohadování kdo zaplatí v restauraci atd. No potom na jachtě při večeři už se to trošku rozjelo, a ukázala se moc peněz,kde drahé hodinky na ruce,za tebe oheň nerozdělají. Taková zfilmovaná divadelní hra mi to připadalo.Charlbi je gut. ()

Hexx

Nemůžu říct, že to není zajímavý film, ale ani nemůžu říct, že by mě po celou dobu bavil. Bohužel je to vyobrazení dnešní reality a s tím spojené totální rozdíly mezi bohatými lidmi a obyčejnými lidmi. Na druhou stranu, se to moc pěkně stírá v závěru, kdy se role de facto otočí a z hajzlbáby se stane vůdkyně. Blicí scény z lodi jsou TOP, ale jinak je dle mého film nadhodnocen. ()

Dave76 odpad!

Za mne totální sr.čk. Nesmyslně zbytečný film o zvracení. Po hodině jsem to vzdal a pustil si radši Bezva fintu. To je podle mne komedie i drama. ()

besenheim

Skvělá satira posouvající realistickou absurditu na místa, která jsem snad ještě nenavštívil. Diskutuje zejména o tom, jaký je člověk, když o vše přijde. Strašně krásně provedené interakce mezi zástupci jednotlivých hierarchických skupin jsou zároveň smutné a nehorázně vtipné a člověk jen čeká, co mu Östlund naservíruje v dalších minutách. Protože ten film se skutečně ubírá pořád hlouběji a hlouběji a když už si divák myslí, že je myšlenka filmu více méně hotová, stane se něco ještě ostřejšího. Zkrátka vůbec jsem nečekal, že se bude děj ubírat svým směrem, ale hltal jsem každou minutu a poslední scéna tomu nasadila korunu i hermelín. ()

MathLover

Když jsem se ve Varech na Trojúhelník smutku nedostala, říkala jsem si (vzpomínajíc na Čtverec), že už si tedy počkám na Kruh:-) Ale nakonec jsem si nadělila Trojúhelník smutku k Vánocům..... Östlundova hořkosladká podívaná o nevyhnutelnosti "nespravedlivé" společnosti mi v lecčems připomněla Goldingovu knihu Dědicové (paradoxně ani ne tak Pána much), ovšem možná s méně "nihilistickou" kritikou člověka (jako druhu).  Po přečtení několika recenzí jsem si uvědomila genialitu režiséra, kterému se, tentokrát v mnohem zábavnějším kabátku než tomu bylo u Čtverce, povedlo natočit kritiku všeho a všech, která je ovšem divácky tak přístupná, že může být zjevně vyložena i jako kritika ničeho a nikoho (tím mám na mysli to, že si někteří diváci ve snímku zvládli najít kritiku vždy právě toho, co hledali). Což je o to zajímavější, že se mi zdál snímek tematicky celkem koherentní, v druhé části dokonce až zbytečně verbálně explicitní a repetitivní. Ale k samotnému hodnocení - první část byla skvělá, druhá a třetí část přehnaně dlouhá...ale film tak krásně drží pohromadě, že mu ten vlastně dost neoriginální základní příběh o ztroskotání a "výměně" rolí (na kterém je ovšem vystavěna "inteligentní satira" s mnoha originálními nápady) odpustíte....90% ()

Pimburger

Nemůžu říct, že by mě to vyloženě nudilo, ale po tom hodnocení tady, zlatejch palmách a stříbrnejch kokosech, nebo co všechno to dostalo za ceny, jsem od toho upřímně čekal víc. Yaya hezká, ale zbytek nic moc. Na to, že to měla být komedie, jsem se moc nezasmál a nadávání na kapitalismus taky není můj koníček, takže za mě zklamání. Reálně by si to asi zasloužilo tři hvězdy a zapomenout, ale vzhledem k přepálenýmu hodnocení snižuju na dvě. ()

majorzeman13

"Rozhodně nadprůměrný a povedený snímek ". Taky mohu říci ,že film nesedne každému diváku.   Stojí za vidění ! " Jeden z nejlepších filmů roku " . Dost možná jde i o náročnější film.... Sociální nerovnost ve společnosti tu je zobrazena vskutku dost dobře . PS: Prachy vládnou světem ! ()

dragon'88 odpad!

Na dvakrat som poctivo cele pozrel, zrychlene a s pretacanim, tak aby mi nic neuslo.  Ze toto niekto zafinancuje je asi ta jedina pointa filmu.  Nie je tam nic hodnotne, vtipne, prekvapive a dnes ani sokujuce. ()

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

23.04.2024

Ruben Östlund v současnosti patří mezi nejsledovanější evropské filmové autory. Svým snímkem Trojúhelník smutku, za nějž získal několik oscarových nominací i Zlatou palmu z hlavní soutěže festivalu v… (více)

95. Ceny Akademie - nominace

95. Ceny Akademie - nominace