J.S. Bach - Fantasia G-moll

• Velká Británie J S Bach - Fantasy in G Minor
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Hudební
Československo, 1965, 9 min

Animovaný film výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera, v němž i klasická hudba může mít surrealistickou podobu.
V animovaném film režiséra a výtvarníka Jan Švankmajera účinkuje Jiří Ropek (1922–2005), který byl varhaníkem u sv. Jakuba v Praze. (Česká televize)

ledzepfan

Díry, praskliny, skvrny a škvíry tancují v Bachově rytmu-jen tak pro ten tanec..víc bych v tom asi nehledal. EDIT: Zvláštní. Uteklo pár let a najednou je mi to mnohem bližší. ()

Francik

Druhý film a takováto urbanistická zběsilost. Povedené využití velmi málo filmových prostředků pro kýžený efekt. ()

Popluh

No příliš mě to tedy neoslovilo. Reálný úvod super, následující hudebně surrealistická část šla ale totálně mimo mě. ()

MikO_NR_1909

Bacha uznávam ako temer nikoho a Švankmajera, čoby priekopníka lútkovej, veľmi svojbytnej a autorsky vybrúsenej kreativity taktiež. Miernym problémom polcestnej nedotiahnutej spirituálnej symbióze sakrálnych obrazcov v strihovej rytmike organových čísiel badám v akomsi neprogresívnom prístupe. Ak za taký považujem istý režisérov štandard, ktorý číha z jeho dômyselnejších a imaginárne bohatších experimentov. ()

Magyar

Sklep, víno, kompoty, prach, police, šaty, tajemství pro tajemství, staré účetní knihy, obývák, předsíň, kresba člověka, kterého už nikdo nezná, smeťák a liány, stromy, zákaz a bezstarostnost ve vzpomínkách nás tří. ()

kaylin

To propojení hudby a obrazu je určitě zajímavé, o to šlo v první řadě. Jako nejlepší nápad ale vidím skutečnost, že obraz je černobílý. To se k pojetí hodí dokonale. Bohužel jinak na tomhle filmu není nic moc, co by mě dokázalo zaujmout. Ani ta animace v ničem moc nevyniká a je to jen zajímavý pokus jak propojit pohyb kamery s animovaným. ()

JohnMiller

Prvé čo ma na druhej krátkometrážnej snímke Jana Švankmajera prekvapilo bola tá širokouhlá CinemaScope 2:35 kamera. Všetky jeho prvotiny sú v štandarde 4:3. V snímke hrá Bachova hudba ktorá doprevádza surrealistický obraz. Experimentovania, na tohoto tvorcu saozrejme, je tu pomenej ale zrúcaniny a zábery na staré zničené steny sa k tejto organovej vyslovene pohrebnej hudbe hodili. Mne sa to páčilo, ()

radektejkal

"J.S. Bach - Fantasia G-moll" samozřejmě za pět hvězd, takže můžeme je odebírat. Ale necháme to tak, EET si to už nějak spočítá - Jasná Páka. charlosině **** jsem chtěl poděkovat za video, ale už tam žádné není. Foto či video grafika je standard, který se mi vždycky bude líbit. ()

hhannie

Temná zákoutí v kombinaci s Bachovo hudbou, to je jednoduše ta nejlepší atmosféra.. Co víc jsem si mohla přát. :-) No, přece nic! Úžasná surrealistická podívaná. ()

easaque

2* Ani u druhého dílka bych na chuť Švankmajerovi nepřišel. Sice originalit přibývá, ale chybí příběh a na můj vkus jsou obrazy poskládány hala bala, i když to tak určitě nebylo. Ani jako videoklip to u mě nefunguje .... no prostě umění. Tak klesáme ke 2 hvězdám. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: X /// NÁLADA: X /// ART: 3 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

honajz2

Bůhvíproč jsem čekal nějaký nedoceněný klenot a dostal jeden z nejslabších Švankmajerových filmů... Ale i tak to má něco do sebe. Slabé 3* ()

zette

Hvezdicku davam varhanikovi. Mozna to ma pro nekoho vetsi vyznam ci pusobi vizualni orgasmus, ja si ale myslim, ze ti, co davaji pet hvezdicek, to davaji kvuli jmenu a ne kvuli obsahu ci zpracovani... ()

MarekT

Parádní relax k večeři. Jediné, co bych panu Švankmajerovi vytknul, je poměrně řídký výskyt animovaných pasáží, kdyby si s tím víc pohrál, mohlo to být i na plné hodnocení. Zajímavý postřeh: Iggy - ani bych se nedivil, kdyby si Gatesovi muži pozvali pana Švankmajera jako konsultanta. :-) Schopnost vystihnout atmosféru každého tónu je totiž opravdu výjimečná. ()

SoolenJV

Opravdu volny proud fanatazie. Svankamjer tentokrat rozehrava zdi a dvere stareho domu na Bachovu varhanni skladbu. Na zacatku se dockame typicky zvyraznenych zvukovych efektu, ostatek je, pokud jde o zvukovou stranku, je podrizeno hudbe. vazne by me zajimaly Svankmajerovy tvurci metody... Jak se da naanimovat praskani zdi? ()

LeoH

Žánr „obrazové ztvárnění hudební skladby“ je nevděčná a většinou zbytečná záležitost, ovšem když začne J. Š. animovat díry do zdi na Bacha, dějí se věci, které mi do sebe zapadají – syrovost do syrovosti, dech času do dechu vesmíru. ()

Sfinkter

Švankmajer se nedá hodnotit nijak objektivně, na každého jeho výjevy působí jinak a to se odráží i ve zdejším hodnocení. Pro mě, subjektivně, pokud srovnám jeho díla, toto patří určitě k těm méně zdařilým. ()

Master19

Jak odvážné! Bohužel vystihnout a zhmotnit něco tak intimního, jako je vnímání hudby varhan je něco naprosto nereálného. Každý ji vnímá jinak a není divu, že tuto fantazii mnoho lidí nepochopilo. Ani mě se nelíbila. Rozhodně však stojí za ocenění, že se do něčeho takového mistr vůbec pustil. ()

nevermore

Zas první komentář odzhora, jsou ty blitky od Double A... Kdyby tam nebyla možnost srovnání s pozdější tvorbou, tak i tak je to úchvatný kousek... ()