Zahrada

• angličtina The Garden
Krátkometrážní / Komedie / Mysteriózní / Podobenství
Československo, 1968, 16 min

Jediný plot, který je opravdu živý. Groteskní podobenství režiséra Jana Švankmajera vzniklo podle povídky Ivana Krause Živý plot. S hravou nadsázkou vypráví anekdotu o muži, který ukazuje starému známému svou vilu a zahradu, obehnanou živým plotem – ovšem doslova živým, protože tento se místo keřů skládá z lidí, na které majitel vily něco ví… (Česká televize)

easaque

6* Konečně po různých experimentech je tu první film s typicky surrealisticky Švankmajerovským stylem a plnou metafor. Sdílím názory s většinou ostatních. Prostě v jednoduchosti je síla. Po letech jsem si ho zopakoval a jestli by šlo, tak bych mu dal klidně i šest hvězdiček. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2A /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Švankmajerova verze filmu O slavnosti a hostech. Navíc s dost zvláštní tajemnou atmosférou, i když konec se mi povedlo odhadnout docela rychle. Silné 4* ()

Rodriguez

Hnedle mažu pro stejný živý plot. Nejvíce jsem se pobavil, když přijeli a Pepa (Kopřiva) otevřel vrata na pozemek - 80%. ()

MarekT

Nejprve se mi zdálo, že film je úplně mimo můj terč. Pak si ale stačilo vzpomenout na dobu natočení a hned jsem tušil, oč jde. Na druhou stranu, jeden, byť opravdu geniální, nápad nemůže můj pocit nikterak vylepšit. Narozdíl od jiných si myslím, že Švankmajer měl lepší kousky. Ovšem také věřím, že uživatelka Sunwise má pravdu a já jednou budu moci dílo ještě více docenit. ()

snared

Takovej živej plot, ten má něco do sebe. A obzvlášť Švankmajerův. Velice originální surrealistické dílko. Švankmajer umí a vždycky uměl. ()

LeoH

Šedesátková miniaturní jinotajnost zapadající do linie Případu pro začínajícího kata, Slavnosti a hostů nebo méně proslaveného Dne sedmého, osmé noci. Švankmajer sice protentokrát úplně upouští od animace(!), ale jeho rukopis lze snadno identifikovat podle zálibného prostřihávání na anatomické detaily i podle celkové nervně znepokojivé atmosféry. Pravděpodobná pointa je sice jasná dávno před koncem, ale na malé ploše tenhle druh napětí netřeba, k udržení spádu stačí proud mikroudálostí v absurdním příběhu směřujícím k tušenému konci jako můra ke svíčce. ()

KanjiVital

Výpověď o jedné době, z které tuhne krev v žilách: "Víš, řeknu ti, takovej živej plot, ten má něco do sebe. Ono je v tom něco takovýho opravdovýho, živýho. Jenže aby byl plot dobrej, tak se musí sem tam přistřihnout, musí se pěstovat, jako všecko. Já už mám na to svůj systém. Víš, třeba takovýho inženýra sázím mezi dva řezníky a naopak." ()

Hillock

Já už jsem Švankmajerův styl prohlédl. On natáčí pro duševně nemocné lidi. Spousta z nich ani neví, že má nějakou duševní poruchu, proto se jim to líbí. ()

gjjm

To byste nevěřili, kolik zajíci napáchají škody...a co teprve, jak se před nimi můžete bránit... Kratičká mírně schizoidní bizarnost, tentokrát nijak zvlášť švankmajerovská, zato absurdní protikomunistická satira. Skvělá kamera a perfektní herecké výkony. Kdo čekal perfektní animaci, bude zklamán, kdo čekal depresivní film o tom, že si papaláš udělá trošku jiný živý plot, tomu nevěřím, protože takovou fantasii má pouze Švankmajer. Pojď se na něco podívat, to budeš koukat, to jsi ještě neviděl!: http://www.viddler.com/explore/Ms_Valerie/videos/63/ (česky s japonskými titulky) ()

Master19

Fantastické! Úžasně gradující s naprosto dokonalou pointou. Málo Švankmajerových filmů je sledováno kamerou ze 3. osoby, ale mám pocit, že Jiří Hálek je přesnou postavičkou hlavního hrdiny těchto děl. PS: šeptal to Kopřiva... ()

Angelic-77

Vždy, když zcela šokovaný a nadšený zároveň dokoukám nějaký Švankmajerův počin a myslím si, jak už mě od něj nemůže vůbec nic překvapit, pustím si další jeho film a jsem z toho opět úplně vedle, přesně jako právě teď. ()

H.Gordon

Tahrada má velmi tíživou a depresivní atmosféru. Herecké obsazení nemohlo být lepší a hlavně živý plot vytvořený z lidí? To je mi tedy nápad. Skvělý krátkometrážník. Jedno z mých nejoblíbenějších děl Jana Švankmajera ()