Přizpůsobivý nosič reklam Ťopka přespává v odstaveném vagónu, který je ovšem jednoho dne připojen k vlaku, jímž odjíždí na inspekční cestu generální inspektor drah Jiří Kokrhel. A tak se Ťopka bez vlastního přičinění stává černým pasažérem, a když je objeven a pronásledován, způsobí neplánovanou zastávku na malém, bezvýznamném nádražíčku v Mokré nad Soupravou. Místní přednosta stanice Anatol Jelen si však právě odskočil na zkoušku pěveckého sboru, čehož využije Ťopka. Oblékne se do jeho uniformy a začne se před přísným pohledem inspektora vydávat za přednostu. Jeho svérázné improvizace inspektora vyvádějí z míry, ale naštěstí je tu přednostova půvabná manželka Julie, která Ťopku kryje, aby pomohla nepřítomnému manželovi. Kvůli jeho chování se ale dostává do velmi obtížných situací. Kokrhel se do ženy zakouká a oslněn jejím půvabem přehlíží nejen Ťopkovu absolutní neschopnost a divoké improvizace, ale dokonce se rozhodne vyhovět přednostově žádosti o přeložení blíž ku Praze. Jenže v nejméně vhodnou chvíli se objeví skutečný přednosta stanice... (TV Nova)

Otan

Je to naše klasika,ale vtip se tedy pro mne už vytratil.Souhlasím s těmi kdož chválí Marvana,mě se tam taky moc líbí,ale pro mne to komedie života není,myslím,že má Burian lepší okénka. ()

Jardatekk

Pokáždé, když vidím ten koncert Vlasty Buriana a Jaroslava Marvana se opravdu nařáchám. To už nikdo nikdy nepřekoná :D "Spusťte šraňky a pak je zase zvedněte" To je vynikající značka kolego , nedivím se, že tak s tím oteviráním spěcháte... :D Tohle Vás láme v pase. ()

the_weaver

Veselohra plná pitomých postáv (špeciálne Ťopka a Pivoda) a vtípkov (Brusel->brusle apod.). Výstižnejšia charakteristika je trápnohra. Trápny bol aj vzájomný prístup inšpektora/statkára k žene prednostu. Réžia to asi chcela zachrániť aspoň zábermi vlakov, ale na túto trapošinu by nestačilo ani zaplnené pražské hlavní nádraží.↵  Citujem z úvodných titulkov:↵  "Chceme Vás rozesmát. Říkává se, že humor je solí života. Čím více jí dobudeme z jeho úhorů-tím lépe."↵  Nuž v tomto ložisku je sotva pár zrniek. Skôr sa obávam sa, že pri sledovaní tohoto hlúpeho filmu som prišiel o pár bodov IQ. ()

Vodomilec

"Když jsem byl ještě na houbách." Pro mě nejlepší film z Vlastou Burianem vzniknuvší v těžké době, kterou si dnes těžko dokážeme vůbec představit. ()

Atriot

Dle zdejšího hodnocení druhý nejlepší film s Vlastou Burianem a nejlepší film režiséra Jana Svitáka, který tak šíleně zahynul v květnu 1945. Jinak Svitákovy filmy za moc nestály. Přednosta stanice je ale absolutní předválečná špička mezi komediemi, jasných 5 hvězd. ()

Nataniel73

Prednosta stanice je taká dosť absurdná komédia o jednom tulákovi, ktorý sa rád zadarmo naje, či zadarmo odvezie vlakom. Cesta ho zavedie do stanice Mokré nad Soupravou kde sa prezlečie za prednostu miestnej stanice aby ho inšpektor nespoznal. O humorné situácie nie je núdza, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že ak by tento film neťahala dvojica Burian Marvan bol by strašne zdĺhavý a nudný. Oba hviezdny herci si svoje role zastali na výbornú a Burianove komické kúsky mi neraz pripomenuli slávneho Mr. Beana. Je to presne ten istý typ herca kde hlavný úspech hrá jeho mimika, neotesanosť a miestami až drzosť, avšak veľmi milo a z nadhľadom poňatá. Tri hviezdy sú maximálne zaslúžené keďže úsmev vie film vyčariť aj opakovane. Na viac to však nie je hlavne za istú zastaralosť a monotónnosť snímku. "To bude tou samotou, že člověk tak nějak zdivočí." 70% ()

oskiii

Výborná komedie, plná vtipných scének. Burian, Marvan a nejkrásnější prvorepubliková herečka Zita Kabátová ()

Zix.

První část filmu v restauraci je dobrá a pobaví. Poté po přesunu se zloděj úplně zbytečně schovává dál na nádraží, místo toho aby utekl do civilu a hloupého inspektora tato verze nenapadla a proto se bohužel děj filmu drží na tomto místě. K tomu tam chvilkama otravuje pár jiných postav, který tam jen jsou zbytečný ani moc nepobaví. ()

ABC1

Skvělý Burian, skvělý Marvan i skvělý Šlégl...jedna ze tří nejlepších komedií minulého století. ()

Holly_Molly

Z komedií s Burianem jedna z těch slabších..Všechno tak na půl plynu, Burian netradičně v klidu a jakoby na vodítku a humor taky funguje napůl. Herci ale klasicky skvělý a scéna večeře je vrchol filmu, kterej jakoby svojí energií a vtipem ani do filmu nepatřil.. ()

Lion438

Pro mě absolutně nejlepší Burianovka. Není minuta, kde by divákovi necukaly koutky. Možná jen tam, kde zrovna není Vlasta Burian. Hodně to samozřejmě vylepšil Jaroslav Marvan, který s hlavní postavou stvořil dokonalou dvojici. Marvanovi byly role revizorů a inspektorů snad souzené. ()

miccio

"No tak, přijměte telegram!" " Přijímám." Jo jo, nejlepší film pana Buriana. Počet hlášek je přímo úměrný počtu vtipů. A je to pozoruhodná bilance. Za ****. ()

Andrew1987

Najlepší Burianov film, ktorý si zaslúži plných päť hviezdičiek. Celý film je plný vtipných scénok, kde som sa úprimne schuti zasmial. Veľmi dobrá časť je dialóg Buriana s Theodorom Pištěkom v reštaurácii, tá stojí za to, a výborná je aj scénka, keď falošnému prednostovi, ktorého hrá Burian, prišla telegrafom správa. Dobrý výkon podal aj Jaroslav Marvan v úlohe generálneho inšpektora. ()

davidh76

"No, tak příjměte ten telegram, člověče...", "Přijímám... přijímám..." Zlatý fond Vlasty Buriana, se spoustou fórů, u kterých se smějete nahlas. :-) ()