Elling

(festivalový název)
  • Norsko Elling (více)

Stydlivý a neurotický Elling a jednoduchý Kjell posedlý sexem, kteří strávili nějaký čas na psychiatrii, spolu bydlí v bytě a snaží se nějak zařadit do společnosti. (Netflix)

blixadovan

Gratuluji norskému režisérovi a celé norské kinematografii, že dokáží natočit snímek o palčivé sociální otázce citlivě, vtipně, svižně a hlavně s absencí kýče a tzv. laskavosti. Prostě příběh. ()

giovanni3

Kvalitní film u kterého se člověk po celou dobu nenudí, ač mu je víceméně jasné jak vše dopadne. Jediné co znejišťuje diváka je země původu, která naznačuje, že by vše nemuselo skončit zrovna vesele. Hlavní hrdinové byly zvoleni velmi dobře a celá jejich adaptace na obyčejný život působí reálně a citlivě. Největší chloubou filmu je vztah obou hlavních aktérů a jejich vzájemná pomoc v jakékoliv situaci. Prostě na severu umí točit zajímavé filmy a tento je toho důkazem. 4z5 ()

leon_id

Celkem obycejny pribeh dvou asocialnich podivinu, natoceny velmi prijemnou, lehce usmevnou formou, ktera muze nevsimaveho divaka rychle unavit, ale milovniky severskeho filmu jiste potesi a zaujme uz od prvnich minut. Musim priznat, ze jsem cely film cekal na nejaky zasadni zvrat, ktery ovsem neprisel a je to tak uplne v poradku. Par velmi povedenych scen, u kterych se od srdce zasmejete a ten zbytek vam na tvari vykouzli prihlouply, krecovity vyraz, ktereho se jen tak nezbavite ;) ()

klukluka

Milej film o mile neškodných, malých lidech, kteří mají papíry na hlavu. Jeden by mohl z počátku trpět vyhrocenou formou sociální fóbie, druhého přivedla do ústavní péče jeho nezvladatelná sexualita a sebepoškozování a v průběhu filmu nám, jak už to tak ve filmech bývá, dokážou, že při troše trpělivosti mohou zapadnout do společnosti stejně jako kdokoliv z nás. Trochu hodně obvyklý a předvídatelný klišé, ale bere to na sebe celkem příjemnou podobu. Přesto - Forrest Gump:Elling - za mě 3:0 pro Forresta. Kdyby Elling nedorazil, nic by se mi nestalo. Kdyby nedorazil Forrest, můj dosavadní život by nebyl kompletní. Asi tak to mám s tímhle jeho evropským následovníkem. ()

jakeer

Mám rád škandinávsku kinematografiu, ale toto ma úplne minulo. Nepoznám človeka s takými psychickými problémami, aké boli vyobrazené vo filme a tak neviem, nakoľko bol autentický. Ale nefungovala u mňa ani komediálna a ani dramatická stránka. Skôr mi film spôsoboval nepohodlie a pôsobil najmä otravne. ()

dormouse

Šla jsem na film Miluj mne! a místo něj shlédla Elling, který je vlastně prvním dílem z trilogie, jenž Miluj mne! uzavírá. Petter Naess mi potvrdil to, co jsem už dlouho tušila, a sice, že severská filmografie je mi mnohem bližší než jakákoli jiná. Komorní příběhy, civilní herecké projevy, žádná teatrálnost, čistý suchý nepodbízivý humor. Člověk by si řekl, už bylo dost filmů o autistech, ale kdyby se točily o autistech jen takovéhle filmy, nebylo by jich pro mne nikdy dost. Je to příběh o dvou "bláznech" pokoušejících se na přání terapeutů začlenit do normálního života, ačkoli by nejraději zůstali v léčebně, a když jsou pak přestěhováni do civilního bytu, ve kterém má každý vlastní pokoj, sestěhují se do pokoje jednoho, aby si pocit léčebny zachovali co nejvěrněji. Nakonec se jim podaří nejen samostatně nakoupit potraviny, ale a slaví i své milostné a itelektuální úspěchy. ()

DannyBoy80

Velmi příjemná lidská komedie. Perfektní dvě postavy natolik rozdílné a přitom si tak blízké, byly zahrané perfektně. Film o lidskosti, strachu, barierách, fobiích, životě, vztazích a touhách tak trochu jiných, ale nám přecejenom podobných a blízkých lidí. Vše podáno humornou formou, kdy po celý film neže bych se smál, ale měl jsem z pusy rohlík. Prostě to příjemně pozvedne náladu. ()

Schuldiner

Zvláštní, jemný, zkratkovitý, neobyčejný, komický.... Zprvu jsem chtěl dát ´´za tři´´, ale konec, tedy asi poslední půlhodina, mě přesvědčila o vyšším hodnocení. Neni to určeno pro každýho, neni to pro masy. Ale to je dobře. Zkrátka - made in Norway! ()

Ixbalanke

Milý film, který popisuje život s lehkými psychózami či neurózami. Někdy však pociťuju i já podobné pocity, když mám vlézt do obchoďáku nebo mi někdo ZASE volá!:) ()

Rozjimatel

"Skoro päť kilo. Je to kurevsky veľké dievčatko!" Milý, úsmevne ladený príbeh o priateľstve dvoch psychicky narušených chlapov, ktorí sú povahovo úplné protiklady, ale výborne sa dopĺňajú. Okrem humornej stránky oceňujem veľmi vierohodné stvárnenie prejavov psychických porúch, to je vec, ktorá robí film ozajstným. Menší problém som mal akurát s obrazom, ktorý je akýsi zašumený, pôsobí dosť staro a lacno. ()

Pafl

Další lekce ze severu, o tom jak natočit mainstreamový film, aniž by bylo třeba klesnout tři metry pod hladinu jakéhokoliv vkusu. Film je svým humorem, atmosférou a vyzněním hodně podobný Amélii z Montmartru, chybí mu ale její proslulost (pochopitelně: krásná dívka z romantické Paříže to vždycky vyhraje nad nějakým norským neurastenikem). Na spravení nálady ta nejlepší volba. ()

Jaroslaf

do 3/4 je to skvělej film, kterému sem byl odhodlán dát čtyři, ale pak tempo docela klesne, a všechno začne být přecijen trochu moc veselé a optimistické. Nicméně norský počin je to fajnový, přátelství mezi ellingem a Kjellem bylo zpočátku nepravděpodobné, ale "klapalo" jim to .) Kdo si to sežene, nic určitě nezkazí. ()

Saur.us

Překvapivě milá a příjemná komedie ze Skandinávie, to se příliš nevidí. Bez většího tragična sledujeme příbeh dvou bývalých chovanců psychiatrického ústavu, kteří jsou vrženi do hlubokých vod civilizace a soběstačnosti. V levném kabátku jsou nám předváděny komické situace, posloucháme stejně tak hlubokomyslné jako úsměvné vnitřní myšlenky hlavní postavy Ellinga, norského mr. Beana, skvěle zahraným Perem Christianem Ellefsenem. Báječné! ()

jenjan

"Jak různí jsou lidé. Někteří lyžují sami na Jižní pól, zatímco já musím sbírat veškerou odvahu, abych přešel místnost v restauraci.“ Velmi pozitivní film o štěstí, které může číhat třeba za tím ošuntělým rohem bloku vedle v ulici. "Je lákavé stát vpředu, ale ne. Chci zůstat sám sebou: Maminčin chlapeček. Anonymní hlas z tichých nočních ulic..“ ()

fisikk

Musím říct, že mě opravdu ohromila tato dvojice. Hodí se k sobě úžasně a nádherně se doplňují. Na konci jsem však dostala trošku strach o Ellinga, když jsem si uvědomila, že se bude nejspíš Kjell stěhovat ke své přítelkyni. Co si sám počne? ()

Ippolito

Opravdu nechápu, co je na tom tak skvělé. Psychické potíže samy o sobě zrovna moc vtipné nejsou a způsob zpracování tématu mi vtipný taky nepřišel, takže proč ta vysoká hodnocení? Nechápu, nestíhám... Byla bych vděčná, kdyby mi někdo, komu se film opravdu líbil a zdál vtipný, popsal jednu jedinou scénu, která ho rozesmála, protože já jí tam vážně nenašla. ()

mi-ib

Komedii bych v tom úplě neviděl. Vlastně jsem tam snad nezaznamenal vtipný moment. Je to špíše takový dojemný a laskavý příběh s absolutní absencí záporných postav, který mě donutil k zamyšlení. Možná i trochu inspirující v tom, že bychom měli překonávat své strachy a obavy, když to dokázal i Elling s těmi svými. ()

LuckyDuckie

Staňte se zelným básníkem! Norská filmová lahůdka, která zaručeně vyloudí nejeden úsměv, zahřeje u srdce a (mimo jiné) poukáže na neotřelý způsob výkonu sociální práce. Citlivá ukázka spolužití sexuchtivého hromotluka a intelektuálního asociála bourá stereotypy, sklízí sympatie a nenápadně naťukává problematiku pánské hygieny. ()

kukkik

Opravdu hodně dlouho jsem neviděl takhle krásný film. Jsem naprosto unešen a jsem nevýslovně šťastný, že i po tolika letech strávených v náručí kinematografie stále nacházím takovéto skvosty, které zahřejí na duši a navždy se zapíší do paměti. Zároveň také snad jediný nedepresivní norský film, který jsem dosud viděl - zřejmě mi stále uniká množství krásných filmů a také Norové dovedou excelovat ve všech žánrech, do kterých se pustí. 5/5 ()

Normální festival

Normální festival