Pętla

• Velká Británie Petla
Polsko, 2020, 105 min

Režie:

Patryk Vega

Antoni Królikowski, Katarzyna Warnke, Piotr Stramowski, Marcin Zacharzewski, Maciej Zacharzewski, Aleksandra Nowicka, Dagmara Kaźmierska (více)

Film založený na skutočných udalostiach o mladom Danielovi Sniezekovi (Antoni Królikowski), ktorý pokračuje v rodinnej tradícii ako policajt. Avšak osudy života ho zvedú na gangsterskú dráhu, kde sa rozhodne podnikať v podniku s drogami a sexu, ktorým nakoniec podľahne. (sochoking)

Dzeyna

Patryka Vegu prostě miluju. Ten jeho styl, kde nechybí akce, skvělý humor a spousta krve je prostě nenahraditelný. Tenhle příběh je navíc vážně skvělý a vtip tam rozhodně nechybí, respektive je tam hodně bizarních situací, které prostě jinde neuvidíte. Mě to bavilo celou dobu a klidně bych to brala i delší. ()

gogo76

Nie všetko je zlato čo sa blyští a nie každý poľský film musí byť pecka. Ani tento priemer však neurazí, každopádne mňa celkom neuspokojil, hlavne pre svoju nevyváženosť. Na úvod artová scéna dosť originálna a vravím si ok. Príbeh o gangstrovi, ktorý rýchlo vystrelil, ale aj rýchlo padol je určite skvelý, no prístup aký režisér zvolil mi nesadol. Hlavne v prvej tretine, kde sa snaží o humor, ktorý absolútne nevychádza a kolíše to na hrane trápnosti. Všetky scény s kolegom "ninjom", určite. Potom nasleduje druhá tretina, kde sa len kefuje a zdá sa, že to chcú všetky ženy. Úplne všetky. Vždy a všade. Kopa sexuálnych scén, ktoré síce dotvoria obraz o tom, aký život náš poľský gangsta žil, ale príbeh, vzťahy a problémy, ktorých má určite mraky, idú tak nejak bokom. Posledná tretina postupného pádu je na tom najlepšie, ale celkovo ma to nijak extra nenadchlo. Film bez jedinej sympatickej postavy a s už klasickým bojovým poľským pokrikom "kurva", ktorý zaznie vo filme asi 1000 krát... Vážna téma si žiadala vážny prístup a nie nejakýn zlepenec trápnej komédie a drámy. 60%. ()

Necrotongue

Patryk Vega opět přišel s tím, co mu žeru i s navijákem; dal dohromady skupinu kvalitních herců, promíchal ji s nevalnými recitátory a na základě skutečných událostí vytvořil další ze svých politicky nekorektních průvodců polským podsvětím. Režisér jel naštěstí se scénáristou i producentem na jedné vlně, takže opět spáchal záležitost, u níž jsem se mohl výborně bavit, aniž bych si musel oblíbit některou z postav. To by byl ostatně oříšek, protože Patryk Vega zřejmě taky nemá rád dušínovské typy, jenže se zase pouští opačným směrem, takže se to v jeho filmech hemží spíše Štětináči a Dlouhými bidly. Že mám ale načteno, co? A to znám i Čtyřlístek:-) ()

sochoking

Królikowskému tieto role vyfetovaných a vychcaných zmrdov, zdá sa, že pasujú perfektne na telo! Vega už tradične strieda brutálnu akciu s vidláckym humorom až sa divák, zvyknutý na jeho tvorbu, neubráni občasnej nude. Avšak záver filmu ma prichytil nepripraveného a preto udelím 4 hviezdy. 65% ()

Arsenal83

Neviem, čo tu pánom hodnotiteľom chýbalo, že film niektorí odpadujú, ale ide o veľmi dobrú, až výnimočnú, originálnu prácu. Poľské filmy sú na tom stále lepšie a je to aj zásluhou Vegu, ktorý točí také iné kriminálky, že sa neviem dočkať každého jeho diela. A aj toto púta od začiatku do konca. Na začiatku hlavne vtipom. Tie skeče, čo sa nám tu ponúkajú vyzerajú až ako z nejakej humoristickej relácie, naozaj vydarené. Dejová línia je veľmi zaujímavá a keď napríklad taký Vlk z Wallstreet má vysoké hodnotenie, tak toto je taký policajný skorumpovaný vlk z Rzeszowa, ktorý si zaslúži hodnotenie na podobnej úrovni. Nehovoriac o slovanských dievčatách a zaujímavom zvrate na konci. Človek by si mohol povedať, že ten záver je taký z kategórie klišé, lenže ono je to natočené podľa skutočnej udalosti a človek vlastne až na konci čumí, že toto je fakt príbeh, ktorý sa nielen oplatilo natočiť, ale hlavne podarilo natočiť na viac než pútavej úrovni. ()

• Dej filmu voľne vychádza z prípadu takzvaného "Podkarpatského škandálu" a samovraždy Dawida Kosteckieho. (_marduk_)