Koprodukční československo-gruzínský film netají, že slovenští vojáci museli za druhé světové války bojovat po boku hitlerovských armád proti Sovětskému svazu, avšak mnozí z nich přebíhali k Rudé armádě, protože věděli, kde je jejich místo. Bez větších potíží si získali důvěru a pomáhali otevírat oči i svým dosud váhajícím druhům, které rovněž převedli na správnou stranu. Hrdina si tam našel dokonce životní lásku. Vznikla bezproblémová idyla o situaci na frontě, zcela se míjející se skutečnými poměry. (oficiální text distributora)

Anderton

Veľmi rozporuplný historický vojnový film. Nejde ani tak o presnosť faktov, ktoré nepoznám, ale z filmu akosi vyplýva, že ho nemôžeme brať tak úplne vážne. Problém je v tom, že na jednej strane tu máme niekoľko krásnych záberov, obrovské panorámy hôr, gruzínske mesto ako na dlani a bojové scény, na ktorých sa nešetrilo. Na tej druhej je cítiť, že toto je tá odnož sovietskych vojnových filmov, ktoré spadajú dnes do škatuľky nežiadúce. Láska k žene, k domovine, hrdinstvo vojakov a jednoduchosť postáv je podávaná značne pateticky. Je to dobrý príklad pre scenáristov, ako sa píšu šablónovité postavy. Ďalej je Pieseň skvelým príkladom pre filmových kritikov, ako vyzeral koprodukčný československo sovietsky film. Inými slovami sa môžeme zabávať tým, čo je na filme slovenské a čo to sovietske, respektíve gruzínske. Ale odporúčať dnes niekomu, aby sa na to pozrel cez víkend v telke, si nedovolím. Tie tri hviezdy sú udelené iba kvôli tej výprave, pretože aj Pántikova postava mi pripadala nesympatická. ()

gogo76

Mnoho slovenských filmov o účasti vo vojne na strane Nemecka nemáme, viem ešte o Kapitánovi Dabačovi. Komunistom sa to darilo úspešne potláčať. Herecky tu dominuje J. Pántik , ostatní slovenskí herci až tak veľa priestoru nedostávajú. Film si toho na seba nabral dosť, dokonca i pancierový vlak a SNP, no niektoré scény si doslova pýtali rozvinúť napr. Československý prápor, ale i samotná téma účasti v bojoch proti Rusku, zbehovia...Scény so slovenskými vojakmi ma zaujali, hlavne v prvej tretine, zvyšok ale v podstate i celý film je skôr o priateľstve a láske ako o vojne. Sem tam zaznie skvelá pieseň - úvod v škole, alebo úplne skvelý pochodový spev " Keď vojačik narukoval" pred zajateckým táborom plných Nemcov. Bojové scény nie sú silnou stránkou filmu, ale nevadí to. Trochu ma sklamalo 10 sekundové vystúpenie V. Mullera v roli nemeckého dôstojníka. Bol skvelý a čakal som, že sa ešte ukáže. Naopak potešia a u srdca zahrejú i naoko obyčajné scény návštevy "Slováka" v gruzínskej rodine, kde ho prímu ako vlastného syna. Záver pri cintoríne i odkaz na neznámeho vojaka ma dojal. Možno trochu naivný, ale pekný slovenský film. Celý film sa dá pozrieť tu. 80%. ()

Marek1991

Mám rád tieto filmy napriek tomu, že sú idealistické a mnohé skutočnosti v nich chýbajú. Sú to také hrdinské filmy a navyše tento do seba zahrnul prvky, ktoré vystihujú povahu bojujúcich strán v niektorých veciach. Ako vojenský film to má svoje špecifiká, nie je to len o rečnení, ale ani iba o bezduchých bojoch, navyše mení prostredie, nie je dlhý a divákovi ponúka istú formu zážitku cez svoje profesionálne prevedenie. ()

Martin741

Vojnovy film Prerusena Pisen je o Sk vojakoch na Vychodnom Fronte pocas Druhej svetovej vojny. Scenar je na tom obstojne - uteky Slovakov k Cervenej Armade /jeden vojak si nasiel lasku ....../ akurat ma pekne sralo to, ze vo filme nie je ziadna jazykova bariera ...... Aj ked som Pantika nikdy nemusel ako herca, v roli nemeckeho dostojnika sa objavil stary Muller. Toto bol fakt dobry film : 71 % ()

raroh

Poetizující snímek, který sice místy relativizuje slovenskou účast ve válce na straně hitlerovců, ale jehož podstata je někde jinde - v oslavě lásky, krásné přírody (slovenské a gruzínské), písničkách (opět slovenských a gruzínských) a jehož antimilitarismus je nadčasový. Filmu pouze ubírají gruzínští herci (odpustím uměleckou licenci, že si Slováci s Gruzínci okamžitě jazykově rozuměli) dobově nadabovaní do slovenštiny. V malé roli německého důstojníka je pak úchvatný Vlado Müller. ()

• Vo filme boli použité dva pôvodné obrnené vozne, ktoré počas SNP bojovali na povstaleckých frontách, ako súčasť obrnených vlakov. V súčasnosti je jeden umiestnený v areáli múzea SNP v Banskej Bystrici a jeden v areáli Železničných opravovní Zvolen. (andykovac)
  • Na koprodukcii sa podieľalo gruzínske štúdio Gruzia film Tbilisi. (Raccoon.city)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši a v Gruzínsku. (dyfur)