Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

rottik-cb

Tenhle film jsem viděla kdysi v televizi a některé scény se mi pořád vracely. Pak jsem ho díky jednomu géniovi zde na ČSFD našla a podívala se na něj znovu. Maléna je dobrý, kvalitní film. Bohužel i dost smutný. Příběh odehrávající se za války v malém italském městečku vypráví o tom, jak jsou lidé zlí, závistiví a mstiví. A také o jedné ženě, kterou všichni (muži)z města obdivovali- Maléně. Monica Belucci mi vždy přišla taková vulgární, v tomto snímku mne ale mile překvapila, působí civilně a moc nepřehrává. Další hlavní rolí je třináctiletý Renato v podání debutujícího Giuseppa Sulfara. V Renatovi se mlátí puberta s touhou po dospělosti a vše korunuje jeho obdiv k Maléně. Válka však pokračuje dál a vše nevyhnutelně spěje k nehezkému konci… SPOILER: Ještě další dny se mi před očima zjevovaly některé palčivě paradoxní scény- shromáždění na náměstí, honorující padlého hrdinu vs. chování městečka k tomu samému člověku, když se vrátil z války; Maléna, které se všichni dvoří vs. Maléna lynčovaná, které nikdo nepomůže… Já, být Malénou, bych se už do města nikdy nevrátila. Krásný film. ()

stuplik20

Čakal som viac aj keď sa mi tento film viacmenej páčil ale je dosť nezáživné sledovať dej ktorý stagnuje. Tešil som sa hlavne na malomestské prostredie Talinaska čoho som sa aj dočkal. Uznávam Monica Bellucci pôsobý vo filme ako zmyselná žena ale skôr mi pripadá ako socha ,ktorá má jeden kamenný výraz po celý čas. Ennio Morricone ako vždy nesklamal. Celkovo slabší filmový zážitok. 3* (môj názor). ()

BUBO26

Prázdny film o chlapcovi, jeho fantáziách, jednej ohováranej žene a ... nie, to je vlastne všetko. Malo to akú takú atmosféru, vcelku fádny príbeh, dobrú kameru, príjemné obsadenie. Ale len samotná Monica Bellucci nemôže utiahnuť celý film a navyše, mne vôbec nepripadá až taká úžasná, ako sa mi tvorcovia snažili nahovoriť. To už mi prišla Elisa Morucci - prostitútka Lupeta, krajšia. Pre mňa priemerný film. ()

Alan_Shearer

O čem vlastně tenhle film byl? Monica Bellucci je svým vzhledem neskutečná, lidi jsou závistiví a nepřející, ale není to málo, Antone Pavloviči? Prostředí drůhé světové války bylo svým způsobem úplně navíc, protože koukat na pubertálního výrostka, jak si honí ptáka nad krásnou ženskou, se mohlo i v jiném kontextu. Jediný o co šlo, byly lidské vlastnosti a emoce, který mi v negativní podobě přišly v podání prostýho lidu moc přehnaný. Monicu jsem občas nechápal, ale díky ní jsem si tu hodinu a půl nakonec celkem užil. 65% ()

dogma97

Co se týče čistě filmařské stránky, jde o zdařile odvedené řemeslo, na které se pěkně kouká. Ale už jen skutečnost, že kvalitní kameru tak výrazně vnímám, znamená, že mě téma samotné míjí. Popravdě takto hutně prezentovaná mužská a chlapecká nadrženost (přestože chápu zamýšlenou nadsázku) coby dominantní hybatel veškerého dění v městečku mě poněkud popuzuje, a z představy, že v některých krajinách jde možná téměř o realitu, se mi dělá šoufl. ()

maeb

Film o první lásce malého chlapce. O lásce k krásné mladé ženě (výborná Monica Bellucci), která měla tu smůlu, že žila v těžké době a v okolí, které k ní bylo až příliš závistivé a příliš kruté. Pěkný, trochu sentimetální a velice smutný příběh. Citovka. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

brectule

Poutavý příběh i kamera. Nejsou vynechány zlehčující záýležitosti i prvky tvrdé reality druhé světové války. S mladým Renátem toužíte i soužíte. ()

Bonniesgun

O úchvatných lidech se vždycky vypráví ve třetím pádě, ať už jsou úchvatní čímkoliv. Tenhle film není o mladém siciliánovi ale o osudové ženě. Ne té jeho, ale o famme fatale jako takové – dokonalé, nepřístupné, krásné, s pohledem vraženým do vyprahlé země… O člověku, kterého nikdy nebudeme mít a právě proto ho budeme celý život tak moc milovat. Filmu Malena bych klidně věřila, že je natočený v šedesátých letech – atmosféra, způsob narace, téma… dokonce i Monica Belluci vypadá, jako by se do roku 2000 propadla z minulosti. Podívat se na tento film není jen o tom podívání – je to o naladění na správnou vlnu a o času vyhraněném na přemýšlení po závěrečných titulkách… ()

RobbieM@N

Nečekaně dojemné drama s perfektní psychologií malého kluka, jeho sny a vize jsou výborně zachyceny fantastickou kamerou. Křivky Monicy Bellucci jsou nezhodnotitelné i 5*, prakticky celý film nebyl porušen její statut "anděla", nebylo odhaleno nic bližšího díky čemuž by se daly naprosto jistě zjistit její pocity při průchodech závistivého maloměsta. Nutné vidět hlavně kvůli NÍ. ()

huzgi

Když dva dělají totéž, není to totéž. Jestliže Fellini tvoří své "dětské" film z Rimini s nebývalou invencí, kreativitou a nevídanou nápaditostí, Tornatore je při zemi, bez vyššího tvůrčího přesahu. Jestliže Felliniho iniciační filmy ve svém výsledku postihují život jako celek se vším všudy, Tornatore neříká vpravdě nic ()

petite fille

okrem iného fantastické spracovanie toho, ako hriechy ohováranej osoby dostávajú obludnú podobu v mysliach ohováračov spojených v jednej veľkej mase. idealizmus jediného obrancu sa tiež rúca, a my diváci si celú pravdu len skladáme z črepín toho, čo ani nebolo vypovedané. biele miesta vypĺňa len krása. ()

helrohir

Tiež sa zaraďujem skôr k ľuďom, ktorých tento film až tak nezaujal. Síce sa môžeme dosýta vynadívať na Monicu Belluci, ktorú ja osobne považujem za jednu z najkrajších herečiek a myslím si, že ani herecky na tom nie je nejak veľmi zle, ale príbeh, respektíve časť s chlapcovými predstavami a rôznymi intímnymi eskapádami ma skôr iritovali než zaujali. Podobne som na tom aj vo vzťahu k preafektovanému talianskemu herectvu, ktoré som nikdy nemal rád. Na druhej strane sa mi páčila hudba, kamera a bolo tu niekoľko pozoruhodných scén, čiže hodnotím pocitvým priemerom. ()

Doutas

Tornatoreho Bio Ráj patří mezi mé nejoblíbenější italské filmy a loňská Nejvyšší nabídka bylo asi nejpříjemnějším překvapením roku, ale jeho starší dílko Malena, ke kterému jsem se dostal teprve teď, mě docela zklamalo. Monica Bellucci je kus, to se musí uznat, a kouká se na ni příjemně.....skoro jsem na chvilku zapomněl na Noeho scénu z podchodu, která se mi vždycky, když vidím Belluci, vybaví. Kamera je taky výborná, ale co mě vadilo, byla přehnaná afektovanost všech vedlejších postav, které z portrétu italského maloměsta 40. let, dělají nepovedenou karikaturu. Těžký osud žen za války a v prvních letech po válce mi přišel mnohem lépe vystižen v německém filmu od Rainera Fassbindera Manželství Marie Braunové. ()

Ukrizku

Maléna je jediná kráska v celém městě? A ostatním škraboškám nezbývá, než jí závidět? A to všichni mužští mají stejný vkus? Opravdu malí kluci hromadně touží po jedné starší ženské? A nemohl alespoň jeden zamilovaný vyjádřit pochybnost nad lynčováním? A to se postavení opovrhované dámy změní tím, že se zavěsí do nijak váženého pána? ... Co je ale potřeba ocenit, je atmosféra a obraz celého filmu. ()

adamix

Film poukazujúci na život dospievajúceho prelínajúci sa so životom dospelých, obalený nádhernou hudbou, zábavnou gestikuláciou obyvateľov talianského mestečka a neodolateľným šarmom Monicy Bellucci. Za mňa 80%. ()

subic

Tak já ti nevím, jestli mi až tak hučelo v klacku ve třinácti. Tohle je zajímavý film o tom, jak extra kost na malém italském městečku čelí nástrahám života, manžel ve válce, ona sama a všichni z ní poslintaní a ty jejich staré jsou jen plné nenávisti a žárlivost. Nejen u nás, ale i tam se lidi k sobě dokážou chovat opravu hnusně za války i po válce. Ennio Morricone je zcela jistě etalon kvality, ale tady mi žádná melodie v hlavě neutkvěla. To, co je tu hodně špatné, je český dabing samotné Malény, tu měla nadabovat nějaká žena se sexy hlasem, třeba Stanislava Jachnická nebo má oblíbená Kamila Špráchalová, ale prostě ne Erika Kubálková, to fakt nešlo. Naštěstí ona toho tu za celou dobu moc nenamluví. 70% ()