Příběh krále Juraje (Marián Mitaš), jeho bratra Filipa (Juraj Hrčka) a dcery Hanky (Darija Pavlovičová) se prolíná s motivem vodní říše, které vládne laskavá a spravedlivá Paní vod a pramenů (Linda Rybová). Královna zemřela, když byla princezna Hanka ještě malá a od té doby se o ni pečlivě stará král. Jednou princezna těžce onemocní a její otec se bojí, že by mohl o svou dceru přijít. Slituje se nad ním Paní vod a pramenů, která má princeznu ráda, a králi daruje pramen léčivé vody. Předem ho ale varuje, že kdyby chtěl někdo zázračné vody zneužít ve svůj prospěch, k získání bohatství a moci, pramen navždy vyschne. Princezna se zázračně rychle uzdraví a od toho dne král dbá o to, aby léčivou vodu dostal každý, kdo ji potřebuje ke svému uzdravení. Na oslavu desátého výročí pramene přijede králův bratr Filip se svou manželkou, krásnou Henrietou (Zuzana Kanócz). Nikdo netuší, jak moc tato kráska touží právě po bohatství a po moci a že je pro ně schopná lhát, podvádět i zabíjet. Její intriky zaviní, že se král Juraj a princezna Hanka ocitnou v ohrožení života. Naštěstí je tu ale odvážný dobrodruh Jakub (Jakub Spišák) … (Česká televize)

pecolik

Jedna hvězdička za Lindu Rybovou, jinak tam bylo víc nelogickych prvků než logických. Je cítit i nízký rozpočet, kdy museli autoři vystačit s triky ze studiových pohádek před 20 lety. ()

Sylviiik

Uznávám, že Linda Rybová je v každém filmu či pohádce naprosto okouzlující. Ale ačkoliv byl příběh zajímavý, zklamal mě výběr slovenských herců. Kanocz byla skvělá, ale princezna kudrnka vypadá tak na 14, Jakub je pro mě neznámá a naprosto nezajímavá tvář. Chápu, že Slováci sou ,bratia,....ale v české pohádce se na dabované postavy prostě špatně kouká. Proč se už dneska žádná česká tvorba neobejde bez herců ze sousedství? Herců a hereček máme přeci habaděj, známějších, milejších a zkušenějších. V dřívějších pohádkách aspoň ten dabing nějak seděl... ()

Answear

To je opravdu velká mizérie. Opět se ukázalo, že naši východní sousedé, neumějí natočit pořádnou pohádku. ()

bratr_jezek

Pohádka sází na neokoukané tváře a prostředí, které ještě není tolik ohrané jako např. v českých pohádkách peklo. Linda Rybová je bezesporu asi nejlepší postavou a zastiňuje i princeznu a jejího nápadníka. Zuzana Kanócz se zase blýskla ukázkovou potvorou. Škoda, že se scénáristicky nepodařilo udělat příběh zajímavější, některé postavy jsou tam vyloženě navíc (komorná, sluhové ve vodní říši, poddaní), důležitá postava králova bratra nemá co hrát nebo to daný herec neumí dost dobře zahrát. Ve srovnání s klasikou asi nezapadne mezi top pohádky, na druhou stranu to není tragédie a dá se na to díky vizuálu i koukat. Takový lepší průměr blíž ke čtyřem hvězdičkám díky Lindě Rybové. ()

otaburda

Nebylo to nic moc, to je pravda. Ale když to srovnám s hororem Hodinářův učeň, musím hodnotit lépe, Nikdo tu neřve, nepitvoří se, nešaškuje. Rybová, jak ji z ulice příliš nemiluju, protože mám problém s jejím odříkáváním textů, tak naopak právě zde ji role seděla. Naopak Zuzana Kanócz mi neseděla vůbec. Byla mi nesmírně nesympatická. Ale možná to bylo rolí. Zámek Bojnice je nádherný. Oba představitelé princezny i mlynářova syna odehráli své role důstojně a mile. Nápad s podvodním světem není špatný. Jen, a to je vidět na všech moderních pohádkách, na první pohled je znát, že je natočeno, protože to má být natočeno. Ve spěchu a jen aby něco bylo. Protože na to jsou peníze. Chělo by si to víc pohrát s detaily. To, proč se vlastně bratr krále Filip zamiloval do té potvory, bylo vysvětleno až v závěru. Přitom právě pointa se začarovaným obrazem je přesně to, co dělá pohádky pohádkami. Není to o vizuálních tricích, kterými se nové zpracování často hemží, ale naprosto bez účelu a jen pro efekt. Jinak si plně uvědomuju, nevím jak ostatní, že asi všichni, kdo zde hodnotí, jsou dospělí. Objektivní hodnocení by bylo od nedospělých diváků, kterým jsou pohádky určeny. ()

PowPow

Kostýmy a stylizace byly krásné a záporačka excelovala. Jinak ale předvídatelná a děravá nuda s nevýraznými a postavami, a cokoli se pokazí, Rybová spraví jedním kouzlem. Zároveň bych ocenil alespoň trochu humoru. ()

Falkenstein

Vidím tady hodně kritiky na tuhle pohádku. Snaha veřejnoprávních televizí o výrobu vánoční pohádku se moc nedaří. Z těch letošních byla nejlepší Hodinářův učeň, která však nebyla natočena vyloženě pro tento účel. Když tedy porovnám ty dvě takto natočené, neřekl bych, že ta o vodě je horší než ta o spadlé Voříškové. Dokonce bych řekl, že až na humpolácké provedení podvodního světa mi připadala pohádkovější s krásným hradem a skvělou záporačkou. A to navíc nemusím Lindu Rybovou. Pohádka O spadlé Voříškové mi připadala jak nepovedená parodie na Star Trek. Na druhou stranu byla lepší než minulý rok O Ebenovi a půl království. Je to prostě bída. ()

McGuffin

Pohádková historka O léčivé vodě, O liečivej vode, je sice o živé vodě léčící vše a každému, ale mnohem víc o kontroverzních podmínkách licence k jejímu užití. Král ji zdarma získá, jen když zadarmo dá vodu všem. To plní kuriózně, pramen zamkne a jen občas se laskavě uvolí ho odemknout. Králova plavovlasá švagrová na podmínku licence kašle a aby získala klíč a vodu mohla prodávat, spáchá na krále atentát. Mimozemská majitelka vody licenci králi i bez toho odejme a prý ji lidstvu ani tak už nikdy nedá. Jenže pak na záchranu atentátem polomrtvého krále lahvičku věnuje. Švagrová jen náhodou vyvázlá životem definitivně ostrouhá a její muž a králův bratr ji oportunisticky zatratí a pružně se znovu přimkne ke královské rodině. Krom toho jednoho mlynáře syn opakovaně zachrání princeznu a obživlý král mu ji dá za ženu. Jen scenáristé Michal Pusztay a též režírující Ján Sebechlebský vědí, proč majitelka živé vody dělala s licencí, co natropila tolik zlého, takové drahoty, když ten zázrak mohla rozdávat zdarma sama. https://www.macguffin.cz/ ()

adaben

Ze začátku zajímavě a originálně působil vztah královských bratří, ale pak nějak tahle zápletka ubrala na síle. Zuzana Kánoczová byla věru dostatečně nesympatická a Linda Rybová příjemná, ale ten vodní svět - souhlasím tentokrát s kritičkou Spáčilovou - se spíše povedl v zemské podobě než podvodní, nějak ty triky skoro připomínaly staré studiové pohádky. ()

JanKoVarr

Nebylo to úplně blbé, ale má to být pohádka, ne thriller u kterého pětileté dítě pláče strachy... Zlo by mělo být zobrazeno v nadsázce, aby se na to dalo koukat a bylo to trochu zábavné. Od nadpřirozených bytostí, které rozdávají nadpřirozené dary bych čekal, že budou menší lamy a nebude jim kolísat inteligence, kdy ve své bezradnosti dokonce jakoby škodí... Pohádka u které se nedá zasmát. Tohle už znovu vidět nechci. ()

Miluska15 odpad!

Scénář! Scénář! Scénář! Dramaturgie nula, nechápu jak může takový paskvil projít do výroby. Naprosto nejednotný styl kostýmů (kombinéza se zipy v podvodním světě byla jen třešničkou na dortu). První minuty příběhu nastavily dvě hlavní postavy, které následně v příběhu nemají pro děj žádnou zásadní funkci (princezna a mlynářův syn). Nuda, nuda, zbytečně vyhozené peníze. ()

Krtisko

Tahle pohádka mě zklamala. Nebyla úplně špatná, ale nějak jsem od ní možná čekal mnohem víc a věřím, že by se z tohoto tématu víc získat dalo. Příběh byl poněkud nesourodý, vyumělkovaný, výkony jednotlivých postav a dějové složky do sebe nějak nezapadaly. Tvář vodní paní za oknem byla spíše až děsivá, což bych do pohádek nedával. Spíš než dobrý pocit a nějaké ponaučení zůstává po shlédnutí pohádky v mé hlavě mnoho otazníků. ()