Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

Páně

Město bohů oplývá dokumentární syrovostí a silným příběhem. Jediné co mu možná trochu škodí, je přespřílišné množství postav, ve kterých se člověk pohříchu trochu ztratí. Celkové poselství filmu vás ale rozhodně minout nemůže. Osobně bych řadil Meirellesovo následné dílo The Constant Gardener ještě o stupínek výše, ale zdejšímu vysokému hodnocení Města bohů se rohodně nedivím. ()

Isomut

Jeden z mála zahraničných filmov, ktorý ma úplne uchvátil a po celý čas plynutia filmu som sedel za tým s otvorenou hubou, pri pohľade na okolnosti v drogovom meste, ktoré bolo najskôr iba taká malá osada...Malý Zee, Mané Pipka, Raketa a ostatný zohrávali veľké úlohy, v ktorých museli vydať zo seba všetko aby prežili. ()

Rockerman

Strach, hrůza, zoufalství, beznaděj a smutek. To jsou všechno pocity, které mě provázely u sledování tohoto filmu. Vynikající drama z prostředí Rio de Janeirských slumů, kde život má jen malou cenu. Na denním pořádku jsou zde vraždy, přepadení, loupeže a to gangy složené z 8-10ti letých dětí. Ty starší gangy pak ovládají celé čtvrti, obchodují s drogama a korumpují policii. Bohužel si myslím, že realita bude ještě o poznání horší. Film, který se navždy musí vrýt do paměti!!! ()

Wargoo

Ak chcete spatriť skvost a absolútne dokonalú filmárčinu, vrelo vám tento film odporučím. Dokonalá kamera, neuveriteľný strih a spôsob "hrania" postáv je absolútne dokumentaristicky perfektný. Cítil som sa, ako by som ja osobne kráčal v Meste bohov, ako by som to bol ja, komu ide o život a je terorizovaný rôznymi gangami... Krásne Rio de Janeiro ??? Zabudnite... Toto je ozajstná realita. DOKONALÉ !!! 5***** a 98,922% ()

montongery

Stínadla v Rio de Janeiro, u nás Rychlé šípy po sobě házej kamením, zde na to děti používají pistole a samopaly. Ale teď vážně, určitě je těžké pochopit, že se tohle všechno děje, už jen třeba to že se desetiletý kluk prostřílí až na bosse.. Film je skvěle natočen a určitě nejrealičtější co jsem na toto téma viděl. Člověk si u toho uvědomí, co všechno má a v jakém žije luxusu. ()

boul

Pravý peklo v přímým přenosu z Ria !! Tak tomuhle filmu já říkám pravý "" Město bohů "". Na první pohled krutej a chudobnej život ve slamech, těžkej prodej drog a a zabijácký gangy co se s ničím nemazlí... Na podívání tohohle filmu chce trochu té kuráže. Tvrdý film co vystihuje život z Ria je ve filmu skvěle vidět a nejhorší na tom je, že je to bohužel REAL, ne jak v klasické americké střílečce. Moc se mi líbilo jak film byl sestříhaný po příbězích a bezchybně natočený!! ()

Iwiiik

Výborný kousek, vypravující pravdu o báječné, roztančené metropoli největší jihoamerické země, plné barevných průvodů a širokých úsměvů. Bohužel každý líc má i svůj odporný rub. Tady se s tím tvůrci skutečně nepárali a nasolili do mě plnou dávku reality bez tlumiče nebo alespoň šátku či poslední cigarety. Jeden z mála snímků, kde ani vteřina explicitního násilí nepůsobí nadbytečně. Vynikající práce po všech stránkách. ()

figliar

Svet je skazený a stále sa to len horší. Tí, čo si sťažujú u nás na ťažký život by si mali pozrieť tento film, aby vedeli, ako to chodí v Latinskej Amerike. Tu sa bežné životy menia na boj o prežitie. Deti tu vedia skorej narábať so zbraňou, ako chodiť, jedlo tu má vyššiu cenu ako ľudský život. Nevravím, že tento film je priamo podľa skutočnej udalosti, určite je trochu skreslený, aby bol finálny pocit z filmu ešte úprimnejší a dojímavejší, ale určite je to geniálny filmový zážitok a toto dielo patrí do filmovej siene slávy. ()

Illioplius

Pravdepodobne najdrsnejší a najnonkonformnejší film, aký som videl. Nejde ani tak o všetko to násilie, kriminalitu a drogy, lež o skutočnosť, že film je o deťoch – od najmenších až po dospievajúcich. Divák má sklon označiť film za realistický. Viem si predstaviť, že je realistický, no rovnako dobre si viem predstaviť, že tak trochu prevážila chuť šokovať a z tohoto dôvodu poňať film čierno-bielo, teda ako výpoveď o fatálnom spoločenskom zlyhaní prakticky bez akejkoľvek výnimky či čo i len štipky niečoho pozitívneho. Divák bol zasadený priamo do deja, čo má aj svoje nevýhody, ako napríklad to, že nedokáže veci vnímať z nadhľadu. Nevie, ako k danému stavu došlo, teda čo mu predchádzalo, čo ho vyvolalo, aký bol pôvodný zámer, kde sa stala chyba a tak ďalej. Divák teda nedokáže posúdiť náležitosť či naopak odsúdeniahodnosť konania časti či väčšiny postáv – pravda, okrem explicitných ukážok deviantného správania. Inými slovami, Cidade de Deus je poukázaním na spoločenský problém kdesi počas jeho trvania (nevieme, kde začal, kde skončil a či vôbec skončil), no to je celé. Čo sa týka hereckých výkonov, môj obdiv patrí najmä detským hercom. ()

Akana

Krutě realistické. Fígl s úvodní scénou předjímající pozdější události je použitý také v Elitní jednotce, dalším filmu, kerý se zabývá tématem favel v Riu. Oba snímky jsou podobně nesmlouvavé, Město bohů pak o to drásavější, že se soustřeďuje na úlohu mládeže a dětí v celém tom šílenství. Na tohle zírá rozumně uvažující člověk s otevřenou pusou a studem, že se takové věci děly a dějí zatímco on se pohodlně rozvaluje na gauči a nemusí mít strach druhý den vyjít na ulici. Potřebný film, který povýšeně nekárá, jen sleduje skrze sentimentem nezamlžený objektiv. ()

Narsill

Filmy z tohoto prostredia veľmi nemusím ale tento ma proste dostal svojím zaujímavým dejom a zobrazením vrážd tak (alebo možno tak často), že mi už po určitej dobe prišli ako zábavné. A fakt, že je to podľa skutočnej udalosti naozaj stojí za zamyslenie. ()

char_t

Drsný pohled do skutečných událostí v nejhorším slumu Brazílie. A kupodivu se ho podařilo natočit bez zbytečných nechutností - lidí na plátně sice zemře pořádné množství, ale bulvárně stříkající krev či vnitřnosti nečekejte. Místo toho se dočkáte skvělé kamery a postav, jaké scénárista jen těžko vymyslí... ()

koniklecka

Spojení životního příběhu chlapce z brazilského slumu a vykreslení situace obchodu s drogami, zkorumpované policie a života v nejhorších částech nejznámějšího města Brazílie. Když se řekne Rio de Janeiro, představím si karnevaly, pláže, teplo, latinskoamerické tance. STŘIH (SPOILER)... Když se řekne Rio de Janeiro, představím si děti, které neznají jiné hračky než pistole a marihuanu, korupci policie, netečnost a bezmoc vlády, koloběh a řetezec života v gangu. Silný film a o to víc silný v tom, že jde o skutečnost. ()

MickeyStuma

Syrový a brutálně realistický pohled na život v brazilských slumech. Krutosti násilí jsou aspekty všedního dne, do něhož jsou zapojeni i děti jakéhokoliv věku. Po ranním probuzení si nikdy nikdo není jistý, jestlipak se ještě dožije večera. V podstatě se dá říci, že americký divoký západ byl oproti tomuhle procházkou růžovým sadem. Příběh sleduje osudy dětí a dospívajících se zbraní v ruce, kšeftující s čímkoliv a nerespektující naprosto nic a nikoho. Pro dokonalou autentičnost byli použiti převážně neherci a o zbytek se už postarala jen dokonalá režie, kamera a střih. Film, který šokuje každou vteřinou. V podstatě se dá říci, že tohle není nic pro slabé povahy. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)