Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

dobytek

Moh by to bejt opravdu super film ve stylu třeba Blood simple nebo Fargo, ale to by někdo musel trochu zapracovat na scénáři. Možná je to tim, že chyběly finance, tak se prostě některý scény vyškrtaly a diváku, ty si to už nějak přeber sám. Třeba ta proměna ušlápnutýho účetního na chladnokrevnýho zabijáka byla nějaká hrozně rychlá. Taky jsem moc nepochopil, proč se hlavní postavy začnou chovat jako totální idioti. Vztahy mezi nima byly pro mě taky poněkud nejasný a celkově mi ta hlavní trojice byla sympatická asi jako hřebík v prdeli. Pro mě to byl takovej průměrnej thriller s prvkama černý komedie, na kterym mě nejvíc ze všeho zaujala muzika hned na začátku (Leftfield). 60% ()

Faustka

Ó ano, věřím v přátele… věřím, že je potřebujeme; ale když jednou zjistíte, že už jim nemůžete důvěřovat… co potom.. Co potom, pak už stačí pouze uvěřit v Dannyho Boyla a jeho emočně strhující drama Shallow Grave. Jenž je naprostou souhrou a harmonií pro vzniklou situaci zvanou příležitost. ()

Isherwood

Nápad je to fajn, exnuté tělo feťáka, jež po sobě zanechalo balík peněz. Ale Boyle musel celý děj dvakrát mohutně zlomit přes koleno, aby se dostal až na konec. Díky Bohu ukázal, kolik talentu v sobě má a velmi obratně přebruslil jak přes regulérní psychothriller, tak osobitou variaci Dostojevského Zločinu a trestu. Pravda, celek nakonec shodil v prvoplánově laciné, ale o to zábavnější pointě. Genialita nebo neschopnost? Nachytal jsem se a pobavil zároveň, takže díky Danny! ()

Faye

..... “Když nemůžete věřit svým přátelům, co pak? “ Ano, přátelství je nestálé a mít v podnájmu mrtvolu, pravda s kufrem peněz, to nejenom vztahy prověří, ale řádně s nimi zacloumá. Drsné a velmi bolestivé zjištění, nádherně brutální humor... „Já myslím že to nezvládnu.- Ale, Julie, ty jsi doktor. Zabíjíš lidi každý den.- To je rozdíl“. Výborný film o tom, že občas se člověk nestačí divit, koho (ve své naivní představě) měl za kámoše. Naštěstí většina z nás k tomuto poznání nemusí rozřezávat mrtvé tělo! Nicméně a pro jistotu, doporučuji se podívat kam až by mohl vést špatný úsudek a špatná volba. „Jistě. Věřím v přátelství. Myslím, že přátele potřebujeme. Ale, když jednoho dne zjistíš, že už jim nemůžeš víc věřit.....co pak? Co s tím?“ ()

Gilmour93

Danny Boyle a jeho celovečerní debut na téma V nouzi poznáš přítele.. Černý humor postupně zapadající do bažiny dusného thrilleru, vhodně zvolená hudba (dlouhodobě režisérova veliká přednost) a filmařská forma podněcující diváckou paranoiu. Na druhé straně nadbytečná pointa, nesympatičtí představitelé a nepříliš uvěřitelně podaný přerod jednoho z hrdinů (psychické Maléry pana účetního). Nic naplat, ukrývat mrtvolu v mělkém hrobě zavání svou nedefinitivností průserem. To Tony Toupee z Bronxu vždycky tvrdil, nač kopat díru v lese, když ho můžeme přimíchat do základů.. ()

• Farebná schéma domu, ktorý obývajú hlavní protagonisti, bola inšpirovaná obrazom "Hotel Lobby" od amerického maliara Edwarda Hoppera z roku 1943. (HelenOfTroy)
  • Dějově je film zasazen do Edinburghu, ale většina se ho natočila v Glasgow. (Chatterer)
  • Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)