O léčivé vodě (TV film)

O liečivej vode

Pohádka / Romantický / Dobrodružný

Slovensko / Česko, 2020, 90 min

Ta zazračná léčivá voda by se šikla nejenom v současné době všem zdravotníkům, ale tak nějak i tvůrcům. Začal bych třeba tím, že jsem si u některých zvratů opravdu seriózně říkal, jak by se mohly asi vyřešit. A většinou to bohužel dopadlo docela debilně (Pozor Spoiler! Princezna vypije lektvar zapomnění, díky kterému naprosto vše zapomene, ale stačí, aby se setkala s mlynářem a vše je v pohodě. Konec Spolieru!!) Tyhle kiksy tady vždycky fakt tak zadrhnou, že to až bolí a jejich tady bohužel požehnaně. Taky bych byl v česko-slovenském konzervativním pohádkovém vánočním prostředí trochu opatrný na používání něčeho jako bomby nebo slov jako ,,potvora´´, pokud se to neumí dobře podat. Jinak mě trochu překvapují některé zdejší přehnaně kritické reakce. Sice to nebyl žádný zázrak, ale určitě bych si vzpomněl i na horší vánoční pohádky Z téhle byla (asi jako ze všech podobných česko-slovenských pohádek posledních let) alespoň cítit nějaká upřímná snaha a po filmařské i vizuální stránce to i přes zastaralé triky u určitě nebylo k zahozenÍ, ani hlavní záporačka nebyla vůbec špatná a pokus o trochu strašidelnější pohádku s podvodním prostředím navrch by se možná taky mohl cenit. Z těchto všech důvodů pod tři hvězdy nepůjdu a to i proto, že to bylo lepší než loňská slovenská pohádka Začarovaný kamínek. Jinak to ale taky vážně trochu potřebovalo nějákou tu vodu-šťávu, protože ve výsledku to i přes určié napětí, které do příběhu přinášela postava zlé vévodkyně mělo docela malý spád, scénáristické koule a hlavně v závěru nulovou pointu. Ale oproti takové Slíbeně princezně nebo Kouzelníkovi Žitovi se to dalo v pohodě bez nežádoucích účinků dokoukat a necítím se uražen.(26.12.2020)

• oveckaoa

Nechápu proč se pořád snaží někdo o něco nového zvláště, když na to evidentně nemá ani prachy ani rozpočet a ani talent. Vodní říši zastupují 3 lidé (2 muži jedna žena z toho jeden blbeček asi jako humorná vsuvka ostatně jedna scéna s ním nápadně připomíná Looney Tunes) a jediné co tam dělají je to, že míchají dokola jakési lektvary v laboratoři za, kterou by se nemusely stydět ani voliči Pirátů a jednou za čas si vyjedou na vodě (proč asi , aby je každý viděl nebo nevím ) . Král má zde zhruba 4 vojáky (z toho 2 tak neschopné, že bych je nenechal hlídat ani kousek dřeva) jednu chůvu jednoho doktora a svou dceru (tomu říkám velké království) a později přibyde jeden jeho bratr jeho choť a jedna její dvorní dáma . Pohádka nemá žádné zvraty , žádné napětí a na překvapivé scény si rovnou zanechte chuť a celkově i stopáž je hodně krátká možná by pomohlo třeba 20 minut tomu přidat (ale zase plus pro lidi co se u toho nudí a těší se až to skončí tohle uteklo hodně rychle) Plusové body za to, že se zde nezpívá a princezna má na konci pěkné šaty , ale více jak 2 hvězdy si to podle mě nezaslouží. Jo a jinak nezlobte se na mě , ale ženská zde vystupuje s nalakovanými nehty to mě přijde hodně slušný úlet i na pohádku. P.s. nebylo by lepší než jim tu vodu brát třeba nějak nastavit , že by ta voda poznala kdo je dobrý a kdo špatný člověk a podle toho je uzdravila?(26.12.2020)

• Malarkey

Jako každý rok, tak i letos jsem se těšil na již pravidelný duel mezi premiérou české a slovenské pohádky a nyní musím konstatovat, že to s přehledem vyhrála pohádka česká. Tady jsem se nějak nedokázal zakoukat. Je pravda, že Linda Rybová a Zuzana Kanócz byly to nejlepší na pohádce, ale když se příběh dostal pod vodu, tak jak kdyby se efekty zastavily před dvaceti lety. Ne-li déle. Navíc i ten příběh byl vyprávěn tak jako nemastně, neslaně, neskutečně nevýrazně. Škoda.(28.12.2020)

• Scaevola

Zbytečné postavy se pitvoří nepromyšleným scénářem až k nepřekvapivému konci, který bohužel nepřináší tradičně pohádkovou katarzi, protože hlavní hrdinové ničeho nedosáhli a nic si nezasloužili. Princezna naneštěstí připomínající umrlce si vypomáhá psychickým vydíráním ("Jsi podobná mé matce!") a mlynářův hipsterský synek se pouze kdysi vzbudil ve šťastnou chvíli - od té doby je tažen situacemi, do nichž fakticky nezasahuje. Pohádkovou hloubku tak příběhu propůjčuje pouze protivná antihrdinka, jenže je předem odsouzena k neúspěchu, protože tu máme "vodní královnu ex machina". Ostatně motiv podvodního království je nevyužit a v rozsahu, v němž je prezentován, je pro příběh i (ne)vývoj postav postradatelný.(28.12.2020)

• Johnny.ARN

Ty bláho, to prečo natáčame tak ťažkopádne a rozvlečené rozprávky? Keď to nnei agitka na prírodu, tak je to nepodarený opis lásky a zákernosti na pozadí zámkov a kostýmov. No načo? Keď to porovnám s českou Vianočnou hviezdou, tak toto je číra zloba. Jednu za Kanocz, ktorá si rolu mrchy vyslovene užívala. Katastrofálna rozprávka. 1 z 5(28.12.2020)

• - Natáčení probíhalo také na hradě Červený Kameň a na Vodním kolovým mlýnu Tomášikovo (Slovensko). (SONY_)

• - Do role princezny Hanky měla být původně obsazena herečka a baletka Valéria Frištik-Stašková, ta ale po čase oznámila, že je těhotná, a tak museli tvůrci najít náhradu, vlastně dvě náhrady, protože princezna Hanka se v pohádce objeví i jako malá. Podmínkou ale bylo, aby se sobě navzájem podobali. Kvůli koronaviru se casting musel udělat pouze online. Roli pak nakonec dostala Darija Pavlovičová a do role malé Hanky byla obsazena Stella Vidanová. (SONY_)

• - „Hanka je velmi optimistická. Na vše nahlíží pozitivně. V žádné situaci si nechce připustit, že by bylo něco špatně,“ řekla o své postavě Darija Pavlovičová. (SONY_)