Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

Andree8

Husí kůže, strach, napětí a 130 minut s otevřenými ústy dokořán. Ne, to není reklama, to je můj pocit z tohoto výborného filmu, který je místy až nechutně surový, ale překvapivě neztrácí nic na puncu věrohodnosti a reálnosti. Město bohů je film o skutečném světě, který my nemůžeme nikdy pochopit... ()

Marrty3

Další ze snímků, který je natočen podle skutečného příběhu. Díky tomu si spousta lidí uvědomí a poděkuje za to, že žije tam kde žije. Takovéto gangy a obchodování s drogami jsou všude, ovšem jen v některých místech to probíhá tak drasticky, jako zde. Film čiší agresí, nenávistí, závistí, mučením, vraždami a touhou po moci. a samozřejmě v neposlední řadě, spoustou prolité krve. Kamera je místy až dost chaotická, což se občas hodí, jelikož to dodává na důvěryhodnosti, nicméně by to nemuselo být tak často. Scénář a režie a jsou na jedničku, herecké výkony taky, ale pořád mi tam něco na tu 5. hvězdičku chybí. Silný snímek pro otrlejší diváky, který rozhodně stojí za shlédnutí. Ale dlouho bych se rozmýšlel zda ho do TOP50 zařadit. ()

Ještěřák

Nevysvětlitelně kvalitní film scorsesovských rozměrů, jako Casino, nebo Goodfellas, či snad ještě výpravnější, krom scénáristy a režiséra byl neuvěřitelným machrem i střihač. Bené, Mrkváč - snad každá postava filmu píše! Akorát hlavní hrdina, Raketa, mi vždycky, a že jsem Město bohů neviděl zrovna jednou nebo dvakrát, připadal trochu jako nezúčastněný, oportunistický srágor, nicméně tamnější válka byla opravdu pitomá (a pitomci vedená). Zcela nově též sdílím jeho slabost pro stotřicetipětimilimetráky. Svojí oduševnělostí se do konfliktu prostě nehodil. ()

Tristaver

Celý film stojí a padá na faktu, že tady nejde ani zdaleka o konkrétní příběh, nýbrž o vykreslení brutálního prostředí ve Městě bohů. Klobouk dolů před filmaři, že natočili v podstatě více než solidní "dokument" o tom, kterak jednoduché je pro sedmiletého kluka v brazilské favele dostat do ruky pistoli a zastřelit kohokoliv. Palec dolů za to, že se snažili na to všechno napasovat nějaký příběh, který byl navíc scenáristicky trochu obtížný na sledování. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Výnimočne sa mi prihodí aj takáto záležitosť, keď film, ktorý je vysoko v rebríčku najlepších, v rebríčku najobľúbenejších, v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, oceňovaný kritikmi, s množstvom cien, ma minie veľkým oblúkom. V prvom rade, k filmom o organizovanom zločine mám odpor, aj keď sú medzi nimi výnimky, ale to musia byť vytvorené úplne iným spôsobom, pomocou iných filmárskych prostriedkov. "Mesto bohov" nielenže je prešpikované násilím, ale v podstate o ničom inom nie je ako o násilí a zabíjaní. Film má dokumentárny štýl, pôsobí chladne až neľudsky, hrajú v ňom sami neherci, takže nedovolí vytvoriť si k žiadnej postave akýkoľvek vzťah. Dokumentárny charakter by ešte až tak nevadil, informačná hodnota je pre mňa jeden z mála kladov tohto filmu. Predsa len, nech je pravda akákoľvek hrozná a šokujúca, vždy je lepšie ju poznať, ako žiť v nejakej bubline. Čo mi ale veľmi vadí, je tá všetkými vyzdvihovaná a oceňovaná kamera. Toto ide úplne mimo mňa. Niekto na rozhraní tisícročí objaví roztrasenú kameru a odvtedy sa všetci režiséri predbiehajú, aby ju tiež zaradili do svojho filmu. Nepopieram, že niekde taká kamera má zmysel, napríklad v Záhade Blair Witch (1999) umocňuje napätie, dáva ilúziu autentickosti. Ale spraviť z roztrasenej kamery nový umelecký štýl? Kvôli kamere je film pre mňa prakticky nepozerateľný a myslím si, že v tomto filme ani nemá veľké opodstatnenie. Veď keď sa dívame na realitu cez roztrasenú perspektívu, dá nám to akože pocit väčšej reálnosti? ()

woodsman

pecka jak hovado akoze odporucam kazdemu taka je realita v tych mestach i ked dnes to uz je asi lepsie ale aj tak vistriela vsetko ()

Risolutore

Síla, síla, síla. Možná nejdrsnější film všech dob (drsnost pro mě není tisíc plus jedna brutalita ze splatterpunku :)) ()

dehlie

surovosť a realizmus- to je to čo ma na tomto snímku najviac šokovalo, mrazilo a strhlo. zároveň rozosmutnilo, kedže zrejme dosť pravdivo popisuje život v riu. šokujúci príbeh so skvelou kamerou, s dosť otrasnými scénami plných násilia, s vraždením detí deťmi, ktoré pravdepodobne nebudú pre každého. ()

1945

Město bohů se přezdívá jedné periferii Ria de Janeira v které ziji převážně černoši. Na tom by nebylo nic divného, až na to, že právě v tomto místě velkoměsta začíná vysokým tempem narůstat kriminalita. Vývoj všech nekalostí můžeme sledovat od samých začátků - až do doby, kdy se z drobných zlodějíčků stávají vůdci gangu. A jak už to bývá, hlavním bussinesem obou znepřátelených stran je prodej drog a při prodeji drog konkurence nepřichází v úvahu. Vypuká opravdová válka gangů, která hraje v prospěch jediného obyvatele města a to kluka s přezdívkou Raketa. Ten patří k hrstce obyvatel, kterým zločin nevoní. Jeho koníčkem je fotografování. Fotky dokumentující situaci v rozválčené čtvrti mu pomůžou nastartovat jeho vysněné povolání - získá tak práci fotografa u novin. To jest vše - napsal jsem toho až až ()

gumolit

Počul som o tom filme,že je nejaký drsný a napínavý od kamošov a po jeho zhliadnutí klobúk dole.Neznámi herci a drsné scény fakt nechcel by som žiť v takom prostredí.Tie brutálne scény mi utkveli v pamäti a to čo vystrájal ten magor Kostička tak to bolo na hranici nechutnosti išiel z neho strach!Musím sa zamerať na režiséera ak má v ponuke viac takých filmov tak sa teším! ()

Oyer

tak to je současná Brazílie. Takto to tam vypadá a možná už i hůře. To co se stane, když se dětem do rukou dostanou zbraně a drogy můžeme naprostro přesně vidět právě v tomto parádním snímku. Film nenudí, má to grády. Prostě dokonalost sama ! Film podle skutečné události. Budete šokovaní, přesto neuvidíte možná ani kapku krve. Slams of megalopolis in Brazil ... ()

gocatgo

Naprosto precizní filmařina, ani jeden člověk co je uvedený v titulkách se neflákal. Bojové scény nepůsobí trapně, příběh ze společnosti, kde život nemá pražádnou cenu vůbec nenudí, lokace předměstí Ria je perfektní. Vítejte ve světě drog, úplatnejch poldů, dětských armád a talentovaného fotografa. ()

conery1

" Čím budeš, keď vyrastieš? Neviem, ale viem, že nebudem zlodejom a policajtom. Prečo? Aby ma nezastrelili." Nesmierne mrazivý pohľad na navzájom sa vraždiace deti bezchybnou kamerou a s neskutočne presvedčivými hercami- nehercami. Atmosféra ma vtiahla do deja a to je tá najlepšia reklama filmu. " Choď domov si ešte dieťa. Aké dieťa. Fajčím, fetujem. Kradol som a aj zabil. Som chlap! " ()

Wienczaa

Opravdu nevšední filmový zážitek. Naprosto nonkonformě pojaté avantgardní filmové dílo. Kostička a Raketa byli výborní :D :D. Celý film je doprovázen hláškama na které jsem doposud nenarazil :D alá výškrabci apod. Podstata gangsterského života v Brazílii ve "městě bohů" je úplně jiná něž jak jsem byl doposud zvyklý z filmů zaměřených na obdobnou tématiku. Možná i díky naprosté solitérnosti Města bohů se tento film stal tak strhujícím obrazem života v nejznámějším brazilském slumu. ()

Marys

Mňa si Božie mesto až tak nepodmanilo. Ako áno, silný krutý príbeh, divoké prestrelky, no žánrovo som sa s tým asi nejak nestotožnil, čo podčiarklo aj moje nutkanie ísť spať a dopozerať poslednú polhodinu na ďalší deň. Silný film, ale nepohltil. ()

dobso

Veľmi zaujímaví film s očakávaním vyvrcholením, ale našťastie pre film na konci je malá čerešnička na torte, ktorá film posúva vyššie. Žiaľ celý film je až moc umelo predlžovaný. Žiaľ Brazília sa nezaprie. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)