Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

chalp

Takáto dokonalá súhra réžie a scenáru sa ťažko hľadá aj pri Tarantinových filmov, vlastne ani neviem prečo som nedal plný počet,možno to bude tým, že človek od nás sa s týmto dosť ťažko stotožní a aj konanie hlavného hrdinu, ktorý je v podstate nestranný mi nie vždy dávalo logiku, možno pre ten strašne zvláštny štýl kombinujúci videoklipovku s tvrdou drámou, možno pre hercov, kde som si prvú pol hodinu len strašne ťažko zapamätával všetky tie mená, prezývky a tváre...ale v každom prípade zaujímavý filmový zážitok, ktorý si umiestnenie v top 20 imdb z objektívneho hľadiska určite zaslúži, zo subjektívneho netuším, nato si musím film pozrieť ešte minimálne raz, na prvý krát trochu zmiešané pocity. ()

El Loco

Naturalisticky drsný film z prostredia favely na okraji Ria de Janeira, zobrazujúci život miestnych kid- a teen-gangstrov. Meirelles sa zahral na brazílskeho Tarantina, ale nevyznieva to len ako bezmyšlienkovité opisovanie, k čomu mu jednoznačne (okrem neokukaných reálií) pomáhajú silný príbeh, ako aj realistické stvárnenia daných postáv mladými brazílskymi hercami a nehercami. Asi si do budúcnosti dvakrát rozmyslím prípadnú návštevu Brazílie... ()

MIKESTEIN

Velmi brutálne. Velmi reálne. Velmi netradičné. Velmi znepokojivé. Velmi skazené. Velmi nebezpečné dielo,ktoré nemá konkurenta v ničom. Je to snímok poukazujucí na nič menšie ako na skutočnosť a práve preto je tak velkolepí svojou poctatou. Nič nerieši,len dívakovi surovo serviruje život v slame zvanom MESTO BOHOV. Neukazuje vám riešenia ani Happy And iba to čo sa stalo a stále prebieha. Je to na dlhé zamyslenie sa nad ludstvom a samotnou jeho spodinou. Nechcenou spodinou,ktorú chudoba poslala na viprahlé pustiny prímorskej Brazílie a nič viac sa jej nepítala. Film zobrazujúci život a smrť v krehkej hranici hazardu a smutné a nezmyselné boje o územia gengov. Drogy,zbrane deti násilie deti smrť a iné citlivé pohlady na agresívny život ludí v brazílskom slame. Ak vás tento film nechýti za srdce tak už nič. ()

M.A.J.O.

Hodně násilné a taky syrové. Vraždění je zde na denním pořádku a film taky poukazuje na to, že život v Riu není žádná pohádka. ()

bufanda8

Wáu. Mám ráda filmy, které se "něčím" odlišují od ostatních a tenhle snímek to pro mě splnil skoro ve všech bodech. Byl to pohled na jiný styl života než jsme zvyklí - krev, malé děti se zbraněmi, drogy, pouliční gangy... + úžasná atmosféra - to vše se spojilo a dalo za vznik tomuhle skvělému filmu :o) ()

camper

Tak tohle, dámy a pánové je něco! Zatím tento film má u mě první příčku! Je ohromující si jen zkusit představit, že to takhle někde může chodit! Drsnej film, z drsnýho prostředí! Excelentní kamera! ()

Ba-jo

Ani na vteřinu jsem nemohl odpoutat oči od obrazovky. Ani na vteřinu jsem nemohl zavřít pusu v úžasu, děsu i obdivu. Doslova přikován k sedadlu jsem od začátku až do konce zažíval to, co se pro ty méně šťastné, obyvatele brazilských favel, stává každodenní podívanou, podívanou, která narozdíl od filmu, nemá na ovladači to kouzelné a únikové tlačítko stop. Asi tu cestu do Ria ještě o nějaký rok odložím. ()

Atheas

Úchvatný zájezd do Brazilské chudiny a její temné strany skrz božskou kameru. Charaktery zachycený s ostrou syrovostí, jsou jemně vyplétaný v pestrém ději, který diváka nepustí a nedá mu odvahu se od filmu pustit, jelikož se bude bát, že by o něco přišel a to o Město Bohů. Takhle má vypadat zážitek. ()

M1k9

Velmi povedené drama. Přirození herci, exkluzivní prostředí a hlavně podmanivá atmosféra. Čekal jsem víc, spíše něco jiného. Raději jsem neměl čekat nic. Jenže jde to s 90% na CSFD od filmu nic nečekat? Až si ho pustím někdy znovu, budu už lépe naladěný. Město bohů má určitě co nabídnout a vzbudí obdiv u nejednoho diváka. Vyzdvihnu propracovanou dějovou linii a fantastický závěr, který všechny klady třikrát podtrhuje. 7.5/10 ()

waits

Zdá se vám, že vaše děti doma zlobí? Tyhle vám vyrazí dech, nebojte. Tak třeba násilí berou už od malička jako naprosto přirozenou věc. Tak barevný film a přitom tak syrový.. PS Kdo chce jít ještě dál at si přečte třeba Ahmada Kouroumu a jeho Allah není povinen o dětských armádách v Liberii a Sierra Leone. ()

RomanHyde

Přesto že ve filmu je takový počet mrtvých, nepůsobí odpudivě, ale má naopak kouzlo syrové naturality, tedy přesně takové, jaký je život v těcho slumech. Film se nesnaží šokovat, naopak přiblížuje osudy a podněty, které vedou "hrdiny" k tomuhle způsobu života, nebo vlastně jsou k němu donuceni. Filmařsky je Město Bohů naprosto geniální a nelze vytknout vůbec nic. Na plátně se neustále něco děje a styl vyprávění naprosto pohltí. Film nemá slabého místa a řadím jej mezi špičku daného žánru!! ()

costa

Tenhle film byl pro mě totální překvapení, neposatelně surový a tak realisticky natočený. Drsnej film z drsnýho prostředí. Smutná realita, děti s gunama v ruce, dotoho fet kam se podíváte. Doporučuju se podívat, rozhodně. ()

kamil.i

Nemilosrdná jazda tvrdým životom na predmestí Mesta bohov plná neuveriteľných filmárskych nápadov. Realistický brazílsky klenot spĺňajúci najvyššie kritériá kvality. Pre mňa osobne veľké prekvapenie pretože až takúto lahodu pripomínajúcu mi tvorbu môjho obľúbenca Scorseseho som nečakal. ()

Oliveris

Tento film je dokonalým príkladom toho, keď sa práca robí poriadne. Film sa nesnaží šokovať brutálnymi scénami, avšak v konečnom dôsledku film pôsobí šokujúco. Ale ako som už spomínal, nie je to kvôli scénam v ktorých by krv tiekla prúdom ale vďaka bravúrne rozprávanému príbehu, bezchybnému scenáru a výbornej práci kamery. Vysoká škola filmovania. Pred týmto filmom aj Hollywood musel zbelieť závisťou. ()

petikacka

Syrový film, který je natočen dokumentaristickým stylem a o to více působí, tak věrohodně...Jo 70.-y v Riu nebyly žádná prdel...Koneckonců, ona to není sláva, ani teď...To si myslí jenom turisti...Rozhodně stojí za vidění, řekla bych, že je to průkopník žánru docufilm...Za mě 85% ()

TheSpearCZ

Město bohů neuvěřitelně těží ze své autenticity, prostředí brazilských slumů je jedinečné místo, kde ani natáčení tohohle snímku nebylo úplně bezpečné, což hovoří samo o sobě a pak také ze samotného námětu dle skutečných událostí, kdy tu divák má možnost ponořit se do skvělého dokumentárního stylu vyprávění, díky kterému poznáme charakteristiku postav, což je důležité především v poslední třetině filmu. I když je nám tahle kultura na míle vzdálená, tak tenhle silný příběh musí procítit každý z nás. Scéna, kdy si kluk musí vybrat které ze dvou děcek zastřelí, aby získal své místo v gangu je jedna z nejsilnějších scén, co jsem kdy viděl, a že je tu takových více. Poslední třetina už baví o něco méně, ale na pětku to pořád stačí. Velká záležitost. 5* ()

Muel

| Miramax | Výborný brazílsky flick. S tuctom režíjnych, kamerových a editačných nápadov, zručností a presahov, až to pripomenulo taký brazílsky Snatch. Ale paradoxne o dosť drsnejší, pretože tie deti sa tam chovajú otrasne. Je to tam celé proste strašne drsné a filmu to hrá do karát, pretože tak dramaturgicky neskutočne super šľape a nestihol som sa nudiť. Tempo občas upadne aj tak, i keď možno to bol iba môj pocit, každopádne nevidím dôvod si tento film nepozrieť. Niet divu, že sa z toho stala juhoamerická klasika, za to pre zbytok to musel byť šok, čo všetko sa v tej Brazílii deje. Jo a ten kamerový oblet charakterizujúci náboj? Si blázon? Wow. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

winetach

Dokonalý film po všetkých stránkach. Tá kamera, ten strih. Štýl záberovania nultých rokov mám najradšej... A ešte čerešnička na dokonalej torte, keď zistíte, že to je podľa reálnych udalostí. Takéto filmy teda vedia potešiť v záplave priemerných, instantných filmov na jedno použitie. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)