Historia Naturae

• Československo Historia Naturae (Suita) (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1967, 9 min

Když přírodopisný kabinet ožije. Jeden z prvních animovaných filmů Jana Švankmajera přivádí na scénu rekvizity, které jsou pro tohoto tvůrce v jeho další tvorbě charakteristické: animované muzejní exponáty, peří, kosti či maso apod. To vše ožívá ve strhujícím tanci, jenž se odehrává v osmi krátkých „encyklopedických“ kapitolách. (Česká televize)

Jansen

Na biologii jsem si nikdy moc nepotrpěl, ale Švankmajerovýma očima najednou dostala docela zajímavé obrysy. A alegorie s ústy a potravou – docela jsem čekal, co přijde u člověka. ()

ledzepfan

Učebna přírodopisu byla na základce má oblíbená. Byly tam vycpaná zvířata a všemožní divní živočichové(a jejich vnitřnosti)naložení do formaldehydu.....Ale víteco-pořád to byla součást školy :/ ()

keddy79

Nemohu si pomoct, ale připadala jsem si jak na super rychlé prohlídce muzea. Ale samotný závěr měl něco do sebe! ()

kobejn

Tak tady se poprvé objevil detail pojídajících úst....jeden z jeho hlavních motifů...vcelku brzy se našel.. ()

JohnMiller

Nemám rád takéto kratučké rozdelenie do random kapitol. Každá z nich sa nazýva po nejakom hudobnom žánri, čo je v pohode, ale v skutočnosti tam nieje žiadna zmena v hudobnom doprovode. Stále tam hrá experimentálna improvizácia flauty od Zděnka Lišky. Snímka svojimi muzeálnymi relikviami neurazí ale ničím neprekvapí, keď si to porovnám z predošlou jeho tvorbou. ()

easaque

+3* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem si dal za úkol okomentovat i jeho dílka. Tahle rozmanitá studie různých živočišných tříd se pod taktovkou Zdeňky Lišky vlní, ožívá a tancuje do rytmu. Docela příjemná podívaná, která patří podle mě k jeho nejlepším ranným experimentálním pracem - takže lepší 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

honajz2

Hodně zajímavý Švankmajerův kraťas, který je navíc povídkový a každý jeho segment jinak zaujme. Dokonce to v sobě má i nějakou myšlenku, a to poměrně chytrou. Sice se dá poměrně jednoduše odhadnout, včetně závěru, ale proč ne. Na 9 minuty to úplně v pohodě vystačí. Silné 4* ()

MarekT

Švankmajerovské nápady jsou sice povedené, nicméně zážitek mi zčásti ničí vegetariánstvím zabarvené poselství (nic proti, je to každého věc, ale mám dojem, že se o tom hovoří více, než je zdrávo). ()

LeoH

První opravdu dotažený Švankmajerův snímek. Výtvarných nápadů už ne plné hrsti, ale celé gejzíry, animace (to slovo používám z nedostatku lepšího výrazu pro celou manipulaci s vizuálnem, která se odehrává na mnohem více rovinách než jen v prostém rozpohybovávání předmětů) opustila kategorii „uznalý obdiv k řemeslu“ (který pro mě sám o sobě nebývá důvodem k vysokému hodnocení), a postoupila na úroveň „nefalšovaná rozkoš“. Typická morbidně drsná ironie korunuje dílo. ()

gjjm

Hudebně komponovaná filmová suita, tentokrát Švankmajer animuje vycpaná a nakreslená zvířata nejrůznějších tříd - od hmyzu po člověka, v pořadí podle přírodní historie. Animace je jako vždy perfektní, film je ale na Švankmajera docela zdlouhavý a mírně nudný, přestože má jen osm minut a zajímavé téma (lidská část s perfektním zakončením je prostě geniální). Zachraňuje ho ale ironický humor a úžasná hudba, na které tu hodně záleží a která je s filmem dost těsně spjata. Video: http://www.youtube.com/watch?v=2R8dwv_vQJk ()

PollyJean

Aquatilia, ham, křup, polk. Hexapoda, ham, křup, polk. Veškerý tanec živočišných druhů je nakonec sežvýkán a polknut druhem Homo Sapiens, člověkem všežravým. Ham, křup, polk i on má (naštěstí) svého přemožitele. Darwinism v kostce? Mimo jiné. ()

Autogram

Darwinova evolučná teória zo Švankmajerovho pohľadu. Alebo z pohľadu sýteho človeka, ktorý nad všetkým tvorstvom panuje. Alebo ho rovno zožerie. ()

miklaras

První film, ve kterém JŠ ukázal svou umanutost muzeálními sbírkami, lebkami a vycpynými zviřátky. A bylo to jak se patří vynikající. ()